عملیات محوطه‌سازی مجموعه تاریخی شهر سرایان انجام شد

مسئول میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرایان از اجرای عملیات بهسازی و محوطه‌‌سازی مجموعه تاریخی شهر سرایان خبر داد.

به گزارش “پیام خاوران“، محمد عرب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مجموعه تاریخی شهر سرایان شامل: کاروانسرا، حمام، آب‌انبار، بازار و مسجد جامع است که با تصویب پروژه در ستاد بازآفرینی شهری و تامین اعتبار به مبلغ یک میلیارد ریال از طریق اداره‌کل مسکن و شهرسازی، عملیات محوطه‌سازی و مرمت مجموعه تاریخی شهر سرایان با طراحی و نظارت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بزودی آغاز خواهد شد.

مسئول میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرایان افزود: جمع‌آوری آسفالت کف خیابان در محدوده روبروی بازار و کنار آب‌انبار، مرمت جوی و کانال انتقال آب مجموعه کنار آب انبار، محوطه‌سازی زمین کنار حمام و روبروی بازار بعنوان پارک محله‌ای با اجرای آجر فرش و سنگ فرش، فضای سبز و فضای بازی کودک، سرویس بهداشتی و … از جمله اقدامات مرمتی پیش‌بینی شده است که ان شاءالله با همکاری و مساعدت شهرداری سرایان صورت خواهد پذیرفت.

عرب ادامه داد: محور فرهنگي – تاريخي بازار در محدوده بافت تاريخي و در جنوب شرق شهر واقع شده و با شماره ۲۹۳۲۳ در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است. اين محور بخشي از بازار بزرگ ميثم است كه بيشتر هويت تاريخي خود را حفظ كرده است. علاوه بر اهميت فرهنگي تاريخي بازار بايد ارتباط آن را با بناهاي باارزش دوره صفوي كه بازار در پيرامون آنها واقع شده يعني حمام، آب‌انبار، مسجد جامع و كاروانسرا مدنظر داشت.

وی افزود: بازار به همراه بناهاي شاخص مذكور و بافت پيرامون آن هويت شهري گذشته را به نمايش مي‌گذارد و در حال حاضر ۸ کارگاه زنگوله‌سازی و آهنگری سنتی و یک کارگاه خراطی در این مجموعه فعال هستند و فعال کردن و احیاء کامل مغازه‌های بازار از برنامه‌ها و اولویت‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بعنوان اولین و تنهاترین ورکشاب سنتی و دائمی صنایع‌دستی استان است.»   مسئول میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرایان گفت: «محدوده تاریخی شهر سرایان شامل ۱۲ اثر ثبتی است و ۲ اثر تاریخی واجد شرایط ثبت که پرونده ثبت آنها در حال تهیه است، نیز در این محدوده قرار دارند. همچنین بناهای تاریخی آرامگاه تورانشاه، مزار میرزاها و آب‌انبار بالا نیز جزء آثار ثبتی هستند که خارج از محدوده تاریخی واقع شده‌اند.

مسئول میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرایان اظهار امیدواری کرد: با تامین اعتبار کامل پروژه و تداوم تخصیص اعتبار، جداره‌سازی و کف‌سازی محدوده تاریخی شهر تا قسمت شمال مسجد جامع و خانه‌های تاریخی یزدانی و رفیعی و مسجد آهنگران ادامه پیدا کند و کف‌سازی این محدوده جزء برنامه‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است.

انتهای پیام/ ۱۰۲

بیشتر بخوانید   "ابوالفضل "بیشترین فراوانی نام پسران را در خراسان جنوبی دارد
دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها