تجربه شیرین کتابخوانی|دکتر مجید پورعیسی

  • کدخبر: 20153
  • شنبه ۲۴ آبان ۹۹ - ۳:۰۰

در سالهای متمادی مدیریتم در استانهای مختلف کشور، به تجربه و با دقت در ویژگی های مدیران، نظرها، نقدها، پیشنهادها و عملکردهایشان به یک دستاورد مهم رسیده ام؛  اینکه مدیرانی که اهل مطالعه  و کتابخوانی هستند، عموماً دارای اعتماد به نفس بیشتری هستند.

به گزارش “پبام خاوران “ در سالهای متمادی مدیریتم در استانهای مختلف کشور، به تجربه و با دقت در ویژگی های مدیران، نظرها، نقدها، پیشنهادها و عملکردهایشان به یک دستاورد مهم رسیده ام؛  اینکه مدیرانی که اهل مطالعه  و کتابخوانی هستند، عموماً دارای اعتماد به نفس بیشتر، قدرت تحلیل بالاتر و اراده و قدرت بیشتری برای تصمیم گیری های مناسب تر هستند.

در همین راستا به یک نتیجه مهم دیگر هم رسیده ام و آن هم اینکه کارکنان و کارمندانی که دارای علاقه به مطالعه و کتابخوانی هستند، بییشتر از سایر کارکنان، نظم را یاد گرفته اند، بیشتر از سایرین به قوانین اداری احترام می گذارند، بیشتر از سایرین حقوق ارباب رجوع را تکریم می کنند و نهایتاً کارکنان و کارمندانی به مراتب بهتر و دوست داشتنی تر هستند.

کتاب، یکی از بهترین انتخاب ها در زندگی همه ی ماست. سالهاست با آن مأنوسم و سالهاست در راستای مطالعات سلسله وارم به ویژه در حوزه هایی خارج از فضای اداری، کتاب های تألیفی یا ترجمه ای خوبی را انتخاب می کنم، می خرم، قرض می گیرم، هدیه می گیرم و مطالعه می کنم و بارها و بارها به این حدیث حضرت علی (علیه السلام) رجوع می کنم واز آن لذت می برم که فرمودند: «نعم المحدث الکتاب(چه خوب همنشینی است کتاب)».

کتاب، ذهن ها را باز می کند، فضای آرامش و تأمل و صبر را بر ذهن حاکم می کند، تفکر و اندیشه را در درون انسان زنده می کند و زنده و پاینده نگه می دارد، قبول اندیشه ها، قوانین و عملکردهای مبتنی بر منطق را از سوی انسان آسان می کند و از آن سو، با خشکاندن ریشه های درخت تعصب در انسان، از پذیرفتن ناراستی ها و نادرستی ها و اندیشه های نابخردانه جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید   نيروگاه زغال سنگ سوزطبس؛ایجادتحول شگرف درصنایع معدنی کشور|علیرضانصرالهی

در همه ی دنیا و در همه ی کشورهای پیشرفته، دولت ها به شدت هزینه می کنند تا سرانه مطالعه به ویژه مطالعات غیردرسی را در بین مردم بالا ببرند، آنها به دنبال شهروندسازی و ایجاد الگوهای مدیریتی  و تربیتی برای پرورش دادن نسل هایی هستند که علاوه بر قوت و قدرت در علم و فن و دانش، کرامات انسانی را، بهتر، بیشتر و زودتر بیاموزند و به آن عمل کنند. نتیجه ی سالها مطالعات دانشگاهها و اندیشکده های آنان  این شده است که پیمودن چنین راهی، با مطالعه کتاب و ترویج کتابخوانی میسر است.

ما هم در کشور اسلامی و انقلابی خودمان می توانیم چنین الگوهایی را دنبال کنیم. ما وارثان تمدنی بزرگ و طلایی هستیم که روزگاری کتاب و کتابخوانی در آن، برترین فضیلت ها به شمار می رفته است.

من معتقدم هرچند در این چند ساله که به دلیل برخی مشکلات اقتصادی، سرانه مطالعه کتاب و سرانه خرید آن کاهش چشمگیری داشته،  اما از میزان علاقه و نرخ علاقه مندان به کتاب کاسته نشده و چه بسا بیشتر هم شده باشد، اما امکان تهیه، خرید و احتمالاً فرصت کتاب خوانی را نداشته باشند.

به عنوان یک تجربه مدیریتی عرض می کنم که ما در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به صورت اختصاصی فضایی مناسب به عنوان یک کتابخانه ایجاد کرده ایم و علاقه مندان، دوست داران و کتاب خوان ها در آن به مطالعه می پردازند، تا قبل ازشیوع بیماری کرونا، به صورت هفتگی و ماهانه، نشست هایی با مدیریت خود کارکنان در حوزه کتاب و کتابخوانی و معرفی کتاب های خوبی که مطالعه کرده بودند داشتیم و حالا هم ضمن تشویق کارکنان به اختصاص بخشی از وقتشان در طول روز به مطالعه، تلاش می کنیم فرهنگ مطالعه، فرهنگ خرید و فرهنگ قرض دادن کتاب را گسترش بدهیم.

بیشتر بخوانید   فرآیند جذب سرمایه و سرمایه گذاری در پروژه های تملک دارائی های سرمایه ای استان(مشاركت عمومی–خصوصی)|مجید پورعیسی

فضاهای اداری فضاهای بسیار مناسبی برای تشویق  و ترغیب همکاران و خانواده هایشان به مطالعه است. حتماً و به صورت مؤکد به مدیران محترم و عزیز در استان پیشنهاد  می کنم فرهنگ کتابخوانی را در محیط هایشان رواج دهند، به شدت در افزایش کارآمدی سیستم مؤثر است.

به بهانه آغاز هفته کتاب، ضمن تبریک این روزهای عزیز که بوی عطر کتاب و کتاب خوانی را به مشام جان همه ما می رساند، بیاییم کتابهایی را تهیه و به همدیگر هدیه کنیم، از کارکنان و دوستان کتاب خوانمان تجلیل کنیم، از فرصت تخفیف های کتاب فروشی ها بهره بگیریم و کتابخانه های شخصی مان را پربارتر کنیم. باور کنید فرصت ها کم هستند، اما هیچ لذتی آنهم در این روزهای خانه نشینی و دورکاری های اجباری و اخبار مخاطره آفرین کرونایی، آرامش بخش تر از آن چنددقیقه ای که غرق در کتاب هایمان می شویم و سوار بر قایق آرامش به دریای پهناور اندیشه ها سفر می کنیم، نیست. هفته کتاب بر همه ی شهروندان عزیز و با فرهنگ و کتابخوان خراسان جنوبی  گرامی باد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

انتهای پیام/

 

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها