منابع طبیعی و محیط زیست بیرجند برای حفاظت از اراضی ملی تفاهم نامه امضا کردند

تفاهم نامه ای به منظور استفاده از ظرفيت های موجود برای جلوگيری از آلودگی محيط زيست و ممانعت از تخريب و تصرف اراضی ملي بین اداره محیط زیست شهرستان بیرجند و رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بیرجند امضا شد.

به گزارش “پیام خاوران“، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بیرجند در این باره اظهار داشت: محيط زيست و منابع طبيعی دارای ماموريت‌ها و اهداف مشتركی در بخش‌های طبيعی به ويژه در محدوده محيط زيست هستند.

ابراهیم علیپور افزود: در صورت تعامل، همكاری و هم افزايی نيروها و امكانات موجود، امكان برخورد با تخلفات تخريب و تصرف اراضی، تعليف غير مجاز دام، قطع اشجار و … با قوت و توان بيشتری انجام خواهد شد.

وی با توجه به نقش و جايگاه آموزش و فرهنگ سازی در حوزه محيط زيست و منابع طبيعی اضافه کرد: انجام برنامه ريزی و هماهنگی‌های لازم در جهت اجرای برنامه های آموزشی برای گروه های هدف به ويژه در مدارس بايد مورد توجه قرار گيرد.

ریئس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری تصریح کرد: بر اساس اصل پنجاهم قانون اساسي حفظ محيط زيست و نگهداري از عرصه هاي منابع طبيعی و ملی از وظايف همگانی تلقي می‌شود.

علیپور افزود: طبق فرمايشات مقام معظم رهبری تخريب محيط زيست معلول نابرابري های اجتماعی و استفاده غلط از طبيعت و يكی از عوامل تضييع حقوق انسان هاست، اين تفاهم نامه در راستای تحقق اين اصل و سياست هاي كلي نظام مقدس جمهوری اسلامی ايران منعقد شد.

وی درباره محورهای مهم اين تفاهم نامه اعلام کرد: اجراي گشت های كنترل دام در فصول خروج و ورود دام در سطح مراتع ملی و مقابله با ساخت و ساز غيرمجاز، اجرای بازديد مشترك در اراضي ملی و همكاری در اجراي احكام قضايی و صدور كارت هميار طبيعت براي پرسنل محيط زيست از جمله اقدامات مشتركي هستند كه در راستای حفاظت از محيط زيست، اراضی ملی و منابع طبيعی توسط دو دستگاه صورت خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید   فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی میزبان خدام رضوی شدند

وی اظهار داشت: همكاری‌های دو جانبه در زمینه حفظ محيط زيست و نگهداری از عرصه‌های منابع طبيعی ملی و حفاظت شده، جلب مشاركت عمومی به منظور ارتقاء فرهنگ زيست محيطي و منابع طبيعی، ‌ آموزش و پژوهش دو اداره در جهت حفظ منابع طبيعی و محيط زيست از ديگر مفاد اين تفاهم نامه خواهد بود.

علیپور ادامه داد: استفاده از ظرفيت های ارتباطي دو اداره با عنايت به امكانات موجود، گشت، كنترل و نظارت مشترك در مناطق طبيعي ملي و حفاظت شده و اقدام مشترك در جهت جلوگيري از تصرفات اراضی ملی و دولتی، تعليف غير مجاز دام، تخريب و آلودگی محيط زيست توسط يگان حفاظت دو اداره از طريق ارايه گزارش جهت برخورد و اعمال قانون مربوطه نيز از ديگر مفاد اين تفاهم نامه است.

به گفته ی وی ساماندهي و كنترل دام ها در مناطق و شكارگاه ها، همكاری در خروج و كنترل دام در اراضي ملی و حفاظت شده توسط دو اداره، همكاری مأمورين اجرايی و يگان حفاظت در مواقع بازديدهای فوری و اضطراری، همكاری در پيشگيری و اطفاء حريق و ايجاد مرز حائل اراضی ملی و دولتی حفاظت شده و تعامل سازنده در احداث بوستان‌های روستايی با هدف توسعه پوشش گياهی در مناطق حفاظت شده از ديگر مفاد اين تفاهم نامه است.

انتهای پیام/ ۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها