سهم خراسان جنوبی از بودجه ۱۴۰۱ چقدر است؟

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بودجه ۱۴۰۱ در جهت رشد اقتصادی و برنامه محور است گفت: این استان در بخش اعتبارات قانون متوازن در جایگاه ۱۸ کشور قرار دارد.

به گزارش “پیام خاوران“، حمید جهانشاهی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بودجه سال ۱۴۰۱ بر مبنای واقعیت‌ها و بدون کسری تدوین شده است.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی گفت: این بودجه بدون انتظار برای رفع تحریم‌ها تدوین شده و  به جای توزیع اعتبارات در قالب ردیف‌ها به سمت بودجه‌ریزی عملیاتی حرکت خواهیم کرد.

وی با تأکید بر این نکته که در بودجه سال ۱۴۰۱ شاخص‌های کلان اقتصادی هدف‌گیری می‌شود و از پروژه محوری به سمت برنامه محوری حرکت خواهیم کرد تصریح کرد: توجه به مطالعات آمایش سرزمین ملی و استان‌ها، مطالعات توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستاها و اسناد توسعه شهرستان‌ها یک خطکش مهم در تدوین برنامه‌ها و تعریف پروژه‌ها خواهد بود.

جهانشاهی با اشاره به این مطلب که در بودجه ۱۴۰۱ اختیارات قابل توجهی به استان‌ها داده خواهد شد و در مقابل سهم استان و شهرستان‌ها در تحقق رشد اقتصادی مشخص و رصد خواهد شد افزود: باید توجه داشت که بودجه حلقه آخر نظام برنامه‌ریزی است و باید بستری فراهم شود تا سیاست‌های دولت در قالب بودجه پیاده‌ریزی گردد و از بخشی‌نگری و صرفاً توزیع اعتبارات و منابع پرهیز کنیم.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی با بیان اینکه کیفیت بودجه‌ریزی بسیار حائز اهمیت است و غفلت از این موضوع منجر به کسری بودجه خواهد شد گفت: کسری بودجه باعث استقراض از بانک مرکزی می‌شود و نهایتاً افزایش نقدینگی، شرایط تورم را بوجود می‌آورد و تورم بی‌ثباتی اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: وجود ۹۰۰۰ ردیف برنامه-پروژه در سطح کشور کار نظارت را سخت کرده و در بودجه سال ۱۴۰۱ سعی شده در جهت رشد اقتصادی برنامه‌ها رصد گردد.

بیشتر بخوانید   زیرساخت های مرز ماهیرود با حضور استاندار بهره برداری شد

جهانشاهی با بیان این نکته که  رشد اقتصادی ۸ درصدی شامل دو پایه  یعنی سرمایه‌گذاری و ارتقاء بهره‌وری خواهد بود اظهار داشت: متاسفانه ۶ سال زمان می‌برد تا با تحقق رشد اقتصادی ۸ درصدی در سال ۱۴۰۷ به تولیدی معادل تولید حاصل از رشد سنتی حدوداً ۳ درصدی در دهه ۹۰ برسیم.

خبر ایجاد قریب الوقوع صندوق عدالت و پیشرفت در ۳۱ استان کشور و اشاره به وظیفه آن یعنی  اهرم کردن منابع دولتی با منابع غیردولتی در اقتصاد کلان کشور مطلب مهم دیگری بود که وی به آن اشاره کرد.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی از حذف ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، کاهش اوراق مالی اسلامی از ۵/۱۳۲ به ۸۸ هزار میلیارد تومان، و افزایش حداقل دریافتی از ۵/۳ به ۵/۴ میلیون تومان به عنوان  ویژگی‌های بودجه سال نام برد و تصریح کرد: رشد حقوق کارمندان از بین ۵ درصد تا ۲۹ درصد متغیر و به صورت میانگین ۱۰ درصد بصورت پلکانی پیش‌بینی شده و به حقوق‌های بالای ۳۷ میلیون تومان هیچ افزایشی تعلق نمی‌گیرد.

جهانشاهی مهم‌ترین مزایای بودجه برنامه محور سال ۱۴۰۱ را ساده و قابل فهم بودن، نتیجه‌گرا بودن، نظارت پذیری، کمک به جلوگیری از رشد هزینه‌ها، کمک به ثبات اقتصادی و افزایش اختیارات محلی برای مسئولین برشمرد و افزود: تفاهم‌نامه‌هایی بین دستگاه‌های اجرایی و سازمان برنامه و بودجه منعقد خواهد شد تا در قبال تامین منابع اهداف مورد انتظار در سال ۱۴۰۱ قابلیت رصد داشته باشد و دستگاه‌ها در این رابطه پاسخگو باشند.

وی از کاهش تراز عملیاتی از ۴۶۴ هزار میلیارد تومان به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان، کاهش خالص استقراض دولت از بازار سرمایه به منفی ۴۰ هزار میلیارد تومان، افزایش نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی از ۴/۵ به ۹/۶ درصد و کاهش رشد هزینه‌های دولت به عنوان بخشی از مهم‌ترین اصلاحات ساختاری بودجه سال ۱۴۰۱ نام برد.

بیشتر بخوانید   توقیف خودروی سواری با ۴۰ کیلوگرم هروئین در سرایان

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی تصریح کرد: مقایسه بودجه سال ۱۴۰۱ استان در لایحه با قانون بودجه سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که در بخش اعتبارات هزینه‌ای ۲۴ درصد رشد و در بخش اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ۴۱ درصد رشد خواهیم داشت.

وی گفت: در حالی که جایگاه استان در بخش اعتبارات هزینه‌ای رتبه ۲۲ و بدون تغییر نسبت به سال گذشته است و در بخش اعتبارات تملک با دو پله ارتقا رتبه ۲۱ را درمیان ۳۱ استان دارا هستیم در بخش اعتبارات قانون متوازن نیز از امکانات کشور کماکان جایگاه ۱۸ را دارا هستیم که جایگاه مناسبی است.

انتهای پیام/۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها