ایرسا؛ گیاهی که سستی بدن را رفع می‌کند

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: گیاه ایرسا در رفع ناراحتی‌های بعد از زایمان کاربرد داشته،دم کرده ایرسا برای رفع رعشه‌، فلج‌ و سستی بدن مفید است و همچنین باعث افزایش حافظه شده و درد ناحیه گلو را برطرف می‌کند.

به گزارش “پیام خاوران “، محسن پویان اظهار داشت: ایریسا یا ایرسا نام ریشه گل زنبق است که در کتب طب سنتی از آن به نام زنبق نام برده شده است. زنبق گیاهی از تیره ی زنبقیان ، که دارای ساقه زیرزمینی متورم یا پیاز مانند هستند. از آنجا که انواع این گیاه دارای گل‌هایی به رنگ‌های گوناگون هستند؛ سفید، زرد، آبی آسمانی و بنفش آن را ایرسا نامیده‌اند که به معنی رنگین کمان است.

وی افزود: برگ ایرسا به برگ سوسن بیابانی می‌ماند، اما از آن بلندتر و بزرگتر است. ساقه آن گلی می‌دهد که برگها همدیگر را می‌پوشانند (پر برگ )و به چندین رنگ درمی‌آیند. قسمی به زردی مایل و ارغوانی هستند و قسمی به رنگ آسمانند و از این اختلاف رنگ آن را رنگین کمان می‌گویند. ساقه‌هایی سخت و خوشبو دارد و باید بعد از چیدن در سایه گذارند و به رشته کتان بکشند.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی ادامه داد: ایرسا که گونه‌های مختلف آن در متون‌ فارسی به نام‌های سوسن آزاد، سوسن ابیض، بیخ بنفشه، آسمان جونی، زنبق نیز شناخته می‌شود، در زبان محلی به سوسن شهرت دارد.

 

بیشتر بخوانید

مشکلات تنفسی و آسم را با گیاه افدرا حل کنید

آرام بخش است و چربی می‌سوزاند

 

پویان با بیان اینکه ساقه‌ زیر زمینی گیاه زنبق به نام ایرسا در طب گیاهی‌ ایران کاربرد دارد، افزود: طبیعت‌ آن نسبتاً گرم‌ و متعادل‌ بوده و برای بیماری‌های مثانه و ناراحتی‌های کبدی کاربرد دارد.

وی با بیان اینکه در بیماری استسقا از آن استفاده‌ می‌شود، تصریح کرد: در بیماری برونشیت‌ مفید است و عصاره برگ‌های گیاه زنبق برای درمان یخ زدگی اعضا و عوارض ناشی از آن و برگشت به حالت اولیه استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید   ارزآوری ۳۵۷ هزار دلاری صادرات جوجه یک روزه برای خراسان‌جنوبی

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه این گیاه برای رفع ناراحتی‌های بعد از زایمان مفید است، اظهار کرد: در مواقع لارنژیت نیز می‌توان از آن بهره گرفت و برای رفع ترشحات سفید زنانه مفید و موثر است.

پویان با بیان اینکه برای معالجه آبسه از آن استفاده می‌شود، تصریح کرد: مصرف آن با عسل برای ترشح بزاق مفید بوده و حجم آن را زیاد می‌کند.

وی با بیان اینکه دم کرده آن برای‌ رفع خواب رفتگی عضلات مفید است،گفت : دم کرده آن برای رفع رعشه‌، فلج‌ و سستی بدن اثرات مفیدی دارد، دم کرده آن باعث افزایش حافظه شده و درد ناحیه گلو را بر طرف می‌کند.

 

جدیدترین خبرهای استان وکشور  را در کانال تلگرامی ” پیام خاوران ” بخوانید. (کلیک کنید)

 

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه از دم کرده پودر ایرسا برای‌ التیام زخم‌ها و رویانیدن‌ گوشت استفاده‌ می‌شود، خاطرنشان کرد: از دم کرده پودر ایرسا برای زخم‌های کنار استخوان استفاده می‌شود.

منبع: ایسنا

انتهی پیام/۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها