افراد بالای ۷۰ سال بدون گرفتن نوبت برای انجام واکسیناسیون کرونا مراجعه کنند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی از راه‌اندازی سومین مرکز تجمیعی واکسن در بیرجند خبر داد و گفت: افراد بالای ۷۰ سال که بومی استان خراسان جنوبی هستند می‌توانند بدون گرفتن نوبت به مراکز جهت انجام واکسیناسیون مراجعه کنند.

به گزارش “پیام خاوران“، محمد دهقانی صبح امروز در جمع مسئولان دانشگاه علوم پزشکی از پرسنل حوزه بهداشت استان که این روزها به صورت فعالانه واکسیناسیون را انجام می دهند، قدردانی کرد.

وی با بیان اینکه سه شنبه هفته گذشته ۲۹ تیرماه به رکورد ۸ هزار و ۸۷۰ دز تزریق واکسن رسیدیم، بیان کرد: این مهم حاصل تلاش‌ها و زحمات پرسنل بهداشتی در استان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: با راه اندازی مراکز تجمیعی تزریق واکسن در سطح استان خراسان جنوبی، روند واکسیناسیون سرعت خیلی خوبی پیدا کرده و از امروز مرکز تجمیعی سوم هم در بیرجند در سالن ورزشی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند مجدد فعال خواهد شد تا این روند افزایش بیشتری پیدا کند.

دهقانی افزود: از گروه‌های هدف، افراد بالای ۵۰ سال درخواست می کنیم حتما در اسرع وقت در سامانه salamat.gov.ir ثبت نام کنند تا نوبت دهی واکسیناسیون انجام شود ودر زمان و مکان مقرر در پیامک ارسالی حضور پیدا کنند تا واکسیناسیونشان انجام شود.

وی گفت: افراد بالای ۷۰ سال هم که بومی استان خراسان جنوبی هستند می توانند بدون گرفتن نوبت به مراکز جهت انجام واکسیناسیون مراجعه کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خاطرنشان کرد: طی چند هفته اخیر استان خراسان جنوبی هم درگیر خیز پنجم بیماری کرونا شده و آمار موارد مثبت و بستری به صورت عمودی در حال افزایش است.

وی گفت: به حدود ۳۲۰ تا ۳۳۰ بیمار تنفسی بستری در بیمارستان‌ها رسیدیم، هرچند که تقریباً نصف این موارد، تست کرونای آنها مثبت است ولی بقیه هم از نظر ما بیمار کرونایی هستند چون علائم بیماری کرونا یا درگیری ریه دارند ولی تستشان مثبت نشده، دلیل بر عدم ابتلا نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه خوشبختانه به چند دلیل میزان موارد مرگ و میر متناسب با آن افزایش پیدا نکرده افزود: پروتکل‌های درمانی که از طرف وزارتخانه به روز شده، درمان‌های خوب و موثری را ارایه کرده که در پیشگیری از مرگ و میر اثر گذار است.

بیشتر بخوانید   باند بزرگ سرقت در خراسان جنوبی منهدم شد/ کشف 2 میلیارد تومان اموال مسروقه

دهقانی ادامه داد: همچنین واکسیناسیون گروه‌های پر خطر و افراد مسن است که قسمت قابل توجهی از این افراد واکسن زدند که عمده موارد فوتی و مرگ و میر ما ناشی از همین گروه پرخطر بود ولی چیزی که نگران کننده است این است که اگر قرار باشد کماکان این سیر صعودی با همین شدت در حال افزایش باشد، آمار موارد بستری و بدحال بیشتر خواهد شد و متناسب با آن میزان فوتی نیز افزایش پیدا می کند.

ظرفیت پذیرش هنوز تکمیل نشده 

وی تاکید کرد: خوشبختانه ظرفیت تخت‌های بستری استان هنوز پاسخگوی بیماران نیازمند درمان و بستری است ولی نباید ما را غافل کند از اینکه بیماری را جدی نگیریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در خصوص واکسیناسیون گروه‌های هدف در خراسان جنوبی بیان داشت: در خصوص بحث واکسیناسیون خوشبختانه از هفته گذشته میزان واکسن وارد شده و توزیع شده در کشور که به دست ما  رسیده نظم و افزایش خیلی خوب و قابل قبولی را پیدا کرده است.

وی افزود: تا اواخر هفته گذشته حدود ۱۳۹ هزار دز واکسن دریافت کردیم که بیش از ۹۵ هزار دز را تزریق کردیم و در افراد بالای ۷۰ سال برای تزریق واکسن نیازی به نوبت گیری نیست و در هر زمانی می توانند به مراکز مراجعه و واکسنشان را دریافت کنند.

دهقانی تصریح کرد: افراد بین ۵۰ تا ۷۰ سال الزامی است هرچه سریع تر در سامانه ثبت نام کنند تا بتوانیم سرعت واکسیناسیون این گروه را افزایش دهیم و به درصد خوبی برسیم و از افراد بالای ۸۰ سال حدودا ۸۵ درصد واکسینه شدند و باقی کسانی بودند که تمایلی به تزریق واکسن نداشتند.

بیشتر بخوانید   نماینده قائنات: محصول زرشک کشاورزان در حال از بین رفتن است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: از افراد ۷۵ تا ۷۹ ساله حدوداً ۷۶ درصد ، ۷۰ تا ۷۴ سال حدوداً ۷۱٫۵ درصد،  ۶۵ تا ۶۹ سال حدوداً ۴۳ درصد و ۶۰تا۶۴ سال حدوداً ۳۲ درصد در برابر بیماری واکسینه شده اند و هرچه سریعتر افراد بالای ۵۰ سال در سامانه ثبت نام کنند تا در لیست واکسیناسیون  قرار بگیرند.

دهقانی خاطرنشان کرد: از سه شنبه هفته گذشته دو مرکز تجمیعی در بیرجند راه اندازی شد، مرکز غدیر در خیابان پاسداران و مرکز مدیریت بحران شهرداری بیرجند در خیابان نرجس (بین نرجس ۲ و ۴) و از فردا نیز مرکز تجمیعی سوم در سالن ورزشی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند مجدد فعال خواهد شد.

وی بیان کرد: در شهرستان‌های بزرگ مانند قاین، فردوس و طبس نیز یک مرکز تجمیعی راه اندازی شده که واکسیناسیون را از صبح تا شب و حتی روزهای تعطیل با قوت انجام می دهند.

اختصاص ۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای اصناف آسیب دیده از کرونا

مدیر صندوق کارآفرینی امید استان خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه ۵۰ میلیارد ریال اعتبار ملی به اصناف به شدت آسیب دیده از کرونا در خراسان جنوبی اختصاص یافت گفت: این اعتبار به عنوان تسهیلات قرض الحسنه به اصنافی که در دوران بحران کرونا همکاری کردند و نسبت به تعطیلی اماکن کسب و کار خود کردند پرداخت می‌شود.

زنگنه افزود: این تسهیلات تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال با نرخ سود ۴ درصد و بازپرداخت ۳ ساله به متقاضیان پرداخت می‌شود وبا معرفی اتاق اصناف شهرستان‌ها به صندوق به متقاضیان پرداخت می‌شود.

 کمبود ۱۳۰ متخصص و فوق تخصص در استان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز گفت: این دانشگاه برای تامین ۱۳۰ متخصص و فوق تخصص در رشته‌های مختلف پزشکی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نیاز کرده است.

بیشتر بخوانید   اجلاسیه شهدای سادات در خراسان جنوبی در بیرجند برگزارشد

احمدی افزود: هم اکنون مشکل اصلی ما کمبود تعداد متخصص به ویژه متخصص داخلی و عفونی مخصوصا در شهرستان‌های استان است.

وی با بیان اینکه درخواست تامین متخصص بارها به وزارت بهداشت اعلام شده است ادامه داد: معمولا متخصصان پزشکی در ماه‌های مهر و آبان هر سال در سطح استان‌ها توزیع می شوند و مشخص نیست امسال سهم خراسان جنوبی چه تعداد است ولی درخواست تامین  ۱۲۰ پزشک متخصص و حدود  ۱۰ فوق تخصص در رشته‌های مختلف به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام شده است

وی گفت:هم اکنون به دلیل نبود متخصص، اغلب آنها به ویژه متخصصان داخلی و عفونی در این روزهای سخت کرونایی فشار کار بالایی را تحمل می کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: سال گذشته سهم خراسان جنوبی ۸۱ نفر متخصص بود که از این تعداد ۱۲ نفر در استان حضور نیافتند.

احمدی با بیان اینکه با توجه به شیوع موج پنج و براساس نامه وزرات بهداشت، مبنی بر انجام نشدن عمل‌های غیراورژانسی در بیمارستان‌ها، به دلیل اینکه در استان مشکلی برای عدم پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها وجود نداشت این عمل‌ها بصورت نسبی محدود شد.

احمدی با بیان اینکه در حال حاضر بیمارستان ولی عصر بطور کامل به بیماران کرونایی اختصاص یافته و فقط بخش زنان و داخلی در طبقه دوم این بیماران را پذیرش می کند، افزود: خوشبختانه فضای کافی برای پذیرش بیماران کرونایی در این بیمارستان وجود دارد و هنوز ظرفیت این بیمارستان پر نشده و چنانچه این ظرفیت کامل شود از ظرفیت بیمارستانهای رازی و امام رضا(ع) برای بستری کردن بیماران و پذیرش بیماران کرونایی استفاده خواهد شد.

انتهای پیام/ ۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها