۱۷۰ تن زرشک از کشاورزان خراسان جنوبی خریداری شد

رئیس سازمان تعاون روستایی خراسان جنوبی  گفت: تاکنون ۱۷۰ زرشک خشک و تازه از کشاورزان خراسان جنوبی خریداری شده است.

به گزارش “پیام خاوران “ ، خراسان جنوبی با تولید ۱۰۰ هزار تن زرشک تر و یا ۲۱ هزار تن زرشک خشک مقام اول را در کشور دارد و با  بیش از ۹۰ درصد تولید این محصول را به خود اختصاص داده است.

با افزایش  مصرف زرشک در سالهای اخیر قیمت آن  افزایش خوبی داشته اما با اپیدمی بیماری منحوس کرونا و همچنین بحث‌های حریم‌های اقتصادی و توقف صادرات متاسفانه قیمت زرشک به شدت کاهش یافته و همچنین تقاضا نیز به شدت کاهش یافته است به نحوی که عملا خرید و فروش محصول متوقف  و محصول تقریبا در اختیار کشاورزان باقی مانده است.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی  با اشاره به اقدامات انجام شده برای خرید محصول زرشک‌کاران استان گفت: همزمان با کمک ستاد مرکزی چندین برنامه را در دستور کار خود قرار دادیم، در مرحله اول پیگیری خرید توافقی محصول باقیمانده سال قبل در حال اقدام است و همزمان در تهران از سازمان میادین میوه و تره بار چندین غرفه در اختیار  تشکل‌های این استان قرار گرفت تا بتوانیم محصول را به صورت مستقیم عرضه کنیم.

بیشتر بخوانید

کانون هماهنگی زرشک و عناب راه‌اندازی شد

قطب جهانی زرشک ناخوش از ضرر‌های میلیاردی

 

ضیاییان احمدی افزود: در کنار این برنامه همزمان مذاکرات متعددی با فروشگاه‌های زنجیره‌ای مثل اتکا، شهروند و مدیریت تامین رضوی وابسته به آستان قدس و کارخانجات فرآوری مثل مربای به صبا و… برای عرضه این محصول انجام شده است.

 

وی بیان کرد: برای عرضه محصول در فضای مجازی نیز تفاهم نامه‌ای با شرکت پارسی پست منعقد شد تا در فضای مجازی توسط این شرکت در سطح دنیا نسبت به فروش و عرضه زرشک اقدام شود.

بیشتر بخوانید   بانک قرض‌الحسنه مهر ایران پیشگام شد؛ صرف جریمه دیرکرد در امور عام المنفعه

 

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی از رایزنی‌های مختلف با آستان قدس خبر داد و افزود: با قائم مقام آستان قدس و مدیریت تأمین رضوی  تاکنون چند مرحله صحبت داشتیم و وعده همکاری را به ما  داده‌اند.

 

ضیائیان احمدی بیان کرد: برای خرید زرشک امسالی و پارسالی هنوز هیچ قیمتی برای زرشک تعیین نشده و براساس توافقی که بین کشاورز و خریدار انجام می‌شود خرید توافقی صورت می‌گیرد.

 

وی اظهار داشت: روز پنجشنبه هفته گذشته نخستین بارگیری زرشک تازه به مقصد تهران انجام شد تا در غرفه‌هایی که در مرکز تدارک دیده شده به فروش رسد.

 

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی از خرید ۱۷۰ تن زرشک خشک و تازه از کشاورزان خبر داد و تاکید کرد: تاکنون ۱۰۰تن زرشک خشک  و ۷۰ تن زرشک تازه را از کشاورزان استان خریداری کردیم  که زرشک‌های خشک از  پارسال است و زرشک تازه را برای فروش  به تهران  ارسال کردیم.

 

ضیائیان احمدی گفت: به دنبال مشتری هستیم تا بتوانیم محصول را به فروش برسانیم و در مرحله دیگر بتوانیم میزانی دیگر از زرشک را خریداری کنیم و از هنگامی که  در بحث خرید زرشک وارد شده‌ایم تجار هم  با انصاف بیشتری نسبت به خرید زرشک اقدام می‌کنند.

 جدیدترین خبرها  را در کانال تلگرامی ” پیام خاوران ” بخوانید.  

وی با اعلام اینکه مصرف زرشک کمتر شده و با آمدن کرونا ضرر زیادی به بیشتر صنوف وارد شده اما اگر با همدلی ورود کنیم می‌توانیم از پس روزهای سخت برآییم گفت: تاکنون چهار غرفه در نقاط مختلف مرکز کشور برای فروش زرشک در نظر گرفته شده است.

بیشتر بخوانید   عده ای با ضعف هایشان دشمن را به طمع می اندازند

 

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی افزود: در کنار همه این برنامه‌ها یک بروشور کامل حدود ۵۰ صفحه به زبان انگلیسی و یک برشور تک برگی به زبان انگلیسی آماده شد و جهت ارسال به تمامی سفارت خانه‌های ایران تحویل معاونت بازرگانی و دیپلماسی وزارت خارجه شد که نمونه محصول در حال ارسال به این سفارتخانه هاست.

 

وی عنوان کرد: تفاهم نامه با شبکه ایران کالا جهت پخش کلیپی در زمینه معرفی زرشک در سطح کشور صورت گرفته است.

 

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی با بیان اینکه از میزان ۱۷۰ تن زرشک خشک خریداری شده مبلغی به حساب کشاورزان پرداخت شده است گفت: همه هم و غم ما فروش زرشک‌های خریداری شده از کشاورزان است  تا محصول سال قبل روی دست کشاورز نماند و بیش از این ضرر نکند.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/

 

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها