تأیید ۲۵ مورد ابتلا به هاری در خراسان جنوبی

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: پارسال ۳۹ مورد گزیدگی انسان توسط حیوانات انتقال دهنده هاری به شبکه‌های دامپزشکی استان گزارش شد که بیماری هاری در ۲۵ مورد از نمونه‌ها تأیید شده است.

به گزارش “پیام خاوران”، محمدعلی بخشی با اشاره به تأیید ۲۵ مورد ابتلا به هاری در استان در سال ۱۴۰۲ گفت: از این تعداد ۱۰ قلاده سگ، ۱۲ قلاده گربه، یک قلاده شغال، یک قلاده روباه و یک رأس الاغ هار بوده‌اند.

او افزود: از ابتدای سال تاکنون هیچ موردی از حیوان گزیدگی و هاری در استان نداشتیم که فرهنگ‌سازی از طریق رسانه‌ها، واکسیناسیون و هشدارهای دامپزشکی در این زمینه تأثیرگذار بوده است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی عنوان کرد: پارسال تعداد هزار و ۴۸ قلاده سگ نگهبان، سگ گله و سگ بلاصاحب نگهداری شده در پناهگاه‌های شهرداری به صورت رایگان توسط شبکه‌های دامپزشکی و هزار و ۱۹۳ قلاده سگ و گربه خانگی به صورت بهادار توسط مراکز مایه کوبی خصوصی تحت پوشش مایه کوبی قرار گرفت.

بخشی بیان کرد: پیش‌بینی مایه کوبی در سال براساس آمار به روز دامی ۸ هزار و ۴۲۳ قلاده سگ است.

او از مردم نیز خواست در صورت هر گونه گزش انسان توسط حیوانات بلافاصله محل زخم را ۱۵ تا ۲۰ دقیقه با آب و صابون شست و شو دهند سپس با آب معمولی صابون زدایی و بعد از ضد عفونی با الکل یا بتادین سریعا به مراکز بهداشت برای دریافت سرم و واکسن ضد هاری مراجعه کنند.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی تصریح کرد: همچنین افراد در صورت مشاهده هر گونه رفتار غیرعادی یا علائم عصبی به ویژه نبود تعادل، لنگش یا فلجی دام، بیماری هاری را مد نظر قرار داده و مورد را به درمانگاه‌های دامپزشکی یا شبکه دامپزشکی گزارش دهند.

بخشی با تأکید بر پرهیز از هرگونه تماس با حیوانات وحشی، ولگرد و حتی حیوانات اهلی غیر واکسینه، اظهار کرد: هاری یک بیماری ویروسی است که سیستم عصبی پستانداران و از جمله انسان را درگیر می‌کند، این بیماری درمان ندارد و فرد مبتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهد، ویروس این بیماری در بزاق حیوان مبتلا وجود دارد و از طریق گاز گرفتن منتقل می‌شود.

بیشتر بخوانید   1431 پایگاه ثابت و سیار جشن نیکوکاری در خراسان جنوبی برپا شده است

او افزود: البته عامل بیماری که در بزاق و ترشحات دام بیمار وجود دارد از طریق ورود به سلول‌های مخاط بینی، سیستم تنفسی و چشم و پوست زخمی نیز ایجاد بیماری می‌کند همچنین با توجه به اینکه گربه معمولا پنجه خود را با ترشحات دهانی آغشته می‌کند و ناخن گربه بیمار دارای ویروس عامل بیماری است احتمال انتقال بیماری از طریق خراش پوست نیز وجود دارد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی عنوان کرد: ناقلین این بیماری در طبیعت شغال، گرگ، خفاش، روباه، راسو و در جوامع شهری و روستایی بیشتر سگ‌ها و گربه‌ها هستند؛ سرایت بیماری به حیوان یا انسان بیش از ۹۵ درصد از طریق گاز گرفتن یا خراش پوستی ناشی از پنجه کشیدن است.

بخشی ادامه داد: سال ۱۴۰۲ در کشور حدود ۶۴ درصد گزیدگی‌های انسانی توسط سگ، حدود ۳۴ درصد توسط گربه، حدود ۲ درصد توسط دیگر حیوانات اهلی و کمتر از یک درصد توسط حیوانات وحشی بوده است.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/ 102

چاپ و دانلود PDF

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها