۲۷ هزار و ۵۰۰ نفر در خراسان جنوبی متقاضی نهضت ملی مسکن شدند

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: تاکنون ۲۷ هزار و ۵۰۰ نفر از این استان در طرح تقاضامحور نهضت ملی مسکن که مورد تاکید دولت و وزارت راه و شهرسازی است، ثبت‌نام کرده‌اند.

به گزارش “پیام خاوران“، وحید داعی در مراسم اختتامیه بیستمین نمایشگاه صنعت ساختمان استان خراسان جنوبی افزود: سهمیه خراسان جنوبی حدود ۴۰ هزار واحد است که از این تعداد حدود ۲۲ هزار واحد سهمیه مسکن شهری و ۱۸ هزار واحد روستایی است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: این در حالی است که در سطح کشور حدود ۳۰ درصد شهرها سامانه ثبت‌نام باز است و در خراسان جنوبی از ۳۰ شهر برای ۲۵ شهر معادل بیش از ۷۰ درصد شهرهای استان امکان ثبت‌نام وجود دارد که نشان از عزم مجموعه راه و شهرسازی استان دارد.

وی بیان کرد: استفاده از طرح خودمالکان برای افرادی که زمین و پروانه ساخت دارند، در تمامی شهرهای استان خراسان جنوبی فعال شده است و متقاضیان می‌توانند از تسهیلات مسکن برای ساخت واحدها استفاده کنند.

داعی افزود: خراسان جنوبی چهارمین استان در اتمام و اختتامیه مسکن مهر در کشور بود و در طرح اقدام ملی مسکن نیز رتبه پنجم را در سطح کشور دارد.

وی گفت: تاکنون برای بیش از ۷ هزار نفر متقاضی طرح اقدام ملی مسکن در خراسان جنوبی تامین زمین انجام شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی ادامه داد: در صنعت ساختمان حدود ۱۲۰ صنعت به‌صورت مستقیم وابسته به صنعت مسکن و ۱۲ تا ۱۵ درصد تولید ناخالص کشور وابسته به صنعت مسکن و ساختمان است که براساس مطالعات وزارت راه شهرسازی به ازای ساخت هر ۱۰۰ متر ساختمان ۲.۴ شغل ایجاد می‌شود و ۱.۴ به‌صورت مستقیم و یک شغل غیرمستقیم است.

وی با بیان اینکه سرعت ساخت مسکن در کشور پایین است گفت: مشکلات و نواقص اجرایی نیز بسیار زیاد است و نکته دیگر این که حرکت به سمت فناوری‌های نوین در صنعت ساختمان است.

بیشتر بخوانید   سردار احمدی: حیات "حاج‌قاسم" هیمنه استکبار را شکست

داعی به موضوع انرژی اشاره کرد و افزود: ۴۰ درصد مصرف انرژی در ساختمان بوده و همین موضوع باعث شده مصرف انرژی در کشور ما سه برابر متوسط مصرف جهانی باشد که باید در این زمینه توجه بیشتری صورت گیرد و صنعتگران و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی نیز آن را مهم بدانند.

وی مساله بعدی را زلزله‌خیز بودن استان خراسان جنوبی ذکر کرد و گفت: بیش از ۷۰ درصد مساکن استان در پهنه با خطرپذیری متوسط به بالا و بیش از ۳۰ درصد در پهنه خطرپذیری بسیار زیاد قرار دارند که با توجه به زلزله‌خیز بودن و خطرپذیری زیاد استان درخصوص زلزله باید در بخش مصالح ساختمانی و صنعت ساختمانی به موضوع زلزله توجه بیشتری شود.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی افزود: در حوزه کنترل و مباحث ۲۲گانه مقررات ملی ساختمان، سازمان نظام مهندسی ساختمان و نظام کاردان‌های فنی نظارت‌های خود را انجام می‌دهند تا به نحو صحیح اجرا شود بنابراین تولیدات ساختمانی باید در بحث مقاوم بودن و خطرپذیری در زلزله و موضوع سبک‌سازی ساختمان براساس آیین‌نامه ۲۸۰۰ مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی در زمینه اقدامات صورت گرفته در حوزه پروژه‌های برون مرزی هم گفت: مرزهای کشور ما، شاهرگ‌های اقتصادی ایران و استان هستند که باید جذابیت مرزهای استان حفظ شود.

داعی اظهار داشت: اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی تنها اداره کلی است که در خاک افغانستان در حال اجرای پروژه است و با پیگیری‌های صورت گرفته در سال گذشته کل مسیر ۱۲۵ کیلومتری محور سربیشه – ماهیرود تعیین تکلیف شده و دارای چهار پیمانکار است.

وی گفت: تاکنون ۱۰ کیلومتر دوبانده و ۱۰ کیلومتر آسفالت شده است، ۱۰ کیلومتر دیگر تا پایان امسال آسفالت خواهد شد و بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان قراردادهای ما در این محور است که به صادرات مصالح ساختمانی و صادرات استان کمک می‌شود.

بیشتر بخوانید   استاندار خراسان جنوبی با وزیر بهداشت دیدار کرد

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی افزود: از دیگر موضوعات تاثیرگذار بر رونق صادرات خراسان جنوبی موضوع راه‌آهن و خط ریلی استان است که این موضوع هم با جدیت در دستور کار قرار دارد.

انتهای پیام/ ۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها