خراسان جنوبی فعال درزمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز

استاندار خراسان جنوبی گفت: این استان با برخورداری از مرز طولانی با کشور افغانستان و وجود ۴ شهرستان مرزی، در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز فعال عمل کرده است.

به گزارش  ” پیام خاوران ” ، حمید ملانوری عصر امروز  با اعلام این خبر در جلسه کمیسیون برنامه ریزی ، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان  اظهار داشت:کشف ۳۱ میلیارد تومان کالای قاچاق در طول ۹ ماه، نتیجه فعالیت مداوم و شبانه روزی دستگاه های کاشف، امنیتی ، اطلاعاتی و نظارتی  است

وی به تنوع کالاهای کشف شده در این مدت اشاره کرد و افزود: در بین کالاهای قاچاق کشف شده، اقلامی نظیر پوشاک، دارو ،فرآورده های نفتی، دام و سیگار و … افزایش داشته و لوازم خانگی به نسبت گذشته کمتر بوده است که این نشان دهنده تأثیر شرایط عرضه و تقاضا و  نیاز بازار و جامعه بر این پدیده است.

استاندارخراسان جنوبی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) در بحث برخورد و مقابله با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: از آنجایی که قاچاق کالا و ارز می تواند تأثیرات بسیار مخربی  در جامعه و اقتصاد داشته باشد و بازار داخلی و تولیدات آن را مورد هدف قرار دهد.

ملانوری بیان کرد: بنابراین خلاصه سیاست های اقتصاد مقاومتی بر درون زا بودن ، برون نگری،تکیه بر سرمایه های مردم، مردمی کردن اقتصاد ، دانش محور بودن و تکیه بر تولیدات داخلی و همین طور توجه به مبحث مهم مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأکید  دارد.

وی از قاچاق کالا و ارز به کشور به  عنوان یک تهدید فرهنگی در جبهه جنگ نرم نام برد و گفت: قاچاق کالای ساخت خارج، الگوی مصرف را تغییر داده و به طور همزمان به مردم و تولید کننده از لحاظ فرهنگی ضربه می زند،  بنابراین قاچاق کالا در کنار مسئله اقتصادی از ابعاد فرهنگی و امنیتی نیز برخوردار است.

بیشتر بخوانید   ۴۵ درصد عشایر خراسان جنوبی با تانکر آبرسانی‌ می‌شوند

استاندارخراسان جنوبی با تأکید بر لزوم ریشه یابی دلایل ورود کالا و ارز قاچاق به کشور، اظهار داشت: با ایجاد اشتغال پایدار و مکفی برای خانواده ها، باید از جذب آن ها به این حوزه جلوگیری شود

وی  با تقدیر از اقدامات صدا و سیما و دیگر رسانه های استان در زمینه مبارزه با قاچاق گفت: وظیفه اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در این حوزه محدود به صدا و سیما و رسانه های مکتوب استان نیست و باید از همه ظرفیت های موجود استفاده کرد.

مقام عالی دولت  در خراسان جنوبی استفاده از بستر آموزشی شاد را نیز فرصتی مغتنم برشمرد و گفت: معلمان می توانند در هر کلاس درس، دقایقی را به مباحث مهمی نظیر؛ مبارزه با مواد مخدر، کارآفرینی، الگوهای مصرف و… اختصاص دهند.

ملانوری برخورد جدی با قاچاق کالا و ارز را مورد تأکید قرار داد و گفت: برخی با سوء استفاده از نیاز مردم  از ماسک، اقدام به عرضه ماسک های بی کیفیت به بازار کردند که سلامت مردم را تهدید می کند بنابراین با هم افزایی مثبت بین دستگاهی در استان ۵ هزار ماسک تقلبی جمع آوری شد.

استاندار خراسان جنوبی از لزوم تسریع در امر رسیدگی به پرونده های مرتبط با قاچاق کالا و ارز در استان گفت و متذکر شد: دستگاه قضایی در نشستی با کمیسیون قاچاق مبارزه با کالا و ارز، راه های تسریع در رسیدگی به این پرونده ها را بررسی کنند.

ملانوری به نشست خود با دبیر کل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز  در تهران اشاره کرد وگفت: موضوع جذب اعتبارات مورد نیاز جهت تکمیل بنای در دست ساخت کمیسیون استان، تقویت ایستگاه های بازرسی و کمک  به دستگاه های کاشف، در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت.

بیشتر بخوانید   روستاهای محروم خراسان جنوبی مقصد فعالیت جهادی گروه فرهنگی شهید ناصری است

وی ادامه داد: اگر چه دام های زنده جهت  جابه جایی در استان باید پلاک کوبی شوند، اما با ارائه گواهی از طرف دامپزشکی شهرستان بلا مانع است.

مقام عالی دولت  در خراسان جنوبی دام هایی که پلاک کوبی نشده و گواهی جابجایی نیز  برای آنان  صادر نشده باشد  در حکم قاچاق محسوب می گردد ، بنابراین باید با اخذ مجوز از دادستان، غیر مولد ها را کشتار و مولد ها را  در اسرع وقت تعیین تکلیف کرد.

انتهای پیام/

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها