اولویت بسیج سازندگی در خراسان جنوبی پروژه‌های عمرانی و محرومیت زدایی است

بسیج سازندگی استان خراسان جنوبی ۱۰ سالی است اولویت برنامه‌هایش احیا و مرمت قنوات است تا بار دیگر مردم شاهد آب و آبادانی باشند.

به گزارش “پیام خاوران“، همه داراییشان در روستا همین چن قطعه زمین و کار کشاورزی و دامداری بود. کار کشاورزی که در سالیان گذشته اوضاع رو به راه بود و آب قنات هم جریان داشت، اما در  چند سال گذشته در حالی آب قنات از نفس افتاد که با مسدود شدن قنات روستا گویا نفس روستا هم به شمارش افتاد.

آب که نباشد آبادی نیست، آب که نباشد زندگی جریان ندارد، آب که نباشد گویی حیات هم معنا ندارد، اینها را اهالی روستاهایی می‌دانند که قنات روستایشان از نفس افتاده است.

در گرمای تابستان در حالی که درختان سر به فلک کشیده روستا جانی ندارند و دیگر سایه ای هم برای ساکنان روستا ندارد، علی آقا دستانش را بر کمرش گرفته و نگاه بر قنات خشکیده روستا می اندازد وسری تکان می‌دهد.

گویی یاد روزهایی افتاده است که آب در قنات جریان داشت و درختان روستا هم ثمره ای داشتند، اما چند سالیست که با مسدود شدن قنات روستا در اثر سیل روی‌ها گویی جان روستا و اهالیش هم به خطر افتاده است.

هنوز در همین فکر بود و یاد روزهای آباد بود که از دور خودرویی را می‌بیند خودرویی با پلاک سبز که بعد از حال و احوالپرسی از قنات روستا از او پرسیدند، علی آقا با شنیدن اینکه اینها از بسیج سازندگی هستند و گویا برای آبادانی روستا آمده اند  گل از گلش شکفت و با خوشحالی اهالی روستا را با خبر کرد تا این خبر خوش را با آنها سهیم باشند.

آری هرگاه که مشکلی برای مردم رخ می‌دهد پای بسیج وجهادگران در میان است که گره گشایی کنند، این بار هم بسیج سازندگی خراسان جنوبی بر آن شده است تا قنوات روستاها را احیا و ترمیم کند تا بار دیگر زندگی در روستاها جریان یابد.

بیشتر بخوانید   پاسکاری طرح ساماندهی کارگران ساختمانی در بیرجند

امروز جریان زندگی در دو روستای شهرستان خوسف به راحتی قابل احساس بود.

رئیس سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی صبح امروز در مراسم  احیا قنوات در روستاهای  نوغاب خور و روستای دستگرد شهرستان خوسف اظهار داشت: یکی از برنامه‌های سازمان بسیج سازندگی در اجرای پروژه‌های  عمرانی محرومیت زدایی است که با توجه به اولویت استان ما که درگیر خشکسالی‌های چندین ساله است پروژه‌های عمرانی و محرومیت زدایی اهمیت زیادی دارد.

مهدی هنری با بیان اینکه پروژه‌های تامین منابع آب کشاورزی و احیای مرمت قنوات ۱۰ سال است که در اولویت  پروژه‌های بسیج سازندگی است، بیان کرد: با همیاری و همکاری مردم و تعامل با  سازمان جهاد کشاورزی در تمامی شهرستان‌ها فعالیت‌ها در حال انجام است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی استان خراسان جنوبی گفت: در سال گذشته تفاهم نامه‌های مختلفی در شهرستان‌ها داشتیم. که امروز شاهد افتتاح دو پروژه قنات در خوسف هستیم که در مجموع ۶۰۰ متر حجم عملیات اجرایی با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان کمک اعتباری دولت و مردمی به اتمام رسید.

وی افزود: در پروژه‌های منابع آب کشاورزی همکاری و همیاری مردم در اجرای پروژه‌ها  امری مهم است و در نقاطی که مردم پای کار هستند در اولویت است.

وی بیان داشت: بخشی از قنات‌ها هم که در سیل  اردیبهشت ماه  آسیب دید بخشی در مرحله اجرایی احیا و مرمت است که تامین اعتبار امسال  با جهاد کشاورزی است و امید است بتوانیم  نسبت به احیا ومرمت پروژه‌های آسیب دیده کار کرده و آنها را تکمیل کنیم.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها