بازارهدف چالش کشاورزی خراسان جنوبی/جهش تولید و نبودبازار فروش

رئیس کمیسیون اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به افزایش تولیدات محصولات استراتژیک استان گفت: علی رغم افزایش تولید نتوانسته ایم زیرساخت های لازم برای ایجاد بازار محصولات را فراهم کنیم.

به گزارش ” پیام خاوران “سیدحسین خیریه در جلسه کمیسیون کشاورزی، صنایع غذایی و آب اتاق بازرگانی بیرجند بیان کرد: اگرچه خشکسالی های ۲۰ ساله تولید محصولاتی کم آب بر مانند زرشک، عناب و زعفران را افزایش داده اما نتوانسته ایم زیرساخت های لازم برای ایجاد بازار را فراهم کنیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند اظهار کرد: زرشک، عناب و زعفران در سبد مصرف خانوارها به صورت عمومی وجود ندارد بنابراین باید با رعایت استاندارد های صادراتی، بازارسازی داشته باشیم.

مهدی مالکی، معاون اداره کل استاندارد خراسان جنوبی در این جلسه بیان کرد: استاندارد تسهیل کننده تجارت بوده که می طلبد مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در برخی از استانداردهای زرشک و زعفران مشکلاتی وجود دارد، گفت: وجود استانداردها به فروش محصول و صادرات کالا کمک شایشته ای می کند.

مالکی از تدوین استانداردهای بین المللی عناب خبر داد و افزود: در حال حاضر ۹۰ درصد عناب دنیا دست چینی ها بوده و برای حضور در بازار جهانی باید استانداردهای لازم را به انجام برسانیم.

مشاور سازمان ملی استاندارد در امور تدوین استانداردها هم در این جلسه بیان کرد: در اتحادیه اروپا، میزان استفاده از سموم کشاورزی به دو سطح شامل حد مجاز و حد ممنوع تقسیم بندی شده که باید مد نظر تولید کنندگان باشد.

شجاعی خواستار ایجاد کمیته حقیقت یاب در خراسان جنوبی شد و گفت: رعایت استانداردها نقش مستقیمی در افزایش صادرات محصول دارد که نیازمند توجه است.

یزدان پناه،عضو تحقیقات سلامت غذا دانشگاه شهید بهشتی هم در این جلسه بیان کرد: بررسی های انجام شده نشان می دهد تاکنون در هیچ کشوری، موردی از استفاده حشره کش در زعفران وجود ندارد.

بیشتر بخوانید   باید با استفاده از راهکارهای گوناگون مسیر تولید را آسان کنیم

وی خواستار ارائه آموزش های لازم به کشاورزان شد و افزود: تولید کنندگان و کشاورزان باید با ترکیب سموم آشنا شوند.

منبع: مهر

انتهای پیام/

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها