حکایت رخنه گرانی و کسادی در پوشاک‌فروشی‌های خراسان جنوبی

افزایش هزینه‌های ضروری کرونا و گرانی ها سبب شده تا کسادی در بازار پوشاک رخنه کند و از سویی دیگر اینها دست به دست هم دادند تا ۲۰۰ پوشاک فروشی در بیرجند تعطیل شود.

به گزارش “پیام خاوران“، سالها تلاش کرد و از دوست و آشنا گرفته تا بانک، وام گرفت تا بتواند کار و باری برای خود دست و پا کند.

بالاخره توانست یک واحد پوشاک‌فروشی را در یک گوشه ازبازار سرپوشیده بیرجند بناکند، همینکه شغلی را برای خود دست و پا کرد،به فکر ازدواج و تشکیل خانواده افتاد، خلاصه تا اینجای کار همه چیز خوب پیش می‌رفت و دخل و خرج مغازه اش به راه بود و خدا را شاکر بود از اینکه می‌تواند نان حلالی را بر سر سفره اش ببرد و در کنار هزینه قسط و وام هایی که گرفته را پرداخت کند.

تا اینجای کار همه چیز خوب پیش می‌رفت، اما همینکه کرونا سروکله اش پیدا شد گویی آتش به زندگی اش زد، روز به روز کار و کاسبی‌اش کساد شد و گویی آتش بر جان زندگی اش افتاد، محدودیت‌ها هم که کرکره مغازه اش را پایین می‌کشید دیگر قوز بالای قوز شده بود و از سویی دیگر علاوه بر اینکه هزینه دخل و خرجش باهم یکی نبود دیگر نمی‌دانست که چگونه باید هزینه اقساط کار و کاسبی اش را جور کند، شبها با کابوس از خواب بیدار می‌شود.

آری علی آقای گزارش ما که تنها یکی از فعالان صنف پوشاک در بیرجند است می‌گوید: افزایش هزینههای ضروری از قبیل خوراک و … سبب شده است که این روزها تمایل برای خرید پوشاک کمتر باشد.

 با وجود این تقاضا هرچند کم است اما در این بازار وجود دارد و افرادی که از روی اجبار یا اختیار قصد خرید پوشاک حتی برای فرزندانشان را دارند از افزایش قیمت ها و کاهش کیفیت محصولات گلایه می کنند.

یکی از شهروندان بیرجندی هم به خبرنگارما گفت: قیمت ها سربه فلک کشیده اما کیفیت ها کاهش یافته است و نمی‌توان جنس با کیفیت و قیمت مناسب حتی برای استفاده یک ماه در بازار پیدا کرد .

بیشتر بخوانید   رشد گازرسانی به روستاهای مرزی استان خراسان جنوبی

 در عین حال رئیس اتحادیه فروشندگان پوشاک در بیرجند در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه  ضعف حمایت از صنعت پوشاک سبب شده است که وضعیت این بازار نابسامان باشد افزود: اگر صنعت نساجی داخلی و به دنبال آن تولیدکننده پوشاک و بعد هم فروشندهها از سوی مسئولان حمایت می شدند و برنامه ریزی درستی برای حمایت از آنها بود به طور حتم روزگار پوشاک چنین وضعیتی نداشت.

افزایش ۳۰ درصدی نرخ ها

اسماعیل‌زاده با اشاره به این که قیمت پوشاک از ابتدای امسال ۳۰ درصد افزایش داشته است، ادامه داد: با این میزان هم نمی‌توان بازار را مدیریت کرد چرا که قیمت اجاره های املاک، هزینه آب و برق، حقوق کارگر و بیمه حداقل ۴۰ تا ۵۰ درصد بالا رفته است.

وی با بیان اینکه در مجموع باید تولیدکننده برای این که بتواند مشابه گذشته جنس با کیفیت ارائه کند ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته باشد در حالی که خریدار دیگر توان خرید ندارد ادامه داد: امسال فروش پوشاک به کمترین میزان خود رسیده است و از سویی دیگر با توجه به افزایش قیمت خوراکی‌ها، قدرت خرید مردم برای پوشاک کم شده و در اولویت چهار و پنج افراد قرار گرفته است

رئیس اتحادیه فروشندگان پوشاک در بیرجند افزود: باید توجه داشت که پوشاک قابل مرجوع شدن نیست، و تولید و مصرف پوشاک مطابق با مد روز است و در بازه زمانی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد و چنانچه فروشندگان امکان فروش محصولات خود را نداشته باشند با چالش جدی رو به رو خواهند شد.

تعطیلی های مکرر

اسماعیل‌زاده با اشاره به این که حدود ۹۰۰ واحد فروش پوشاک در بیرجند فعال است افزود: افزایش قیمت ها سبب شده است که در یک سال گذشته ۲۰۰ واحد صنفی زیر مجموعه این اتحادیه تعطیل یا تغییر شغل دهند و با توجه به شرایط امکان افزایش تعطیلی واحدهای صنفی باز هم وجود دارد.

بیشتر بخوانید   نتایج قطعی شورای شهر خوسف و ماژان اعلام شد

رئیس اتحادیه فروشندگان پوشاک در بیرجند گفت: با فروش اینترنتی و اینکه شرایط جامعه به این سمت پیش می رود، مخالفتی نداریم اما فقط باید از اداره صنعت ، معدن و تجارت مجوز داشته باشند.

با فروش‌های اینترنتی که به صورت خودجوش اقدام به این کار می کنند مخالف هستیم و شکایت های زیادی در این خصوص به اتحادیه داشته ایم اما با توجه به این که مجوز نداشته اند اتحادیه پاسخ گو نبوده است و باید از طریق مراجع قضایی پیگیری کنند.

۵ درصد تولید در استان

رئیس اتحادیه فروشندگان پوشاک در بیرجند نیز می گوید: فقط ۵ درصد تولیدات لباس در استان و ۹۵ درصد از خارج منطقه تامین می شود که بیشتر هم با مدهای خاص سر و کار دارد و متاسفانه در ترویج لباس‌ها هنرمندان و بازیگران الگوی مردم هستند.

اسماعیل زاده در این مسئله فرهنگ‌سازی و حمایت از عرضه و فروش اهمیت دارد چرا که گاهی لباس ها از واحد صنفی خریداری نمی شود و روی دست آن ها می ماند. استان دور افتاده است و حتی نخ، اپل و… از خارج استان تامین می شود. تولید کننده استان ضعیف است و نیاز به حمایت دارد در حالی که از واحدهایی که تولیداتی منطبق بر عرف و فرهنگ منطقه دارند زیاد استقبال نمی شود.

بخش دیگری از مشکل به عقیده او مربوط به مصرف کننده  است چرا که فرهنگ استفاده درست جا نیفتاده است و بعضی لباس ها برای خیابان نیست با وجود این بیشتر مشکل مربوط به سرمنشأ و ریشه  است که در کلان شهرها نیاز به نظارت و توجه دارد.

بیشتر بخوانید   فرماندار نهبندان: تحقق اشتغال واقعی نیازمند افزایش نظارت بر طرح ها در پرداخت تسهیلات است

رئیس اتحادیه فروشندگان پوشاک در بیرجند افزود: از طرف دیگر از تولیدکنندگان لباس، منابع اطلاعاتی در دسترس نیست و خیلی ها به دلیل نبود حمایت، زیرزمینی کار می کنند در حالی که وجود سایت و بانک اطلاعاتی از تولید کنندگان معتبر پوشاک براساس تولید و امتیاز آن ها در دراز مدت تولید را به سمت کیفی و برندسازی و رقابت بین تولیدکنندگان می برد.

وی اظهار داشت: در شرایط موجود طراحان پارچه و لباس حمایت نمی شوند و کار اصلی خود را انجام نمی دهند در حالی که طرحی قابل اجرا و با هزینه کم، مورد استقبال مردم است.

رئیس اتحادیه پوشاک فروشان بیرجند افزود: اتحادیه پوشاک استان هزینه ای برای ارائه طرح به تولیدکنندگان ندارد و طرح ها هم نیاز به حمایت و پردازش دارد که زمانبر است و از طرف دیگر اتحادیه برای آموزش و طراحی تولیدکنندگان هم وظیفه ای ندارد چون این کارها مستلزم هزینه است.

اسماعیل زاده گفت: حالا پوشاک جزو کالاهای لوکس شناخته می شود اما حمایت نمی شود و تا زمانی که در کلان شهرها حمایت و نظارت نشود ، نمی توان برای آن کاری کرد.از سویی دیگر  اتحادیه با توان محدود خود سرکشی و نظارت بر واحدها را دارد و متخلفان در عرضه لباس را به اماکن معرفی می کند اما یک موضوع دیگر ناهماهنگی بین عرضه وتقاضاست.

رئیس اتحادیه پوشاک فروشان بیرجند گفت: بنا به آمار وی ۹۰۰ واحد فروش لباس و حدود ۵۰۰ نفر خیاط و تولید کننده در استان فعالیت می‌کنند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها