کنسانتره تولیدی زغال سنگ پروده طبس به ۵ میلیون تن می رسد

شرکت زغال سنگ پروده طبس اولین و تنها بهره بردار معادن تمام مکانیزه زیرزمینی زغال سنگ کشور است که در ناحیه زغالی پروده واقع در ۷۵ کیلومتری جنوب غربی طبس و در معادن شماره یک و مرکزی فعالیت دارد.

به گزارش ” پیام خاوران ”  مهندس رمضان کریتی ثانی به عنوان مدیرعامل شرکت، طی مصاحبه ای به تشریح ابعاد مختلف فنی و عملکردی شرکت پرداخت.

عملکرد شرکت به عنوان بزرگترین تولید کننده زغال سنگ ایران

کریتی ثانی: ۴۲درصد سهم تولید ملی زغال سنگ در سال ۹۷ را در اختیار داریم و صادرکننده موفق این محصول بوده ایم.

وی در ادامه افزود: شرکت زغال سنگ پروده طبس از سال ۱۳۸۷ به عنوان اولین بهره بردار معادن تمام مکانیزه زغال سنگ ایران، فعالیت خود را در معادن شماره یک و مرکزی واقع در منطقه پروده طبس آغاز نمود و از سال ۱۳۹۳، در راستای رد دیون دولت، از طریق سازمان خصوصی سازی به بخش خصوصی واگذار شد و در حال حاضر نیز به عنوان یکی از شرکت های تابعه هلدینگ صدرتأمین و شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) مشغول به فعالیت است.

این شرکت از آغاز فعالیت تا کنون با اجرای بالغ بر ۵۸ کیلومتر حفریات زیرزمینی جهت استخراج ذخایر، حدود ۹ میلیون تن زغال سنگ خام و بیش از ۴ میلیون تن کنسانتره زغال سنگ کک شو به عنوان خوراک موردنیاز صنایع کک سازی را تولید نموده و ۴۲ درصد از سهم ملی در تولید این محصول در سال ۱۳۹۷ را به خود اختصاص داده است و به این ترتیب، نه تنها بخش عمده ای از نیاز صنایع کک سازی و فولادسازی کشور به کنسانتره زغال سنگ را تأمین نموده، بلکه به واسطه صادرات موفق حدود ۶۵۰۰۰ تن کنسانتره، زغال سنگ طبس را به عنوان شاخص زغال سنگ ایران، به بازارهای بین المللی هم عرضه نموده و به عنوان صادرکننده برگزیده استان خراسان جنوبی در سال ۱۳۹۸ معرفی گردیده است.

مدیرعامل شرکت زغال سنگ پروده طبس همچنین عنوان داشت که در ۹ ماهه اول سال جاری نیز این شرکت موفق به اجرای حدود ۵ کیلومتر حفریات زیرزمینی معادن، استخراج حدود ۹۵۰هزارتن زغال سنگ خام و تولید ۴۳۵هزارتن کنسانتره زغال سنگ کک شو گردید و علاوه بر اتمام استخراج موفق ذخیره زغالی کارگاه هفتم لانگوال، انتقال حدود ۳۰۰۰ تن تجهیزات به سطح جهت سرویس و نگهداری و آماده سازی (اورهال) که از ابتدای مهرماه ۱۳۹۸ آغاز و برای یک دوره زمانی ۶ ماهه تعریف شده بود را علیرغم مشکلاتی از قبیل منحصر به فرد و تخصصی بودن اقلام تجهیزاتی و دشواری بازیابی، جابجایی، دمونتاژ و مونتاژ مجدد این تجهیزات در اعماق زمین و فضاهای محدود معدن، با تکیه بر سوابق و تجارب منحصر به فرد کارکنان شرکت، با سرعت و کیفیت مناسبی ظرف مدت ۴ ماه اجرا نمود.

توان عملیاتی و فنی شرکت

مدیرعامل شرکت زغال سنگ پروده طبس: منابع و سرمایه های انسانی ارزشمند و منحصر به فردی در اختیار داریم.

کریتی ثانی با اشاره به این مطلب افزود: خوشبختانه با توجه به سابقه بیش از یک دهه فعالیت به عنوان اولین و تنها شرکت فعال در عرصه معدنکاری تمام مکانیزه استخراج زغال سنگ از ذخایر عمقی و با عنایت به تجارب بسیار ارزشمندی که در این مدت از کارشناسان فنی و عملیاتی خارجی به نیروهای ایرانی منتقل گردیده، شرکت زغال سنگ پروده طبس به لحاظ برخورداری از دانش فنی این حوزه و همچنین در اختیار داشتن منابع تجهیزاتی و سرمایه های انسانی جوان و متخصص در بخش های مدیریتی، پشتیبانی، برنامه ریزی، فنی و عملیاتی، در ایران پیشگام محسوب می گردد.

ضمن اینکه این شرکت بزرگترین کارخانه زغالشویی کشور مجهز به فن آوریهای روز و با ظرفیت خوراکدهی ۳۰۰ تن بر ساعت نیز در اختیار دارد. وی تأکید کرد با تکیه بر همین توانمندی است که این شرکت موفق شده ماشین آلات پیچیده خارجی را به صورت کامل در داخل کشور تعمیر و نگهداری نماید و در بخش تولید نیز، علیرغم اینکه سهم کوچکی از ذخایره منطقه پروده طبس را دراختیار دارد، در ۵ سال اخیر به عنوان بزرگترین تولیدکننده زغال سنگ کشور مطرح باشد که نتیجه آن سهم ۴۲درصدی از تولید ملی زغال سنگ در سال ۱۳۹۷ و صادرات موفق ۶۵۰۰۰ تن محصول به بازارهای بین المللی بوده است.

بیشتر بخوانید   ادای احترام نوبخت به شهدای والامقام ‌طبس / افتتاح ‌چند طرح عمرانی‌، معدنی و محرومیت‌زدایی در خراسان جنوبی

وی همچنین افزود که افزایش مهارت فنی و اجرایی نیروهای این شرکت در مواجهه با شرایطی از معدنکاری که تاکنون در کشور به صورت عملی تجربه نگردیده و همچنین برگزاری مستمر دوره های آموزشی برای افزایش سطح آگاهی و دانش تخصصی نیروها را باید مهمترین عوامل افزایش توان فنی و عملیاتی شرکت قلمداد نمود.

مدیرعامل شرکت زغال سنگ پروده طبس گفت با وجود این توانمندی، شرکت زغال سنگ پروده طبس آمادگی دارد به توسعه معدنکاری مکانیزه در کشور کمک نماید و برای تحقق این مهم، آمادگی خود را اعلام نموده و در چند سال اخیر نیز به صورت مرتب درخواست کرده ذخایر زغالی جدیدی در اختیار این شرکت قرار گیرد تا با تکیه بر همین توانمندی فنی و عملیاتی، میزان استخراج و تولید این ماده معدنی در کشور را افزایش داده و بخش عمده نیاز صنایع کک سازی و فولادسازی کشور را تأمین نماید.

برنامه های توسعه شرکت

رمضان کریتی ثانی: برای افزایش استخراج زغال سنگ خام و بهبود راندمان تولید کنسانتره برنامه داریم.

 وی در ادامه گفت: برنامه هایی که این شرکت در حال حاضر برای توسعه عملیاتی در دستور کار قرار داده در دو بخش استخراج زغال سنگ خام و تولید کنسانتره این محصول است.

به منظور افزایش سطح استخراج معادن، پروژه خرید سری دوم تجهیزات مکانیزه استخراج لانگوال در دستور کار قرار دارد که گزارشات فنی و اقتصادی طرح تهیه شده و در حال حاضر پیگیری برای استفاده از خدمات مشاورین متخصص در این حوزه برای نهایی کردن موضوع، در حال پیگیری است.

برای افزایش میزان تولید کنسانتره نیز پروژه اسپیرال در کارخانه زغال شویی این شرکت در حال اجرا است که هدف این طرح، افزایش راندمان فراوری زغال سنگ و بالابردن میزان تولید است.

توان عملیاتی برای کمک فنی

رمضان کریتی ثانی در این بخش عنوان داشت که با عنایت به توانمندیهای شرکت که به آنها اشاره شد و همچنین تفاوت های موجود در سیستم های معدنکاری مکانیزه و سنتی، تجربیات و مهارت هایی در اختیار مجموعه این شرکت است که می تواند در بحث افزایش تولید، ارتقاء ایمنی، واکنش در برابر شرایط غیرمنتظره تکتونیکی، سرویس و نگهداری کیفی تجهیزات، مدیریت پروژه ها و برنامه ریزی فنی و عملیاتی، به سایر شرکت های زغالی کمک نماید.

اقدامات حوزه HSE و ایمنی

مدیرعامل شرکت زغال سنگ پروده طبس: شاکریم که حادثه منجر به فوت در زیرزمین در کارنامه شرکت ثبت نشده است.

مهندس کریتی با بیان این مطلب افزود: همچنان که شرکت زغال سنگ پروده طبس در حوزه استخراج  و تولید زغال سنگ در کشور پیشگام است، در حوزه HSE و ایمنی نیز از تجهیزات و فن آوریهای روز بهره می برد و به گواه مستندات و نظرات مراجعین و بازدیدکنندگان مختلف، سطح بالای ایمنی و الزام و تعهد کلیه نیروها به رعایت دستورالعمل ها و مقررات و حفظ ایمنی افراد و تجهیزات، بارزترین شاخصه عملکردی شرکت در این حوزه است که باعث شده نه تنها به حول و قوه الهی تا کنون حادثه منجر به فوت در زیرزمین در کارنامه این شرکت ثبت نگردد، بلکه انگیزه نیروی کار برای فعالیت در این مجموعه را افزایش داده است.

بیشتر بخوانید   مهلت پرداخت عوارض پروانه چرای دام تا پایان سال آینده تمدید شد

وی در تشریح اقدامات شرکت در این حوزه عنوان داشت که تشکیل تیم های امداد و نجات معدن، وجود مرکز بهداری با کادر پزشکی و پرستاری و آمبولانس، ایجاد پد هلیکوپتر برای امدادرسانی اضطراری، کنترل پساب و مدیریت پسماندها، توسعه فضای سبز، استفاده از سیستم های پایش مستمر انواع گازهای معدنی، زهکشی گاز متان لایه های زغالی، ایجاد ایستگاه های کنترل گاز در حفریات زیرزمینی و انتقال داده به سطح جهت کنترل مستمر، تجهیزات ایمنی نصب شده روی تجهیزات و ماشین آلات و سیستمهای مستقر در مسیرهای معدنی برای جلوگیری از بروز حوادث و کنترل مخاطراتی همانند انفجار و آتش سوزی، بازرسی مستمر تمامی جبهه کارها، انجام کار از طریق دستورالعملهای تأیید شده، به روز رسانی مستمر دانش ایمنی نیروها و سرویس و نگهداری مستمر و مؤثر تجهیزات مورد استفاده، از جمله مهترین آثار سطح بالای ایمنی شرکت می باشند که باعث شده شرکت زغال سنگ پروده طبس چندین دوره به عنوان واحد برتر ایمنی، بهداشت و محیط زیست و همچنین واحد صنعت سبز استان، مورد تقدیر و تجلیل واقع شود.

کریتی ثانی همچنین اشاره نمود که به واسطه همین فعالیت ها و پیشگامی در عرصه ایمنی معادن، کمیته HSEE معادن استان خراسان جنوبی نیز توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با محوریت شرکت زغال سنگ پروده طبس تشکیل شده و مدیرعامل شرکت ریاست این کمیته را عهده دار است تا با بازدیدهای دوره ای و ارائه راهکار و پیشنهادات متناسب، علاوه بر رفع مشکلات جاری ایمنی معادن، زمینه را برای ارتقاء سطح و استانداردهای ایمنی در تمامی معادن استان فراهم نماید.

بهره برداری از هشتمین کارگاه استخراج مکانیزه

کریتی ثانی: هشتمین کارگاه استخراج لانگوال شرکت زغال سنگ پروده طبس تحت عنوان E4 همزمان با ایام ا… دهه مبارک فجر، وارد فاز عملیاتی شده و استخراج ذخایر آن آغاز گردید. این کارگاه در عمق ۶۰۰ متری زمین قرارداشته و ذخیره زغال سنگ آن حدود یک میلیون تن است و طبق پیش بینی و برنامه ریزی انجام شده، فرایند استخراج زغال سنگ از این کارگاه تا پایان سال ۱۳۹۹ به طول خواهد انجامید.

با لحاظ نمودن ذخیره این کارگاه، مجموع استخراج زغال سنگ خام شرکت از ابتدای فعالیت بهره برداری، به بیش از ۱۰ میلیون تن و مجموع کنسانتره تولیدی شرکت نیز حدود ۵ میلیون تن خواهد رسید.

رویکردها و عملکردها در حوزه مسئولیت های اجتماعی

مدیرعامل شرکت زغال سنگ پروده طبس: علیرغم  اینکه فقط ۵% ذخیره پروده را در اختیار داریم، اقدامات بزرگی برای توسعه همه جانبه شهرستان در قالب مسئولیت های اجتماعی انجام داده ایم.

وجود ۷۶% ذخایر زغال سنگ کشور در منطقه طبس، زغال سنگ را به عنوان محور اصلی توسعه منطقه در سالهای اخیر مورد توجه قرار مسئولین قرار گرفته است، هرچند که این مهم هنوز به مفهوم واقعی کلمه تحقق نیافته و عینیت بخشیدن به این موضوع، مستلزم همراهی و هم افزایی متولیان مدیریتی منطقه و مسئولین امر در رده های بالای کشوری است تا سندی جامع و کامل برای توسعه بر محوریت زغال سنگ تدوین شود.

رمضان کریتی ثانی تأکید نمود شرکت زغال سنگ پروده طبس که بزرگترین تولیدکننده زغال سنگ ایران محسوب شده و در حال حاضر به تنهایی حدود نیمی از نیاز صنایع داخلی به این محصول را تأمین می نماید، علاوه بر اهداف اجرایی و عملیاتی خود، آبادانی منطقه را در زمینه های معدنی، صنعتی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و عمرانی همواره مدنظر قرار داده و اقدامات مؤثری را صورت داده است. نکته حائز اهمیت که شاید کمتر به آن توجه می شود این است که شرکت زغال سنگ پروده طبس در حالی بیشترین سهم را در توسعه و آبادانی منطقه در حوزه های مختلف به خود اختصاص داده که فقط حدود ۵درصد از ذخیره ۱/۱ میلیاردتنی پروده را جهت معدنکاری در اختیار دارد و بخش عمده و قابل توجه ذخایر این منطقه در اختیار بخش دولتی و سایر شرکت های منطقه است.

بیشتر بخوانید   ورود ثمربخش دادستان بیرجند به موضوع گرانی مرغ/ بازار مرغ و تخم‌مرغ متعادل شد

تحقق واقعی توسعه بر محور زغال سنگ زمانی در شهرستان وسیع و گسترده طبس انجام خواهد شد که برنامه ای جامع برای مشارکت تمامی دست اندرکاران این حوزه تدوین شده و تمامی بهره برداران منطقه به فراخور منابع در اختیار، در پروژه توسعه جامع منطقه مشارکت فعال داشته باشند. بدیهی است انجام این مهم علاوه بر اینکه تمرکززدایی از یک بهره بردار خاص را به همراه خواهد شد، روند توسعه را نیز شتاب بخشیده و انتفاع عموم مردم شهرستان را به همراه خواهد داشت.

وی در ادامه افزود نگاهی به اهم برنامه هایی که شرکت زغال سنگ پروده طبس در قالب مسئولیت های اجتماعی، برای توسعه و آبادنی شهرستان انجام داده و مقایسه آن با شرایطی که در صورت مشارکت واقعی همه فعالان زغال سنگ منطقه قابل انجام خواهد بود، به خوبی نشان میدهد که تدوین صحیح و اجرای اصولی برنامه توسعه شهرستان بر محوریت زغال سنگ و البته سایر منابع طبیعی بسیار ارزشمندی که در اختیار بهره برداران بومی و غیربومی است، می تواند تحولات عمیق و مثبت با کارکردهای گوناگون ایجاد نموده و به توسعه جامع و همه جانیه شهرستان منتج شود.

کریتی ثانی در تشریح این اقدامات، اهم فعالیت های عام المنفه و برنامه های شرکت زغال سنگ پروده طبس برای عمران و آبادانی منطقه که در قالب مسئولیت های اجتماعی به انجام رسیده یا در دست اجرا می باشد را به شرح زیر بیان نمود:

·         چارتر صندلی پرواز و انجام خدمات هندلینگ با تأمین نیروی انسانی و تجهیزات جهت کمک به استمرار پروازها

·         احداث مجموعه آبی و نوسازی زمین چمن فوتبال با هدف برخورداری عموم شهروندان

·         طراحی و اجرای نما و پیاده رو سازی ضلع جنوبی شرکت به میزان ۵۰۰۰ مترمربع

·         تصویب احداث پروژه ۲۰ هکتاری پردیس بزرگ آموزشی زغال سنگ طبس

·         کمک مالی به اجرای طرح توسعه اورژانس بیمارستان شهید سیدمصطفی خمینی طبس

·         طراحی، آماده سازی و اجرای میدان بزرگ زغال سنگ در ورودی شمالی شهر طبس به وسعت ۲۷۰۰۰ مترمربع

·         کمک به ترمیم و نوسازی زمین چمن مجموعه ورزشی آزادی طبس، سالن عفاف و کمک به احداث زمین های ورزشی ساحلی

·         تأمین اعتبار طرح کنکور طلایی با هدف تقویت بنیه علمی دانش آموزان مستعد شهرستان و تأمین جوایز تجلیل از برترین های کنکور

·         کمک به تکمیل ساخت و تجهیز مساجد و هیأت های مذهبی، مدارس و نهادها و مراکز خدمات عمومی

·         حمایت از تیم های متعدد ورزشی و بویژه حضور تیم هندبال زغال سنگ طبس در مسابقات لیگ برتر مردان ایران در سال جاری

·         تأمین مالی برنامه های مختلف فرهنگی، مذهبی، علمی و آموزشی

·         کمک های مالی و تجهیزاتی به هم وطنان در هنگام وقوع بلایای طبیعی

انتهای پیام

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها