ظرفیت ذخیره سازی آب خراسان جنوبی به ۸۱ میلیون متر مکعب افزایش می یابد

استاندار خراسان جنوبی گفت:با بهره برداری از سد سیاهو، ظرفیت ذخیره سازی آب استان به ۸۱ میلیون متر مکعب خوهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری “پیام خاوران”، محمد صادق معتمدیانعصر امروز در بازدید از پروژه سد سیاهو سربیشه اظهار داشت :ظرفیت سد سیاهو، ۱۷ میلیون مترمکعب است.

وی با اشاره به اینکه سیاهو، دومین سد بزرگ استان است افزود: حجم آبی که در این سد ذخیره می شود، ۵۰۰ هکتار از اراضی این منطقه را سیراب خواهد کرد.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: این سد در راستای مهار سیلاب ها و روانآب های منطقه احداث شده است.

استاندار خراسان جنوبی در ادامه توسعه بخش کشاورزی را از مهمترین پیامدهای وجود این سد برشمرد و گفت: این سد در زمینه پرورش ماهی و آبزیان نیز ظرفیت خوبی است.

معتمدیان تصريح کرد: در مورد استفاده از آب سد سیاهو در بخش صنعت شهرستان هم مطالعاتی در حال انجام است.

وی افزود:دولت برای اجرای این پروژه تاکنون ۶۰ میلیارد تومان هزینه کرده و امیدواریم بتوانیم شاهد افتتاح این پروژه عظیم در دهه فجر باشیم.

استاندار خراسان جنوبی اظهارکرد: عملیات اجرای پروژه ساخت و احداث سیاهو که سدی خاکی با هسته ای رسی است، در سال ۸۴ شروع شده و ان شاء الله در دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد .

وی در ادامه درخصوص جابه جایی روستای کندرود که در بالا دست سد واقع شده نیز گفت:با پیگیری های حوزه عمرانی استانداری و فرماندار شهرستان، مردم با جابه جایی روستا موافقت کرده اند.

معتمدیان یادآورشد: با اعتبارات و تسهيلات ویژه ای که به این امر اختصاص یافته ، مردم به زودی در روستای جدید که جانمایی هم شده، مستقر خواهند شد.

سد مخزنی سیاهو، به عنوان هشتمین سد خراسان جنوبی، در فاصله ۱۳۰ کیلومتری بیرجند و ۶۷ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان سربیشه بر روی رودخانه سیاهو با مساحت حوضه آبریز ۳ هزار و ۲۸ کیلومتر مربع  احداث می شود، اين سد با هدف كنترل، تنظيم و ذخيره سازی سالانه ۴٫۶ ميليون متر مكعب رواناب در حال ساخت است.

انتهای پیام/

 

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها