نرخ مشارکت در انتخابات اتاق بازرگانی/ اتاق بیرجند با بیشترین مشارکت + جدول

آمار نهایی انتخابات اتاق‌های بازرگانی در سطح ایران اعلام شد و بر اساس آن از مجموع نزدیک به ۳۳هزار واجد شرایط، ۱۱۸۰۶نفر در این انتخابات به پای صندوق‌ رای آمده‌اند؛ آماری که از مشارکت ۳۰درصدی فعالان اقتصادی در این عرصه حکایت دارد

به گزارش “ پیام خاوران ” بیشترین مشارکت در تهران، اصفهان، تبریز و بوشهر، سمنان، بیرجند، بجنورد و خرم‌آباد انجام گرفته و یاسوج کمترین میزان مشارکت‌کننده را ثبت کرده‌اند.

دهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی در سراسر کشور به اتمام رسید ‌و نتایج ‌رای‌گیری‌ها نیز مشخص شد. به‌جز تهران که انتخابات آن با حواشی زیادی همراه بود، در برخی اتاق‌ها نیز شاهد رقابت بین گروه‌های مختلف بودیم و البته برخی دیگر نیز از حاشیه دور نبودند. حتی احتمال لغو ‌رای‌گیری نیز وجود داشت.

در این انتخابات بیش از ۱۳۰۰ نفر به‌عنوان‌کاندیدا و حدود ۳۲‌هزار نفر به‌عنوان‌رای‌دهنده می‌توانستند شرکت کنند. مشارکت فعالان اقتصادی در انتخابات دوره دهم حدود ۳۰‌درصد بوده و در ۳۴ اتاق بازرگانی، ۱۱‌هزار و ۸۰۶‌رای ماخوذه به صندوق‌ها ریخته شد.

 

تقویم دهمین دوره انتخابات اتاق‌ها

از روز گذشته فرآیند بررسی اعتراضات احتمالی به سوءجریان انتخابات آغاز شده و ۲۰اردیبهشت، اعتبارنامه منتخبان صادر خواهد شد.

این انتخابات که بزرگ‌ترین رفراندوم بخش‌خصوصی کشور محسوب می‌شود، حوالی ساعت ۲۲ به پایان رسید ‌و بلافاصله نتایج اولیه آن در سامانه انتخابات اتاق ایران منتشر شد؛ اما این پایان راه انتخابات نیست و باید مراحلی برای صدور اعتبارنامه منتخبان و رسیدگی به اعتراض یا شکایت معترضان و شاکیان احتمالی طی شود.

طبق تقویم دهمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور، از زمان انتشار نتایج اولیه دهمین دوره انتخابات تا ۲۴ اسفندماه این امکان فراهم است که اعتراض به سوء جریان انتخابات در اختیار هیات‌‌‌‌‌های نظارت در استان‌های مختلف قرار گیرد.

در ادامه، هیات‌‌‌‌‌های نظارت استان‌ها تا ۲۸ اسفند باید نظر خود را به شاکیان و معترضان اعلام کنند و طبق تقویم تنظیم‌شده، اعتراض به‌نظر هیات‌‌‌‌‌ها نیز باید تا ۱۶ فروردین۱۴۰۲ در اختیار انجمن نظارت بر انتخابات قرار گیرد.

بعد از اتمام مهلت اعتراض به‌نظر هیات‌‌‌‌‌های نظارت، انجمن نظارت نیز تا ۲۲فروردین باید به اعتراض‌‌‌‌‌های واصله رسیدگی کرده و نظر خود را اعلام کند. البته در ادامه بار دیگر یک حق اعتراض برای افراد درنظر گرفته‌شده تا بتوانند نسبت به‌نظر انجمن نیز اعتراض کرده و خواستار رسیدگی به شکایت خود از سوی دبیرخانه شورای‌عالی نظارت شوند.

بیشتر بخوانید   افزایش ۹۸ درصدی صادرات کالا از گمرکات خراسان جنوبی

در صورت وصول اعتراض در این مرحله، شورای‌عالی نظارت نیز تا ۴اردیبهشت ۱۴۰۲ فرصت دارد تا به اعتراض‌‌‌‌‌های واصله رسیدگی کند و در نهایت ۱۰اردیبهشت‌‌‌‌‌ماه نظر نهایی خود درباره انتخابات در حوزه‌های مختلف را اعلام کرده و ۱۱ اردیبهشت اسامی قطعی منتخبان را منتشر کند.

در نهایت، اعتبارنامه منتخبان دهمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور در تاریخ ۲۰اردیبهشت‌‌‌‌‌ ۱۴۰۲ با امضای رئیس انجمن نظارت بر انتخابات اتاق ایران در اختیار آنها قرار می‌گیرد، پس از این مرحله، اعضای جدید هیات‌نمایندگان در اتاق‌ها مستقر می‌شوند و هیات‌رئیسه هر اتاق‌‌‌‌‌ را تعیین می‌کنند.

 

تحلیلی بر انتخابات اتاق تهران

در تهران ۲۱۹۴‌رای به صندوق ریخته شده‌بود که از این میان ۱۴‌رای سفید و مابقی یعنی ۲۱۸۰‌رای نام‌نویسی شده‌بودند. این ارقام در مقایسه با دوره قبل نشان می‌دهد شرکت‌کنندگان کمتری در پایتخت به پای صندوق‌های ‌رای رفتند. در دوره گذشته ۳۴۱۷رای‌دهنده در انتخابات اتاق تهران شرکت کرده بودند.

همچنین بالاترین میزان‌ رای در انتخابات دهمین دوره، ۹۸۹‌رای بوده؛ در صورتی‌که در انتخابات دوره نهم اولین نفر با ۱۸۲۷‌رای به مجلس تجار راه‌یافته بود. پایین‌ترین میزان ‌رای در دوره دهم ۸۳۲‌رای بوده اما در دوره نهم ۱۳۰۸‌رای. مقایسه این نتایج نشان می‌دهد مشارکت در دوره دهم کمتر از دوره نهم بوده‌است و اگر دوره هشتم را هم به آن اضافه کنیم، می‌بینیم که در آن نیز بالاترین ‌رای ۱۳۰۸ ثبت شده‌است.

در این دوره از انتخابات دو جریان اصلی به رقابت با یکدیگر پرداختند. هر دو جریان چهره‌های شاخصی را در خود جای داده بودند. هرچند پشت صحنه هر دو جریان چهره‌های شاخص‌تری حضور داشتند. ائتلاف برای فردا رهبران خود را نتوانست در لیست قرار دهد و در مجموع ۲۰ عضو این ائتلاف که در اتاق نهم حضور داشتند، در دوره دهم‌کاندیدا نشدند.

بیشتر بخوانید   دعوت از فعالان اقتصادی برای مشارکت در انتخابات اتاق بازرگانی

ائتلاف اتاق شفاف هم چهره‌هایی همچون یحیی آل‌اسحاق، سید‌حمید حسینی، محمدرضا بهزادیان، امیرحسین کاوه را در خود جای داده بود و پشت‌صحنه آن نیز احمد پورفلاح و مجیدرضا حریری نام‌آشنایان بخش‌خصوصی قرار گرفته بودند، اما موضوع قابل‌توجه دیگر در انتخابات بیستم اسفند، کسب هر ۴۰‌کرسی اتاق تهران توسط هر ۴۰‌کاندیدا ائتلاف برای فردا بود. البته این اتفاق در دوره نهم هم افتاد. تکرار این رویداد مجددا این موضوع را یادآوری می‌کند که‌رای‌دهندگان نه به فرد بلکه به ائتلاف‌رای داده‌اند.

ائتلاف برای فردا در لیست جدید خود ۲۰ چهره جدید داشت. چهره‌هایی که اغلب تشکلی بودند و حتی نام آنها را نشنیده بودیم. این گروه، در انتخابات نگاه مثبتی به تشکل‌ها داشته و ‌رای تشکل‌ها برای آنها سرنوشت‌ساز بوده‌است، به‌گونه‌ای که از لیست چهل‌نفره فراکسیون تشکل‌ها، ۳۰ نفر در لیست ائتلاف برای فردا قرارگرفتند.

آنها در سکوت خبری ‌رایزنی‌های خود را از چند ماه قبل شروع کردند و در نهایت بهترین نتیجه برایشان حاصل شد. حتی نبود مسعود خوانساری در این دوره به‌عنوان رهبر این گروه در انتخابات هم نتوانست مانع از پیروزی آنها شود، اما موضوع مهم‌تری که در ادامه اتاق تهران با آن مواجه خواهد بود، انتخاب رئیس و هیات‌رئیسه اتاق تهران خواهد بود.

 

تحلیلی بر انتخابات ۳۴ اتاق

در این انتخابات بیشترین‌رای در حوزه تهران اخذ شد؛ آرای ماخوذه تهران ۲۱۹۴‌رای اعلام‌شده‌است و به‌دنبال آن اصفهان با ۱۰۱۰‌رای، تبریز با ۸۶۴‌رای، مشهد با ۶۹۰‌رای و بوشهر با ۵۷۲‌رای بیشترین تعداد مشارکت‌کننده را داشته‌‌‌‌‌اند. کمترین مشارکت در کل کشور در یاسوج با ۳۹‌رای ثبت شده‌است؛ خرم‌‌‌‌‌آباد با ۴۹، بجنورد با ۶۸‌رای، بیرجند با ۸۰‌رای و سمنان با ۹۸‌رای در قعر جدول مشارکت‌‌‌‌‌کنندگان در انتخابات حضور دارند.

بیشتر بخوانید   روز کمیسیون‌ها در شورای شهر بیرجند

اسامی منتخبان در ۴‌اتاقی که بیشترین آرای ماخوذه را داشتند به‌جز لیست منتخبان تهران  به این شرح است: تعداد کل آرای ماخوذه در اصفهان ۱۰۱۰‌رای بوده‌است و منتخبان عبارتند از: امیر کشانی، مسعود گلشیرازی، علی‌‌‌‌‌صفر نورالله، سید‌یوسف قاضی‌‌‌‌‌عسگر، محمدرضا گل احمد، محمدرضا برکتین، احمد خوروش، فرشته امینی، اصغر اخوان‌مقدم، مژگان ایزدی، محمدجعفر فوده، محمدرضا جلالی، سید‌وحید دزفولی، یاسر طیب‌‌‌‌‌نیا، حمید فولادگر.

تعداد کل آرای ماخوذه در تبریز ۸۶۴‌رای بوده‌است و منتخبان عبارتند از: مسعود بنابیان، احمد عظیم‌‌‌‌‌زاده، مهدی امینی، قاسم خلیل‌‌‌‌‌نژاد قویدل، مهرداد ایرانی‌اصل، یونس ژائله، امید اسمعیل ظفر، سید‌باقر شریف‌‌‌‌‌زاده، حمید فتاح‌‌‌‌‌زاده اسکویی، یونس اکبرپور پایدار، صمد حسن‌‌‌‌‌زاده، جمشید برزگر، رضا جعفری، بشیر جعفری، سید‌یوسف حسینی.

تعداد کل آرای ماخوذه مشهد ۶۹۰‌رای بوده‌ است و منتخبان عبارتند از: حسین محمدیان، احمد اثنی‌‌‌‌‌عشری، محمدحسین روشنک، محمود امتی، مجید محمدنژاد، محمدعلی چمنیان، حسین محمودی خراسانی، عبدالله یزدانبخش، رضا حمیدی ازغدی‌‌‌‌‌، محمد مهدی شکورزاده، محمدرضا توکلی‌‌‌‌‌زاده، غلامرضا نازپرور صوفیانی، فرهاد صفار سحرخیز، علی‌محمد شریعتی‌مقدم و احمد سلحشور.

تعداد کل آرای ماخوذه در بوشهر ۵۷۲‌رای بوده‌است و منتخبان عبارتند از: خورشید گزدرازی، حسین مظفری عبدالرسول ابراهیمی، میلاد خوددامی، سجاد یکوکستان، جبار موسوی، حسین رضوی، ندیر پورجم، محمدصادق غلامی، آرمان گتویی‌‌‌‌‌زاده، احمد مرادی، عباس موحدفر، اسماعیل مومنی، ابراهیم زکی و امیر شهریاری.

تعداد کل آرای ماخوذه در بیرجند ۸۰‌رای بوده‌است و منتخبان عبارتند از: محسن احتشام، علیرضا خامه زر-علی اکبر فرامرزی-محمد محسن موهبتی زهان- علی خدابخشی-محمد عثمان نهتانی،محمد علی رمضانی-نرگس خاتمی-بهرام ساتلیخ محمدی-محمودرضا یوسفی،سید علی خیریه-احسان بیکی-عبدالغنی نهتانی،سید محمد علی حقی واحمد پروین

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

انتهای پیام/

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها