۴۲۰۰ هکتار از مراتع قرق شده بیرجند آزاد شد 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند از آزادسازی ۴ هزار و ۲۰۰ هکتار از مراتع قرق این شهرستان خبر داد.

به گزارش پیام خاوران، ابراهیم علیپور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مساحت ۳۲۲ هزار و ۳۱۰  هکتار عرصه های منابع طبیعی شامل (جنگل ، مرتع و بیابان ) است که از این مساحت ۲۷۰ هزار ۵۷۱ هکتار جزء اراضی مرتعی است که ۲۲۸ هزار و ۵۵۳ هکتار آن در ۴۱ سامان عرفی ممیزی شده و تعداد ۱۷۶۰ خانوار از این مراتع بهره برداری می کنند.

وی با بیان اینکه قرق بهترین نوع حفاظت در منابع طبیعی است گفت: تعادل در ورود دام به مراتع باید برقرار شده و دام بر اساس ظرفیت تولید علوفه وارد مرتع شود، از سوی دیگر يكي از سهل ترين و موثرترين روشهاي احياء و اصلاح مراتع مي‌باشد كه ممكن است با هدف تقويت پوشش گياهي‏، توليد بذر، حفاظت خاك، حمايت و نگهداري از ديگر پروژه هاي احياء واصلاح مطالعه وبررسي پوشش گياهي و… صورت گيرد كه در هر مورد عوامل دخيل در انتخاب محل قرق متفاوت خواهد بود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند با اشاره به اینکه مساحت مناطق قرق در شهرستان بیرجند بالغ بر ۲۰ هزار هکتار که شامل ذخیرگاه های جنگلی، جنگل های دست کاشت و مراتع احیا شده و … است بیان کرد: قرق مراتع  همه ساله پس از مطالعه و بررسی‌های لازم  توسط کارشناس مربوطه با اعلام آگهي با مشخص کردن حدود و ثغور مرتع و مدت آن به اطلاع بهره برداران و دامداران همان مرتع و مراتع مجاور می‌رسد.

وی ادامه داد: در این راستا همه ساله از اواسط مهر ماه مراتع قرق شده  این شهرستان که احیاء شده اند برای تعلیف دام های مرتعداران آزاد سازی می شود و مدت زمان آزاد سازی بستگی به ظرفیت مرتع داشته که پس از تعیین ظرفیت مراتع توسط کارشناس مشخص می‌شود.

بیشتر بخوانید   توقیف ۱۴ خودرو متخلف در خوسف

علیپور گفت: همزمان با آزادسازی قرق، افرادی که مرتع دار بوده و پروانه بهره برداری دارند ضروری  است علاوه بر تمدید سالیانه پروانه چرای دام، پروانه استفاده موقت از مراتع آزادشده از قرق را  با مراجعه به اداره دریافت کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند اظهار داشت: مراتع به عنوان بستر حیات نقش بسیار مهم و اساسی در تعادل و تنوع زیستی دارند که خشکسالی های چند ساله  و کمبود نزولات آسمانی، چرای مفرط دام در سالهای گذشته بسیاری از مراتع را با سیر قهقرایی مواجه ساخته است که با تکیه بر این موضوع اداره منابع طبیعی شهرستان با مدیریت و اصلاح و احیا مراتع با مشارکت  مرتعداران توانسته است میزان ۴ هزار و ۲۰۰ هکتار اراضی که بر اثر چرای مفرط و با خشکسالی و سایر عوامل تخریب شده است را احیا کند و در حال حاضر به عنوان مراتع احیا شده در اختیار مرتعداران صاحبان پروانه های چرا قرار دهد.

علیپور افزود: لازم است مرتعداران ابتدا نسبت به تمدید و بروز رسانی پروانه چرای دام خود اقدام کنند که طبق قانون (تبصره ذیل بند ۱۰ فصل دوم شیوه نامه فنی و اجرایی ) ورود دام به مرتع غیر مجاز بوده و (طبق بند ۶ فصل ۴)  عدم پرداخت سالیانه حقوق دولت و عوارض قانونی باعث ابطال پروانه چرای دام خواهد شد.

وی عنوان کرد: مرتعدارانی که تاکنون موفق به تمدید پروانه چرا نگردیده‌اند حداکثر تا هشتم آذر ماه مهلت دارند با مراجعه به سامانه (سماک) نسبت به تمدید پروانه اقدام کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند گفت: بهره برداران و مرتعداران می‌توانند با مشاهده هر گونه ورود دام غیر مجاز به مراتع و یا هر گونه دخل و تصرف در اراضی مرتعی  موضوع را با کد  ۱۳۹ و یا ۱۵۰۴ به اطلاع نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی برسانند.

بیشتر بخوانید   خراسان جنوبی در حوزه سواد آموزی از رتبه های برتر کشور است

انتهای پیام/ ۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها