تولید علوفه با روش هیدروپونیک در خراسان جنوبی

کشت هیدروپونیک یک روش علمی است که هر چند سابقه ‌ای طولانی در دنیا ندارد، اما به خاطر مزیت هایش مورد استقبال قرار گرفته است.

به گزارش“پیام خاوران “، یکی از بانوان شاغل در گلخانه تقاب در رابطه با مزیت روش کشت هیدروپونیک گفت: در این روش هیچ گونه خاکی برای کشت گیاه استفاده نمی‌شود.

وی افزود: در این کشت فقط یک سینی نیاز داریم که با ریشه گیاه تماس مستقیم دارد و شرایط کشت کاملا استریل است.

حالا با استفاده از روش هیدروپونیک در استان، در کمترین زمان و در هر متر مربع به حد فاصل هر ۱۰ رده سینی ۳۰ کیلومتر علوفه تازه تولید می‌شود.

 

بیشتر بخوانید

افزایش هزینه سبب کاهش استقبال پیمانکاران گلخانه در خراسان جنوبی شد

۸۵ میلیارد تومان برای نهضت گلخانه خراسان جنوبی تامین شد

 

ساقی تولید کننده این نوع علوفه بیان کرد: با بهره گیری از روش کشت هیدروپونیک توانسته ایم علوفه مورد نیاز دام را تولید کنیم.

وی تصریح کرد: تمامی علوفه‌ ها مانند یونجه، سورگوم و ارزن قابلیت این را دارند که بتوانیم با این روش آن ها را کشت کنیم.

این علوفه خاصیت غذایی خوبی برای دام دارد و در تمامی فصول سال می توان علوفه تازه را برای دام تامین کرد، تمامی قسمت‌ های این علوفه حتی بافت ریشه ‌ای آن نیز قابل استفاده است.

یکی از جوانان شاغل در گلخانه می‌گوید: این روش مقرون به صرفه است و بر خلاف روش کشت سنتی و خاکی، کشاورز برای تهیه ادوات، هزینه نیروی انسانی و میزان مصرف آب دچار مشکل نمی‌ شود.

وی اظهار کرد: بذر‌ها، روی سینی قرار می‌ گیرند و به وسیله مه پاش آبیاری می‌ شوند که در مصرف بهینه آب تاثیر بسزایی دارد و میزان آب مصرفی به یک لیتر کاهش پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید   رئیس قوه‌ قضائیه وارد بیرجند شد

 

جدیدترین خبرهای استان وکشور  را در کانال تلگرامی ” پیام خاوران ” بخوانید. (کلیک کنید)

 

روزانه یک تن علوفه با روش هیدروپونیک در این گلخانه تولید می‌شود و این ظرفیت را دارد ک میزان تولید روزانه را به ۵ تن علوفه برساند.

منبع:باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها