سنگ‌اندازی بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ازدواج

انگار فراهم‌کردن مقدمات برای تسهیل ازدواج جوانان فقط در حرف و روی کاغذ است و همچنان بانک‌ها نسبت به آسان‌شدن پرداخت تسهیلات ازدواج سختگیری دارند.

به گزارش “پیام خاوران“، وام ازدواج اگرچه نمی‌تواند به‌تنهایی همه موانع بر سر راه جوانان برای ازدواج را بردارد اما برای خیلی از آنها کمکی بزرگ تلقی می‌شود.

هرچند با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و رشد بی‌سابقه قیمت‌ها در زمینه مسکن، تهیه جهیزیه و… باز هم این رقم از وام ازدواج کافی نیست، اما با این حال می‌تواند برخی گره‌های مسیر تشکیل خانواده را باز کند.

بسیاری از زوجین جوان برای دریافت کمک‌هزینه ازدواج اقدام کرده‌اند، اما گویا جوانان باید برای دستیابی به این وام کفش آهنی داشته باشند، چراکه تاکنون موانع زیادی بر سر راه پرداخت وام قرار دارد.

یکی از آشکارترین موانع دریافت تسهیلات ازدواج، داشتن ضامن و شرایط دشوار بانک‌ها برای پذیرش آن است و بر اساس شرایط درج‌شده در سایت مربوط به پرداخت تسهیلات ازدواج، بانک‌ها موظف به پرداخت این وام با یک ضامن معتبر یا در نظر گرفتن یارانه زوجین به‌عنوان ضامن هستند،

این در حالی است که برخی بانک‌ها بدون در نظر گرفتن قوانین مربوطه، وجود یک ضامن را برای پرداخت وام کافی نمی‌دانند و وجود سه ضامن را ضروری می‌دانند.

انگار فراهم کردن مقدمات برای تسهیل ازدواج جوانان فقط در حرف و روی کاغذ است و بر اساس مصوبات و ابلاغیه‌های بانک مرکزی دریافت تسهیلات ۷۵ و ۱۰۰ میلیونی ازدواج در سال ۱۴۰۰ با وجود فقط یک ضامن معتبر برای هر فرد یا دریافت سفته به‌ازای هر نفر میسر می‌شود.

همچنین بازنشستگان و فرد کاسب و فعال اقتصادی دارای پروانه کسب نیز به‌عنوان ضامن باید پذیرفته شوند.

درباره متقاضیان تسهیلات در مناطق روستایی، ضمانت یک نفر ساکن روستا که اهلیت و صلاحیت وی توسط شورای اسلامی روستا تأیید شود (ممهور به مهر شورا) کافی است.

بیشتر بخوانید   مصوبات سفر مقام معظم رهبری و طرح توسعه نهبندان و سربیشه اجرا نشده است/نهبندان سی تی اسکن ندارد

همچنین دریافت سفته، چک معتبر، سپرده‌های متقاضی و بستگان آن‌ها هم از جمله دیگر وثیقه‌ها است که از نظر بانک مرکزی پذیرفتنی است.

در سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج هم تأکید شده است که بانک‌ها و مؤسسات اعتباری می‌توانند یارانه پرداختی به اشخاص را هم به‌‌عنوان تضمین وام ازدواج قبول کنند.

بانک مرکزی اعلام کرده است چنانچه زوج‌ها در سامانه ازدواج هر دو نفر، یک بانک را انتخاب کرده باشند، ارائه یک ضامن معتبر، منوط به کفایت میزان حقوق دریافتی آن ضامن برای اقساط هر دو قرارداد امکان‌پذیر است.

همچنین بنابر اعلام بانک مرکزی «اگر خود فرد متقاضی، کارمند رسمی یا پیمانی دولت، نیروی نظامی و انتظامی، نهادها و مؤسسات عمومی (مانند کمیته امداد، شهرداری‌، هلال‌احمر و بنیاد)، بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری باشد با ارائه گواهی کسر از حقوق خود، دیگر نیاز به ضامن ندارد و چنانچه متقاضی دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به همان بانک دریافت‌کننده یارانه خود مراجعه کرده باشد، مراتب در چارچوب بخشنامه‌های مربوط به اعطای تسهیلات به‌پشتوانه یارانه واریزی قابل اجراست.

اما با وجود همه این تسهیلات بانک مرکزی برای هموارسازی مسیر پرداخت تسهیلات ازدواج، بسیاری از بانک‌ها راه خود را می‌روند و از انجام این دستورالعمل‌ها برای پرداخت سر باز می‌زنند در حالی که این اقدام باعث شده است بسیاری از زوج‌های جوان در چالش تأمین ضامن معتبر گرفتار باشند.

یک زوج جوان که اوایل سال ۹۹ ازدواج کرده‌اند، در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت که هر دو مشمول وام ۱۰۰میلیونی ازدواج می‌شوند و اواخر سال گذشته در سامانه ثبت‌نام کرده و پس از گذشت چهار ماه انتظار در صف تسهیلات منتظر مانده‌اند (در ابتدای سال جدید تأمین اعتباری برای تسهیلات ازدواج انجام نشد) پس از چهار ماه برای ارائه مدارک هردو به یک بانک معرفی شدند و بانک هم برای هر کدام از آن‌ها درخواست دو ضامن کرد.

بیشتر بخوانید   امیدهای خراسان جنوبی با گردن‌آویز طلا بر سکوی نخست رقابت‌ها ایستادند

وی گفت: شنیده بودیم برای هر دو نفر یک ضامن کفایت می‌کند اما بانک برای هر نفر یک ضامن کارمند می‌خواهد و پروانه کار هم نمی‌پذیرد، حتی یک ضامن را که نیروی شرکتی یک اداره بود معرفی کردیم که پذیرفته نشد.

فردی هم با ارسال پیامک از درخواست یک بانک در بیرجند برای معرفی سه ضامن تسهیلات ازدواج گلایه کرده است و با کارمند یک بانک هم صحبت می‌کنیم که می‌گوید: برای تسهیلات ازدواج هر نفر دو ضامن باید معرفی کند و در صورتی که ضامن کارمند باشد و حقوقش به همان بانک پرداخت شود همان یک نفر برای ضمانت کافی است.

وی اضافه کرد: اما طبق مصوبات درون‌بانکی، بانک مصلحت‌سنجی می‌کند و اگرچه مصوبات بانک مرکزی برای سختگیری کمتر درباره ضامن تسهیلات ازدواج است اما تصمیم‌گیری نهایی را بانک عامل انجام می‌دهد.

معاون امور جوانان اداره‌کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی در این باره به خبرنگار ما گفت: متقاضیان تسهیلات ازدواج می‌توانند شکایات خود از بانک‌ها را در سامانه بانک مرکزی ثبت کنند تا رسیدگی شود.

قناد افزود: در این موارد ناهماهنگی میان بانک‌ها وجود دارد و به‌عنوان متولی امور جوانان درخواست‌هایی برای برگزاری جلسه با شورای هماهنگی بانک‌ها داشته‌ایم که تاکنون میسر نشده است.

وی یادآور شد: اینکه بانک‌ها در گرفتن ضامن برای تسهیلات ازدواج هر کدام به یک روش برخورد می‌کنند نیازمند بررسی است و پیگیر این موضوع خواهیم بود.

نبع: تسنیم

انتهای پیام/۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها