هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای خراسان جنوبی

اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی درباره نفوذ توده هوای ناپایدار جوی و فعالیت سامانه بارشی در این استان هشدار سطح نارنجی (اقدام ضروری) صادر کرد.

به گزارش “پیام خاوران“، هواشناسی خراسان جنوبی اعلام کرد: فعالیت توده هوای ناپایدار جوی و سامانه بارشی از صبح شنبه (۲۵ دی ماه) آغاز می‌شود و تا اواخر وقت دوشنبه هفته آینده ادامه خواهد داشت.

وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک، رگبار متوسط تا شدید باران، رعد و برق، خطر برخورد صاعقه، احتمال بارش تگرگ در مناطق مستعد و کوهپایه‌ای، احتمال بارش برف در ارتفاعات، کاهش دید افقی و تشکیل مه در گردنه‌ها و جاده‌های کوهستانی از پیامدهای فعالیت این سامانه است.

شهرستان‌های قاینات،­ سرایان، خوسف، طبس، بیرجند، درمیان، نهبندان، سربیشه، فردوس، حاجی‌آباد زیرکوه و بشرویه منطقه اثر این سامانه اعلام شده است.

وقوع روان‌آب و آبگرفتگی معابر عمومی، شهری و روستایی، سیلابی شدن برخی مسیل‌ها و بالا آمدن سطح آب رودخانه‌های فصلی، احتمال خسارت به تاسیسات زیربنایی، قنوات، ابنیه و راه‌ها به‌ویژه در مناطق روستایی، اختلال در رفت و آمد در اثر لغزندگی جاده‌ها و کاهش دید افقی پیش‌بینی می‌شود.

این اخطاریه نارنجی هواشناسی درباره احتمال خسارت به پوشش و سازه‌ گلخانه‌ها، جدا شدن سقف‌های موقت، شکسته شدن درختان آسیب‌پذیر و خسارت به دکل‌های برق در اثر وزش شدید باد نیز هشدار داد.

خودداری از سفرهای غیرضروری درون و برون‌شهری، پرهیز از چرام دام، توقف در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی و صعود به ارتفاعات، پاکسازی آبراهه‌ها و کانال‌های مسیر عبور آب، احتیاط در رانندگی و به همراه داشتن تجهیزات سفرهای زمستانی، مراقبت از پوشش گلخانه‌ها، اطمینان از استحکام سازه‌ها، آمادگی و اقدام ضروری دستگاه‌های اجرایی مرتبط با مدیریت بحران از توصیه‌های هواشناسی در این مدت است.

هشدار سطح نارنجی، احتمال خسارت گسترده را زیاد دانسته و به منظور اقدام ضروری است.

بیشتر بخوانید   گازرسانی به ۵۰۰ واحد صنعتی خراسان جنوبی باسرمایه گذاری۸۰ میلیارد تومان

فعالیت سامانه بارشی از ابتدای هفته گذشته در سراسر استان خراسان جنوبی آغاز شد و تا روز جمعه (هفدهم دی) به‌صورت بارش باران و برف فعال بود که در برخی نقاط موجب جاری شدن روان‌آب و سیلاب شد اما خسارات مالی گسترده و جانی نداشت.

اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی برای سامانه بارشی قبلی هشدار سطح قرمز (اقدام فوری و همه‌جانبه) صادر کرده بود.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/ ۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها