سیزده بدر را درخانه بمانیم/امامزادگان،بوستانهای خراسان جنوبی میزبان مردم در روز طبیعت نیست 

در حالی فردا روز طبیعت است و باید در خانه بمانیم و به پویش ورزشی درخانه بمانیم بپيونديم چرا که تمامی بوستانها، پارکهای جنگلی، امامزادگان خراسان جنوبی فردا تعطیل و میزبان مردم نیست.

به گزارش  پایگاه خبری ” پیام خاوران “ از جمله آداب و رسوم مردم خراسان جنوبی در ایام نوروز مراسم ۱۳ بدر است که در تمامی نقاط خراسان جنوبی ماند. جای جای کشور این مراسم با رفتن به دامان طبیعت هر ساله انجام می شود مردم خراسان جنوبی معتقدند ۱۳ بدر آخرین روز پایانی تعطیلات نوروز است که همه مردم از کوچک و بزرگ، مرد و زن پیر و جوان خود را مقید می دانند که از خانه ها بیرون آمده و به دامان طبیعت بیایند و با آن آشتی کنند حال برخی از مردم اعتقاد دارند باید به امامزادگان  و اماکن زیارتی بروند و دسته دوم به دامان دشت طبیعت می روند.

اما سیزده بدر ۹۹ با سالهای دیگر متفاوت است و در راستای کاهش قطع زنجیره کرونا ویروس، مردم خراسان جنوبی امسال در خانه می مانند تا قطع زنجیره کرونا را رقم زنند.

سخنگوی  ستاد مقابله با کرونای خراسان جنوبی گفت: سنت دیرینه سیزده بدر در روز طبیعت از سنت های بسیار ارزنده ما است اما در شرایط فعلی،تهدیدی برای سلامت شهروندان به شمار میرود.

ناصر خوش خبر با بیان اینکه درخواست ما از مردم فهیم خوب خراسان جنوبی این است که به این موضوع توجه داشته باشند و دیگران را به ماندن در خانه تشویق کنند.

وی از اجرای محدودیت تردد خبر داد و افزود: محدودیت  به دلیل این است که کسی به خاطر تفریح و گردش به بیماری کرونا مبتلا نشوند و رعایت این امر توسط مردم سبب می شود ما بتوانیم از مسافرت ها و تجمعات انسانی جلوگیری کنیم.

معاون سیاسی امنیتی اجتماعی خراسان جنوبی گفت: سیزده بدر تهدیدی برای سلامت اجتماعی شهروندان است مردم در خانه بمانند.

تعطیلی بوستانها و پارکهای جنگلی بیرجند 

شهردار بیرجند هم در گفت وگو با خبرنگار تسنيم در بیرجند اظهار داشت: برابر دستورالعمل فاصله گذاری اجتماعی ۵۰ بوستان در بیرجند با نصب بنر تعطیل است و شهروندان از ورود به بوستانها خودداری کنند.

جاوید با بیان اینکه تعطیلی  بوستانها در ۱۳ فروردین هم در بوستانهای جنگلی و دیگر پارک های بیرجند همانند دیگر بوستانهای استان تعطیل است افزود: در حوزه اطلاع رسانی همه بیلبردهای شهر به موضوع کرونا اختصاص یافته که بخشی از اطلاع رسانی توسط سازمان فرهنگی شهرداری انجام شده و بخشی هم در اختيار همه دستگاه ها است.

رئیس اداره اوقاف زیرکوه گفت: امامزاده سید سعداالله ابن موسی الکاظم علیه السلام  شاهرخت هر ساله  پذیرای قدوم همه  شما عزیزان بوده است امسال به لحاظ شرایط ویژه کشور و وجود ویروس منحوس کرونا, به جهت قطع زنجیره انتقال و حمایت از طرح فاصله گذاری اجتماعی, ورود به امامزادگان ممنوع بوده و هیچ گونه خدماتی ارائه نخواهد شد.

همچنین طبیعت گردی در دشت وسیع شاهرخت ،کوهنوردی و اطراق ممنوع بوده ، ضمن عذرخواهی خواهشمندیم به هیچ عنوان برای این منطقه برنامه ریزی سفر ،تفریح یا ۱۳ بدر نداشته باشند و متاسفانه از ورود عزیزان جلوگیری بعمل خواهد آمد.

بوستان‌ها و‌ پارک های  شهر حاجی آباد تعطیل است

به منظور ریشه کن کردن این ویروس منحوس و برابر دستورالعمل ابلاغی ستاد ملی مبارزه با کرونا، طرح فاصله گذاری اجتماعی تمامی بوستان ها و پارکهای سطح شهر (بوستان شهدای گمنام ،پارک شهید مطهری، پارک ۲۲ بهمن، پارک حاشیه ای امام رضا (ع)، بوستانهای محله ای کوی المهدی ، امام خمینی و امیرالمومنین و پارک شورا) تا ۱۵ فروردین ماه تعطیل است.

این محدودیت ها در روز ۱۳ فروردین همزمان با روز طبیعت افزایش خواهد یافت  بنابراین از شهروندان گرامی انتظار است؛ ضمن عمل به توصیه ها و دستورالعمل های صادره با عوامل شهرداری و نهادهای مرتبط  همکاری های لازم را داشته باشند.

ورود گردشگران به طبیعت ابیز  ممنوع

با وجود میل باطنی  به اطلاع میرساند بر خلاف سالهای قبل که منطقه  گردشگری آبیز پذیرای قدوم سبز  گردشگران و طبیعت دوستان بوده است.

امسال به لحاظ شرایط ویژه کشور ووجود ویروس کرونا وحفظ سلامتی شهروندان هرگونه اتراق، طبیعت گردی، کوه نوردی ، بازدید قنات  وحتی دور زدن در منطقه گردشگری آبیز  ممنوع است ،ضمن عرض پوزش تا پانزدهم فروردین  از ورود افراد غیر بومی ممانعت به عمل خواهد آمد بنابراین خواهشمندیم  برای  این منطقه برنامه  ریزی سفر، تفریح یا ۱۳ بدر تدارک ‌نبینید  که متاسفانه از پذیرش عزیزان معذور خواهیم بود .

شهردار شهرستان خوسف هم گفت: بنا به تصمیمات ستادکرونای شهرستان منظم به دستورالعمل ابلاغی معاون عمران، توسعه امور شهری و روستایی وزیرکشور،هرگونه تجمع افراد و خانواده هادر اماکن تفریحی، رفاهی وپارک های سطح شهر به دلیل واگیرداربودن ویروس کرونا و به منظور جلوگیری از شیوع  این ویروس ممنوع است.

بنابراین استدعا داریم  در راستای کمک  به سلامتی یکدیگر این توصیه ها راجدی گرفته و برای حفظ سلامتی خود و دیگران درخانه بمانیم.

علیزاده افزود:با توجه به آغاز طرح تقویت فاصله گذاری اجتماعی با هدف کمک به تشدید قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا با رویکرد کاهش تناسب ها،عدم برگزاری اجتماعات و حذف ترددهای غیرضروری درسطح شهرستان از بامداد جمعه هشتم فروردین ماه آغاز و تا ۱۵ فروردین ماه اجرا می گردد و در صورت تصویب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، اجرای طرح مذکور تمدید خواهدشد.

بنابراین بر اساس این طرح  تنها فراد بومی ساکن شهرستان مجاز به ورود شهرستان بوده و ورود افراد غیرساکن ممنوع است.

علیزاده افزود: نحوه شناسایی افراد ساکن و بومی با استفاده از کارت ملی، پلاک خودرو، بیمه نامه خودرو صورت می‌گیرد و پارک ها، بوستانها، تفرجگاه ها، مراکز تفریحی  که  محل تجمع افراد هستند تعطیل خواهند بود و برگزاری هرگونه مراسم که موجب تجمع افراد شود ( اعم از رسمی و غیر رسمی) ممنوع است .

مردم  شهرستان سربیشه  که هر ساله در ایام عید و  روز ۱۳  فروردین آستانه مبارکه بی بی زینب خاتون (س) و سایر بقاع متبرکه شهرستان سربیشه را برای طبعیت گردی و زیارت انتخاب می کردید حال  در این اماکن متبرکه معذوریم و تا اطلاع ثانوی درب کلیه بقاع متبرکه ، زائرسراها، سرویس های بهداشتی  پلمپ می باشد و  جاده منتهی به مزار کاهی مسدود و از ورود مسافر و گردشگر به این مکان  ممانعت به عمل می آید .

روستای چنشت میزبان مردم در ۱۳ بدر نیست 

روستای گردشگری چنشت وتمامی اماکن گردشگری از قبیل ( آستان مقدس امامزادگان علوی، غارها، بافت تاریخی و پذیرای قدوم همه مردم بوده امسال به لحاظ شرایط ویژه کشور و وجود ویروس منحوس کرونا, به جهت قطع زنجیره انتقال و حمایت از طرح فاصله گذاری اجتماعی, ورود به روستا ممنوع بوده و هیچ گونه خدماتی ارائه نخواهد شد, خواهشمندیم به هیچ عنوان در روز طبیعت مقصد خود را روستای گردشگری چنشت انتخاب ننمائید که در کمال احترام و ادب از ورود شما ممانعت بعمل خواهد آمد. بعد از شکست ویروس کرونا پذیرای قدوم سبزتان خواهیم بود.

درراستای اجرای طرح فاصله گزاری اجتماعی برای مقابله با گسترش شیوع یبیماری کرونا وبه منظور حفظ سلامتی جامعه ورود شهروندان  به داخل منطقه حفاظت شده درمیان سربیشه ممنوع است و هرگونه نصب چادر واطراق مسافر  وگردشگر در داخل منطقه حفاظت شده ممنوع است

در روز طبیعت نیروهای محیط بان مستقر در داخل منطقه از ورود گردشگران  جلوگیری خواهند کرد و  از عموم شهروندان تقاضا مندیم با رعایت موارد فوق وبا کمک یکدیگر وقطع نمودن زنجیر  انتقال این بیماری از شیوع ویروس کرونا  جلوگیری نماییم.

پویش ورزشی در خانه بمان

والدین می‌توانند با انجام بازی های خانگی و همراهی با فرزندانشان، آنها را به انجام فعالیت‌های بدنی متنوع روزانه تشویق  کرده و با ایجاد نشاط در خانه، تقویت قوای جسمی، ارتقای قابلیت های ذهنی و حرکتی و بهبود شرایط فیزیولوژیکی بدن خطر ابتلا به بیماری های عفونی از جمله کرونا در کودکان را کاهش دهند.

انتهای پیام

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها