برکت آفتاب|عملکردبرق خراسان جنوبی درحوزه خریدتضمینی برق خورشیدی/۱۶میلیاردتومان‌درآمدسرمایه گذاران سامانه‌های فتوولتائیک‌‌

استان خراسان جنوبی منطقه‌ای پهناور با قابلیت‌های زیاددرزمینه استفاده از پتانسیل انرژی خورشیدی است می‌تواند اشتغال و درآمد زایی در حوزه انرژی‌های فتوولتائیک ایجادکند و سال گذشته سرمایه‌گذاران این بخش ۱۶ میلیارد تومانی داشتند.

به گزارش “پیام خاوران“،استان خراسان جنوبی یکی از استان‌های پهناور کشور با قابلیت‌های زیادی در زمینه استفاده از پتانسیل انرژی خورشیدی است.

این استان با مساحت ۱۵۰ هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع،سومین استان پهناور کشور است که دارای استعداد بالایی در ایجاد اشتغال و درآمد زایی به ویژه در حوزه انرژی‌های فتوولتائیک دارد.

محدودیت در منابع سوخت‌های فسیلی و جلوگیری انتشار گازهای گلخانه ای به دلیل استفاده از سوخت‌های مذکور همچنین صرفه جویی در مصرف آب در نیروگاه‌های سیکل ترکیبی از عمده دلایل حرکت به سمت انرژی‌های تجدید پذیر و پاک است که کشور ما نیز از این امر مستثنی نبوده و سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر ایران متعاقب سیاستگذاری معاونت امور انرژی وزارت نیرو از سال ۷۴ عهده دار پرداختن به این مهم به منظور دستیابی به اطلاعات و فناوری‌های روز دنیا در خصوص استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر، پتانسیل سنجی و اجرای پروژه‌های متعدد خورشیدی، بادی، زمین گرمایی و … شده است.

در این سال‌ها در راستای دستورالعمل‌های ابلاغی از وزارت نیرو و به نمایندگی از سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ایران (ساتبا) شرکت توزیع برق استان همگام با سایر شرکت‌های توزیع در سطح کشور فرآیند خرید تضمینی برق از مشترکانی که علاقه مند به سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی خورشیدی بودند را انجام داده است.

از ابتدای سال ۹۶ تاکنون حدود ۴۵۰ مشترک در اقصی نقاط استان اقدام به سرمایه گذاری کرده و هم اکنون نزدیک به ۴٫۵ مگاوات برق استان از طریق سامانه‌های فتوولتائیک تولید می‌شود.

بهره برداری ۴۵۰ نیروگاه خورشیدی در استان 

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی از بهره برداری ۴۵۰ نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه در استان خبرداد و گفت: اغلب نقاط استان خراسان جنوبی ظرفیت سرمایه گذاری در خصوص انرژی‌های خورشیدی را دارد.

بیشتر بخوانید   ۱۱۴ میلیارد تومان اعتبار در صنعت برق خراسان جنوبی سرمایه گذاری شده است/ افزایش 44 درصدی ایجاد اشتغال در استان

مهدی دادگر به شرایط ایده آل استان در خصوص سرمایه‌گذاری درحوزه برق خورشیدی اشاره کرد و افزود: وجود بیش از ۳۰۰ روز آفتابی در سال، آب و هوای صاف با حداقل آلودگی،میانگین دمای مناسب و شرایط واحدهای مسکونی مناسب از نظر مساحت پشت بام از دیگر ویژگی‌هایی است که عرصه سرمایه گذاری برای خانوارهای شهری و روستایی را ایجاد می‌کند.

وی جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه‌ای را یکی از مهمترین مزایای استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر عنوان و بیان کرد: هر نیروگاه خورشیدی ۵ کیلوواتی خانگی در سال بالغ بر ۹ هزار کیلووات ساعت انرژی تولید می‌کند که معادل این تولید از طریق نیروگاه گازی نیاز به مصرف ۲۵۵۶ مترمکعب گاز و ۱۹۸۰ لیتر آب دارد.

وی تاکید کرد: تولید ۹ هزار کیلو وات ساعت انرژی برق از طریق نیروگاه‌های فسیلی باعت آلودگی و تولید ۵۸۰۵کیلوگرم گاز دی اکسید کربن در محیط می شود.

دادگر خاطرنشان کرد: با ترویج سرمایه گذاری در استفاده از انرژی‌های خورشیدی می‌توان به طور چشمگیری در مصرف آب و گاز صرفه جویی و همچنین از انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز جلوگیری و به محیط زیست نیز کمک کرد.

 

۱۲۴۹۸ مگاوات برق خورشیدی تولید شد

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان خراسان جنوبی از درآمد ۱۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی سرمایه گذاران در انرژی‌های خورشیدی خبر داد و اظهار داشت: مجموع ظرفیت تولید ۴۵۰ نیروگاه خورشیدی استان ۴٫۵ مگاوات است که از ابتدای اتصال به شبکه در استان ۱۲ هزار و ۴۹۸ مگاوات ساعت انرژی برق تولید شده است.

وی با تاکید بر نقش تولید انرژی‌های پاک از جمله انرژی خوشیدی بیان داشت: علاوه بر انرژی تولید شده و بهای آن که در دوره‌های مختلف به سرمایه گذاران پرداخت شد، این نیروگاه‌ها در زمینه محیط زیست نیز نقش فوق العاده چشمگیر و باارزشی دارند.

بیشتر بخوانید   برگزاری دوره آموزشی نیروهای جدید الاستخدام در شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی

دادگر با اشاره به اینکه با تولید این میزان انرژی تاکنون از انتشار بالغ بر ۸ هزار تن گازهای گلخانه‌ای جلوگیری شده است افزود: از ابتدای سال ۹۶ تا پایان سال ۹۹ بابت تولید ۱۲ هزار و ۴۹۸ کیلووات ساعت انرژی تولیدی برق در مصرف ۲٫۸ میلیون لیتر آب و همچنین ۳٫۶ میلیون متر مکعب گاز صرفه جویی شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان جنوبی همچنین بیان داشت: تنها در سال ۹۹ تعداد ۱۹۱ سامانه خورشیدی به ظرفیت مجموع ۱٫۷ مگاوات در استان نصب و راه اندازی شده که در طول سال ۵ هزار و ۸۲۷ مگاوات ساعت توسط نیروگاه‌های جدید،برق به شبکه برق سراسری تزریق کرده است.

وی خاطرنشان کرد: این شرکت آمادگی دارد با  مشترکانی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی خورشیدی باشند به نیابت از ساتبا قرارداد ۲۰ ساله خرید تضمینی را امضاء و به محض تولید برق و اتصال نیروگاهشان به شبکه برق بهای برق تضمینی را به حساب آنها واریز شود.

دادگر گفت: در استان خراسان جنوبی تعداد ۱۲ روستا نیز از طریق سامانه خورشیدی منفصل از شبکه (off grid ) برقدار هستند که تعداد حدود ۱۲۰ خانوار از این طریق از نعمت برق برخوردارند.

وی خاطر نشان کرد: علاوه بر سامانه‌های فتوولتائیک اشاره شده که مربوط به مشترکین برق استان است، ۳ نیروگاه خورشیدی به ظرفیت ۱۸ مگاوات نیز دراستان در حال تولید هستند که با این حساب مجموع ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی متصل به شبکه ۵/۲۲ مگاوات است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی یادآور شد:همچنین از محل اعتبارات شرکت توانیر تهیه و تامین تعداد ۱۲۰۰ سامانه خورشیدی قابل حمل برای خانورهای عشایری استان دردست اقدام است.

بیشتر بخوانید   مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی: روستای بالای۱۰ خانوار بدون برق در خراسان جنوبی وجود ندارد+عکس

انتهای پیام/

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها