مقام مسئول سازمان توسعه تجارت ایران: مشکلات زعفران‌کاران با نگاه دولتی حل نمی‌شود

مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات کشاورزی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: مشکلات زعفران‌کاران با نگاه دولتی و برنامه دولتی حل نمی‌شود.

به گزارش “پیام خاوران“، محمود بازاری صبح امروز در حاشیه جلسه میز تخصصی صادرات محصولات استراتژیک خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مشکلات زعفران با نگاه دولتی و برنامه دولتی حل نمی شود، بنابراین تا به بخش خصوصی اعتماد نکنیم کاری پیش نمی‌رود.

وی با بیان اینکه انتظار ما از وزارت جهاد این است هرآنچه در محدوده روستا انجام می‌شود را مدیریت کند افزود: در حوزه بازاریابی و بازارسازی بخشی از کار برعهده دولت است.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: از سال ۸۰ بیش از ۳۵ درصد مشوق ها و یارانه ها مربوط به بخش کشاورزی است.

بازاری با بیان اینکه امسال نیز منابعی تخصیص پیدا می‌کند تصریح کرد: همچنین در بخش های مختلف مشوق پیش بینی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در بحث خرید توافقی زعفران و زرشک اگر برنامه ای برای بازار و فروش نداشته باشیم دچار معضل بزرگی خواهیم شد که متاسفانه در بحث زعفران با این معضل مواجه شده ایم.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران یادآور شد: بهترین صادر کنندگان زنجیره ارزش دارند و در کنار آن کشاورزی قراردادی هم دارند.

بازاری با بیان اینکه ما باید به بخش خصوصی اعتماد کنیم اظهار داشت: ما باید بر روی کیفی سازی محصول در مرحله تولید کار کنیم.

وی با اشاره به اینکه در استان نیازمند تمرکز صادرات به ویژه برای این سه محصول هستیم اظهار داشت: در این راستا نیاز نخست تامین زیرساخت ها است.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه  در زمینه بسته بندی محصولات استراتژیک خراسان جنوبی سندی تهیه شود گفت: صادرات و کالاهایی که قرار است صادر شود تابع استانداردهای ملی نیست.

بیشتر بخوانید   مهلت ثبت‌نام در فرایند انتخاب صادرکننده نمونه استان تا ۱۵ مهر

بازاری با بیان اینکه ۳۰ میلیارد تومان در بحث حمل هوایی زعفران کشور اختصاص یافته است تصریح کرد: همچنین در این راستا بسته های حمایتی نیز خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه برای حمل هوایی محصولات کشاورزی فساد پذیر امسال به جد پیگیر هستیم بیان کرد: امسال از محل یارانه سوخت ۲۰۰ میلیارد تومان در اختیار ما است و حمل هوایی کالاهای کشاورزی فساد پذیر را در دستور کار داریم.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه طرح شناسایی کیفیت زعفران که سال ها قبل پیگیری و اجرا شد با توجه به شرایط امروز زعفران جزو ضروریات است، ادامه داد: در این راستا در استان برنامه ریزی شود در سطح مزارع زعفران امسال این کار انجام شود.

خامه زر، رئیس کمیسیون مدیریت واردات، توسعه صادرات و گمرک اتاق بازرگانی بیرجند نیز اظهار داشت: برای محصولات استراتژیک استان آنگونه که باید اقدامی صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه باید شناسنامه کیفیت و سلامت محصول تهیه شود خاطرنشان کرد: استاندارد بسته بندی و حمل محصولات در استان انجام شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها