کیفی ترین زعفران کشور در قاینات تولیدمی شود/خراسان جنوبی اولین تولیدکننده زرشک در جهان

استاندارخراسان جنوبی گفت: این استان، دومین تولید کننده زعفران در کشور از حیث کمیت است، اما از نظر کیفیت، کیفی ترین زعفران کشور در قاینات تولید می شود.

به گزارش ” پیام خاوران” محمدصادق معتمدیان، در جشن شکرگزاری برداشت زرشک و زعفران شهرستان قاینات با بیان اینکه زرشک و زعفران جزء محصولات استراتژیک استان هستند اظهار داشت: خراسان جنوبی اولین تولید کننده زرشک در جهان است و امسال نیز ۲۰ هزار تن تولید محصول زرشک بوده که نسبت به سال گذشته ۲درصد افزایش داشته است.

وی گفت: یکی از مهمترین مناطق استان در تولید زرشک، شهرستان قاینات است که حدود هفت هزار تن و به عبارتی یک سوم این محصول، در این شهرستان تولید می شود.

 

استاندار خراسان جنوبی  بیان کرد: سال گذشته در استانداری کمیته محصولات استراتژیک استان را تشکیل دادیم و سه محصول زرشک، زعفران و عناب مورد بررسی قرار گرفته است؛ با تبادل نظر و هم اندیشی دولت، بخش خصوصی و دانشگاهیان به جمع‌بندی و راهکارهای خوبی دست پیدا کرده ایم که ان شاءالله عملیاتی خواهد شد.

 

وی  افزود:استان خراسان جنوبی بهشت معادن شرق کشور است و بیش از ۴۰ نوع ماده معدنی در استان وجود دارد. همچنین بیش از ۷۵ درصد از ذخایر زغال سنگ کشور در خراسان جنوبی واقع شده و پایتخت زغال سنگ کشور محسوب می شود.

 

معتمدیان اظهارکرد: جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۶ حدود یک میلیارد دلار صادرات به ۲۷ کشور اتحادیه اروپا داشته است؛ این در حالی است که در همان سال فقط از طریق مرز ماهیرود در خراسان جنوبی، یک میلیارد دلار به کشور افغانستان صادرات داشته ایم که نشانگر مزیت و فرصت ارزشمند مرز در استان است.

 

وی گفت: استان خراسان جنوبی دیار ناشناخته هاست؛ صدا و سیما در استان تلاش قابل تقدیری دارد، اما انتظار داریم در سازمان نیز طوری عمل شود که ظرفیت‌های استان در سطح ملی به خوبی معرفی گردد.

 

استاندار خراسان جنوبی افزود: یکی از برنامه‌های مهم ما در دو سال آینده، ایجاد هزار هکتار گلخانه در سطح استان است، که علاوه بر ایجاد هشت هزار شغل، ۲۸۰ هزار تن به تولیدات محصولات کشاورزی افزوده خواهد شد. ۱۰۰ هکتار نیز برای شهرستان قاینات به عنوان یکی از قطب های کشاورزی استان، در نظر گرفته شده است.

 

انتهای پیام/

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها