استان خراسان جنوبی در زمینه گردشگری الگویی برای همه کشور باشد

نماینده قوه مقننه در شورای عالی گردشگری کشور گفت: خراسان جنوبی می‌تواند در زمینه گردشگری الگویی برای همه کشور باشد.

به گزارش “پیام خاوران “ ، حجت‌الاسلام مجید نصیرایی در جلسه هم اندیشی با فعالان بخش گردشگری استان خراسان جنوبی، گردشگری را فرصتی مناسب برای ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی دانست و اظهار داشت: در شرایطی که مستکبرین عالم برای زیرسلطه بردن فرهنگ یک منطقه و اشاعه تفکر لیبرالی خود از قالب‌های آموزشی، سبک زندگی، غذا، موسیقی و بازی‌های رایانه‌ای استفاده می‌کنند ما هم باید برای ترویج فرهنگ ایمانی، دینی و انقلابی خود از همه ظرفیت‌ها، بهره برداری کنیم.

نماینده قوه مقننه در شورای عالی گردشگری کشور تأکید کرد: یکی از این ظرفیت‌ها، گردشگری و صنایع دستی است که به جهت ارتباطی که با فرهنگ ما دارد، می‌تواند بهترین کاربرد را در اشاعه اعتقادات ما داشته باشد.

نماینده فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی افزود: به لحاظ اقتصادی نیز، با توجه به تحریم های ظالمانه و  کاهش ظرفیت فروش نفت و گاز کشور و مشکلات و تبعات ناشی از آن، گردشگری، جایگزین مناسبی برای جبران کاهش درآمدهای نفتی است.

نصیرایی با استناد به آیات و روایات  تاکید کرد: گردشگری موضوعی چند بعدی است و نگاه تک بعدیِ صرفاً اقتصادی، اجتماعی یا فقط حفظ میراث فرهنگی، به توسعه گردشگری آسیب می‌رساند.

وی مهمترین راهکار برای اصلاح این نگاه را گفتمان منطقی عنوان و تصریح کرد: لازم است افراد تأثیرگذار در این زمینه، متولیان امر، تصمیم گیران، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، گردشگری و فرهنگی کنار هم بنشینند و با طرح دغدغه های خود، فرصت های جدیدی ایجاد نمایند و برای رفع مشکلات به چاره اندیشی بپردازند.

نماینده قوه مقننه در شورای عالی گردشگری کشور بیان کرد: با توجه به ظرفیت‌های بسیار ارزنده‌ای که در استان داریم، لازم است با حضور و همفکری همه حوزه های مرتبط، نقشه راه جامعی در زمینه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی تدوین شود.

بیشتر بخوانید   مشکلات کشاورزان خراسان جنوبی انگشت شمار نیست/ گفتار درمانی مشکلی از کشاورزان را برطرف نمی‌کند

نصیرایی با بیان اینکه استان نوپای خراسان جنوبی مقصد گردشگران داخلی و خارجی زیادی است، متذکر شد: با این وجود فرصت‌ها و استعدادهای خراسان جنوبی، آن طور که باید و شاید معرفی نشده و مورد توجه قرار نگرفته است.

وی با تأکید بر اقدامات مطلوبی که طی یکی دو سال گذشته در زمینه بهره‌برداری از پتانسیل های استان انجام شده، گفت: این نگاه‌های خوب باید تقویت شوند تا حوزه گردشگری استان پویاتر شود.

عضو مجمع نمایندگان استان گفت: با عنایت به توجه  ویژه شخص استاندار و اقدامات خاصی که انجام می‌گیرد، خراسان جنوبی می‌تواند در زمینه گردشگری الگو و نمونه ای برای همه کشور باشد.

⁦وی با تقدیر از مدیریت جهادی و بی نظیر استاندار تأکید کرد: اگر در شرایط فعلی و با استفاده از فرصت حضور ایشان، نماینده‌های استان در مجلس شورای اسلامی و دکتر مجیدی دبیرکل مجامع آسیایی و رئیس بخش گردشگری اتاق بازرگانی، نتوانیم جهشی را در استان ایجاد کنیم هیچ زمانی نخواهیم توانست توسعه کمی و کیفی را برای خراسان جنوبی رقم بزنیم.

نصیرایی اظهار داشت: استفاده از تجربیات استان‌هایی همچون فارس، کرمان، اصفهان و یزد که عقبه گردشگری غنی دارند و همچنین شناسایی آسیب‌های موجود در همه زمینه ها، باید مانع از تکرار مشکلات شده و ما را در رسیدن به هدف مان کمک کند.

عضو مجمع نمایندگان استان خراسان جنوبی با اشاره به این که ممکن است در این حوزه، نقص‌ها و خلأهای قانونی هم وجود داشته باشد تصریح کرد: از فعالان گردشگری استان انتظار می رود این نواقص را پس از احصا و جمع بندی منعکس کنند تا در صحن مجلس شورای اسلامی مطرح و برای آن تصمیم گیری شود.

بیشتر بخوانید   برق رسانی به معادن شاهکوه؛ یک گام تا اجرا

وی به شرایط کرونایی کشور و تأثیر نامطلوب آن بر حوزه گردشگری اشاره کرد و گفت: دولت برای جبران آسیب‌هایی که سرمایه گذاران این حوزه از کرونا دیده‌اند، تسهیلاتی پرداخت کرده که سررسید شده است اما سرمایه گذاران نتوانسته‌اند از فرصت بهار و تابستان برای درآمدزایی استفاده کنند. لذا باید تدابیری اندیشیده شود که این عزیزان زیر بار پرداخت اقساط تسهیلات، زمین گیر نشوند.

وی از برنامه مجمع نمایندگان خراسان جنوبی برای دعوت از اعضای هیئت رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به استان خبر داد و گفت: این حضور به منظور بازدید میدانی از جاذبه‌های گردشگری و طبیعی استان و معرفی فرصت‌ها و ظرفیت‌های استان صورت می‌گیرد.

نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی، همه شهرستان‌های استان را به لحاظ جاذبه‌های بی نظیر بسیار مستعد خواند و گفت: در  غرب استان فرصت‌های بسیار خاصی داریم که چنانچه مورد عنایت ویژه واقع شوند، می‌توانند در توسعه استان تأثیر بسزایی داشته باشند.

نصیرایی، طبس را گل سرسبد گردشگری استان نامید و خاطرنشان کرد: مزیت‌هایی همچون نجوم، کویرنوردی، آثار تاریخی ماندگار و ذخایرمعدنی فراوان، از ظرفیت های فراوانی هستند که در غرب استان وجود دارد و باید به طور خاص و ویژه مورد بهره برداری قرار گیرند.

نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: وجود راه آهن و فرودگاه فعال  طبس،  در دسترسی گردشگران به جاذبه‌های استان خیلی مؤثر است.

به گفته وی؛ باید با همت مدیران استان، توسعه زیرساخت‌های گردشگری در این منطقه و در کل استان شتاب بگیرد تا بیش از پیش شاهد رونق این صنعت در خراسان جنوبی باشیم.

بیشتر بخوانید   ۱۷ هزار کلاس اولی خراسان جنوبی تحصیل خود در مدارس را آغاز می‌کنند

منبع:تسنیم

انتهای پیام/

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها