رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی: سند ۹۱۸ روستای بالای ۲۰ خانوار استان تدوین شد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی گفت: قرار است برای ۹۱۸ روستای بالای ۲۰ خانوار استان سند تهیه و ظرفیت های هر روستا بیان شود و ما به دنبال این هستیم تا پایان دولت به ۹۱۸ روستای بالای ۲۰ خانوار سند بدهیم.

به گزارش پیام خاوران، مجید پورعیسی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه پیرامون تبیین و تشریح اقدامات و دستاوردهای سازمان مدیریت و برنامه ریزی در خصوص توسعه استان اظهار داشت: براساس وظایفی که سازمان برنامه و بودجه به ما محول کرده رصد توسعه استان و ارزیابی آن اولین و مهمترین شاخصه است.

وی افزود: همه ساله قبل از توزیع اعتبارات استانی ۱۵۰ تا ۲۰۰ شاخص به ما داده می شود که ما نسبت به قبل بررسی کنیم و توزیع اعتبارات به گونه ای باشد که ارتقاء شاخص ها را داشته باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی بیان کرد: یکی دیگر از وظایف ما این است که تمامی اعتباراتی که براساس قانون مصوب شده است که در استان توزیع شود به ما محول می شود و ما بر اساس مدل های مفهومی مختلف و اسناد مختلف در استان توزیع و به موافقت نامه توزیع می شود.

پور عیسی با بیان اینکه رصد نظام فنی و اعتباری و فنی اجرایی استان نیز از وظایف ما است تصریح کرد: سازمان مدیریت می تواند دخیل باشد تا نظام فنی و اجرایی را در روستاها و شهرها مدیریت و در مصالح صرفه جویی کند.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقدامات ما احتمام به نشست های مکرر فکری و اندیشه ای است تا خوراکی برای مدل های مفهومی داشته باشیم، چراکه گفتمان سازی و نشست های مختلف بسیار مهم است تا در جامعه ما این تفکر جا بیفتد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی با بیان اینکه تلاش ما برای پیشبرد پروژه های استان است یادآور شد: از ابتدای کار در استان سعی کردیم تمامی پروژه های که اجرایی می شود پیوست  منطقه ای و قابلیت اجرایی داشته باشد.

پور عیسی با بیان اینکه برای پیشرفت استان باید اطلس سرمایه گذاری در استان تدوین شود اظهار داشت: اگر بخواهیم در استان سرمایه گذاری صورت گیرد یا باید در شهرک های صنعتی و یا مناطق ویژه باشد یا لکه هایی را برای سرمایه گذاری مشخص کنیم، که در این راستا شورایی راه اندازی کردیم تا همه دستگاه هایی که می توانند در حوزه های مختلف سرمایه گذاری کنند ورود پیدا کنند و ما نیز زیرساخت ها را از دستگاه های متولی گرفته‌ایم.

بیشتر بخوانید   اسناد توسعه‌ای خراسان جنوبی طی ماه‌های آینده رونمایی می‌شود

وی با بیان اینکه برای توسعه زیرساختهای استان نباید خسیس بود افزود: باید مسائل استان را امنیتی نکنیم و اگر سرمایه گذاری قرار است در استان فعالیت کند اطلاعات و جزییات مربوط به استان را در اختیار او قرار دهیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی با گلایه از اینکه یکی از دلایلی که در استان لایحه صادر نمی شود نگاه های تنگ است گفت: یک سال برای تدوین سند اشتغال استان کار کردیم.

پور عیسی یادآور شد: در این راستا قرار است برای ۹۱۸ روستای بالای ۲۰ خانوار استان سند تهیه و ظرفیت های هر روستا بیان شود و ما به دنبال این هستیم تا پایان دولت به ۹۱۸ روستای بالای ۲۰ خانوار سند بدهیم.

وی به بازنگری در سند آمایش استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تکلیف شده است که مجدد اسناد آمایش استان با اسناد ملی بازنگری شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی کمک به پیش‌برد اهداف مقامات عالی دولت در استان را یکی دیگر از اقدامات سازمان عنوان کرد و خاطرنشان کرد: همچنین چهار نهاد معین در چهار شهرستان مرزی استان حضور دارند و در این راستا تلاش می شود با کمک مالی از سوی سازمان مدیریت با نهادهای معین برای پیشرفت شهرستانها همکاری شود.

پورعیسی با بیان اینکه برای توسعه استان به تمام نهادهای توسعه مشاوره داده می شود اظهار داشت: همچنین برای توسعه استان باید ریسک مدیران را بالا برده و برای پیشرفت کارها همکاری کنیم.

وی با بیان اینکه بودجه و اعتبارات چانه زنی است تصریح کرد: مدیران باید پای کار بیایند با نشستن کاری انجام نمی شود، زیرا رصد توسعه استان یکی از بحث های وظیفه ای است‌.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی با بیان اینکه یکی از برنامه های ما این است که ارزش افزوده استان را نسبت به سنوات قبل ارتقاء دهیم گفت: در بحث آب و فاضلاب در دو ساله اخیر رشد خوبی داشته ایم.

پور عیسی به اعتبارات حوزه آب اشاره کرد و خاطرنشان کرد: ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار در حوزه آب و ۵۰ میلیارد تومان در حوزه عشایری تخصیص یافته است.

وی از اخذ دو سوم منابع در سفر دکتر نوبخت به استان خبر داد و یادآور شد: طی دو سال اخیر ایجاد ۳ هزار فرصت شغلی در میراث یکی دیگر از اقدامات انجام شده است.

بیشتر بخوانید   تیم های برترمسابقات کشتی قهرمانی کشور معرفی شدند

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی با بیان اینکه در بحث مسکن محرومین اولین استانی بودیم که ۱۰ هزار واحد مسکن ساخته شد و الان به ۱۷ هزار رسیده ایم گفت: همچنین اعتبارات راه ما ۴ برابر شده است، اعتبارات آبخیزداری افزایش یافته و ۱۲۰ میلیارد افزایش اعتبارات قنواتی را شاهد بودیم.

پور عیسی با بیان اینکه جشن پایان گازرسانی در استان تا پایان سال برگزار می شود اظهار داشت: در حوزه مخابرات و دیجیتال اتفاقات خوبی افتاده است و  تفاهم نامه هایی در استان در حال انجام داریم و در حوزه مرز نیز بحث آب و برق تامین و مباحث زیرساختی را با تعهد فراهم کردیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی از ۱۷ پروژه ملی در استان خبر داد و اظهار داشت: این تعداد پروژه ۹۷ میلیارد تومان اعتبار دارد.

وی با اشاره به اینکه برای سال جاری ۲۳۰ شاخص جهت توزیع اعتبارات در نظر گرفته شده اما شاخص و اولویت توزیع اعتبارات در تمام شهرستانها یکی نیست گفت: همچنین برای سال جاری ۵۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار در حوزه راه های روستایی در نظر گرفته شده است که در این راستا اولویت با راه های روستایی بالای ۲۰ خانوار خواهد بود.

پور عیسی با بیان اینکه برای راه های روستایی علاوه بر اعتبارات راهداری ۲۰ میلیارد تومان سازمان مدیریت و مبلغی اعتبار ملی نیز در نظر گرفته شده است تصریح کرد: اولویت در روستاها آب و راه است و در حال حاضر بیش از ۴۰۰ روستا در استان با تانکر آبرسانی می شود.

وی با اشاره به اینکه برنامه ما آبرسانی پایدار برای روستاها و حذف آبرسانی سیار است خاطرنشان کرد: در بحث فاینانس آب نیز حدود ۴۵۰ میلیارد تومان فاینانس انجام شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی تامین و اختصاص اعتبارات آبخیزداری، مرمت قنوات، آبرسانی به عشایر را از دیگر اقدامات انجام شده عنوان کرد و افزود: در بحث اعتبارات سفر دکتر نوبخت به استان نیز، اعتبارات از ۹۴۰ میلیارد تومان به یک هزار و ۵۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید   آماده باش دستگاههای عملیاتی و امدادی خراسان جنوبی

پور عیسی گفت: همچنین تفاهم نامه هایی با رییس سازمان مدیریت منعقد شده است که شامل مسکن محرومان، انرژی های خورشیدی، ایجاد سه هزار فرصت شغلی و غیره است که به نظر می رسد منابع برای تزریق به پروژه ها تا پایان دولت انجام شود.

وی با اشاره به اینکه در خراسان جنوبی در مسیر ارتقای شاخص ها رشد و موفقیت نسبی داشتیم اما پیشرفت ها باید تدوام داشته باشد گفت: یکی از اشکالات ما در استان بخشی نگری دستگاه ها است، زیرا بیشتر در استان به دنبال رشد و ارتقا هستیم و عقب ماندگی استان در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و غیره عقب ماندگی تاریخی است.

پور عیسی با بیان اینکه در حوزه زیر ساختها کار انجام شده است اما به نتیجه مطلوب نرسیده ایم بیان کرد: باید در مباحث فرهنگی دگرگونی شکل بگیرد.

وی به شاخص های توزیع اعتبارات اشاره کرد و گفت: در سال ۱۴۰۰ شاخص هایی که در دستگاه ها مطرح بوده بالغ بر ۲۳۰ شاخص از دستگاه ها احصاء شده است و این شاخص ها با محوریت مباحث جمعیتی، عدم برخورداری، الگوهای جدید، نگاه به سند آمایش و غیره مدنظر قرار گرفته است.

پورعیسی با اشاره به اینکه در بحث احداث گلخانه، بارگاه های زرشک و زعفران، بوم گردی و غیره کارهای جدیدی در استان آغاز شده است گفت: در این راستا تاکنون موفقیت های نسبی را شاهد بوده ایم اما مسیر باید ادامه داشته باشد.

وی بیان اینکه سرعت جذب اعتبارات مورد توجه است خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگی در استان معتقد هستیم پروژه های فرهنگی در بخش تبلیغات اسلامی و فرهنگ ارشاد اسلامی به هر قیمتی که است به اتمام برسد.

پور عیسی با تاکید بر اینکه نرخ مهاجرت افراد باسواد و تحصیل کرده استان زیاد است اظهار داشت: در این راستا باید مانع مهاجرت افراد شویم چراکه نیروی انسانی سرمایه های هر استان است که باید حفظ شوند.

وی از تصویب سند توسعه رسانه استان در سال گذشته خبر داد و یادآور شد: سال گذشته اعتباری در این خصوص نداشتیم اما در سال جاری برای جذب اعتبار پیگیری می کنیم.

انتهای پیام/

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها