فعالیت ۲۵ درصد از واحدهای صنعتی خراسان جنوبی با ۴۰ درصد ظرفیت تولید

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی با بیان اینکه ۲۵ درصد واحدهای مستقر در شهرک صنعتی استان زیر ۴۰ درصد ظرفیت فعالیت دارند گفت: کمبود نقدینگی و فرسودگی ماشین آلات چالش‌های پیش روی صنایع خراسان جنوبی است.

به گزارش “پیام خاوران“، مهدی پارسا در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر  بیش از  ۳۶۳ واحد صنعتی در ۲۳ شهرک و ناحیه صنعتی خراسان جنوبی مستقر است که  بر اساس آخرین عارضه‌یابی انجام شده در استان، از این تعداد ۲۶ درصد تعطیل، ۲۵ درصد زیر ۴۰ درصد ظرفیت، ۳۴ درصد بین ۴۰ تا ۷۰ درصد ظرفیت و ۱۵ درصد بالای ۷۰ درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند.

پارسا با بیان اینکه سال قبل ۱۹ واحد تولیدی و از ابتدای امسال تاکنون ۲۳ واحد تولیدی تعطیل استان به چرخه تولید بازگشتند گفت: تعهد امسال این شرکت را برای بازگشت واحدهای تعطیل شده به چرخه تولید در خراسان جنوبی ۱۹ واحد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و پنج واحد مستقر در خارج از نواحی صنعتی استان است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی گفت: تاکنون زمینه برای فعال شدن مجدد ۲۰ واحد تولیدی در شهرک‌های استان فراهم شده که ۵۰ درصد معادل ۱۰ واحد توسط سرمایه‌گذار جدید به چرخه تولید بازگشته‌اند.

وی زمینه فعالیت عمده این واحدها را در حوزه سنگ‌های ساختمانی، کودهای میکرونیزه، مصنوعات چوبی ساختمان، صنایع غذایی و خدماتی دانست و اضافه کرد: مجموع سرمایه‌گذاری انجام شده در واحدهای جدید ۶۰ میلیارد تومان است.

پارسا ادامه داد: این واحدها مجوز به کارگیری ۲۶۰ نفر را دارند اما به دلیل اینکه در شروع فعالیت هستند تاکنون ۹۸ نفر به‌صورت مستقیم مشغول به‌کار شده‌اند و کمبود نقدینگی، تغییر الگوی مصرف و نبود بازار را عمده دلیل تعطیلی این واحدها است.

وی اظهار داشت: یکی از اقدام‌های کاربردی که طی این مدت انجام داده‌ایم این بوده که به جای واگذاری که سبب طولانی شدن فرایند کار برای سرمایه گذار جدید می‌شود آنها به سمت احیاء و راه اندازی واحدهای تولیدی تعطیل شده سوق داده‌ایم.

بیشتر بخوانید   نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی: شهدا در زندگی خود به امام حسین(ع) اقتدا کردند+ تصاویر

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی مزایای این کار را کاهش واحدهای تعطیل شده و راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و تامین بودن زیرساخت‌ها برای سرمایه گذار دانست و به این موضوع اشاره کرد که اطلاعات واحدهای تعطیل و راکد استان در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار گرفته تا اگر سرمایه گذاری متقاضی بود از این ظرفیت بالقوه استفاده کند.

پارسا با بیان اینکه واحدهای تعطیل شده مستقر در نواحی و شهرک‌های صنعتی با هزینه پایین‌تر در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌گیرد افزود: باید اعلام کنیم که اکنون واحد تولیدی در استان در تملک بانک‌ها نداریم.

وی تصریح کرد: امسال کمک بلاعوض برای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی نداشته‌ایم اما با تقبل بخشی از هزینه‌های واحدها از جمله ۸۰ درصد هزینه‌های حضور در نمایشگاه‌، ارائه مشاوره به واحدهای تولیدی، ارائه طرح‌های توجیهی، کمک هزینه برای دریافت استانداردهای مختلف برای محصولات، پیش مطالعات سرمایه‌گذاران خارجی، ایجاد کنسرسیوم، شرکت مدیریت صادرات برای کمک به فروش از آنها حمایت می‌کنیم.

پارسا با بیان اینکه اغلب واحدهای تولیدی استان به صورت سنتی کار می‌کنند و نیاز است یک به روز رسانی در آنها انجام شود تا عایدی بیشتر نصیب صاحبان آن شود گفت: برای حمایت از صنایع سه طرح تولیدی تیپ توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت و مرکز خدمات سرمایه‌گذاری خراسان جنوبی به شرکت شهرک‌های صنعتی استان اعلام شده که پس از بررسی برای سرمایه‌گذاری در این طرح‌ها اقدام خواهد شد.

وی تامین زیرساخت، کمبود نقدینگی، نبود بازار فروش، کمبود مواد اولیه، فرسودگی ماشین آلات را از جمله چالش‌های پیش روی صنایع خراسان جنوبی اعلام کرد.

منبع: تسنیم

بیشتر بخوانید   بافت تاریخی خوسف و طرح گردشگری گواب ساماندهی می‌شود

انتهای پیام/۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها