لزوم استفاده از عینک آفتابی استاندارد درفصل تابستان

دانشیار گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: عینک آفتابی به منظور حفاظت از اشعه ماوراء بنفش استفاده می‌شود، حتی در زمانی هم که هوا ابری است این اشعه وجود دارد و بهتر است که از عینک آفتابی استاندارد استفاده شود.

به گزارش ” پیام خاوران “ دکتر علی اکبر صابر مقدم ضمن بیان این مطلب گفت: قرنیه، پلک و پوست صورت از مکانهای شایعی هستند که تحت تاثیر آسیب های ناشی از اشعه ماورائ بنقش قرار می گیرند. این آسیب های مکرر و دراز مدت زمینه ساز ایجاد برخی ضایعات سرطانی در سنین بالاتر به خصوص در نواحی باز مثل پلک‌ها هستند.

عضو هیأت علمی گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه برای سطوح پوستی از کرم ضد آفتاب و برای پلک‌ها و چشم‌ها از عینک آفتابی استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: عوارض اشعه ماوراء بنفش تجمعی بوده و باید از ابتدای تولد مراقبت لازم را از چشمانمان داشته باشیم.

دکتر صابرمقدم گفت: عینک آفتابی هرچه بزرگتر باشد بهتر است و اینکه نوع شیشه آن هم باید 100 درصد اشعه ماوراء بنفش را جذب کند؛ استاندارد آن یو وی 400 است، اما رنگ آن اهمیت چندانی ندارد، حتی اگر رنگ شیشه عینک سیاه باشد، اما یو وی 400 نداشته باشد باز هم خطرناک است.

وی افزود: کسانی که عینک طبی تیره استفاده می‌کنند صرفاً جلوی نور آفتاب را می‌گیرند و خاصیت یو وی 400 را ندارد و باید از عدسی استفاده شود که فیلتر جذب مناسب اشعه ماوراء بنفش را داشته باشد. دستگاه‌های استاندارد برای تست عینک در دسترس می باشند. یک نمونه ساده آن دستگاهی که برای تست کردن اسکناس استفاده می شود.

عضو هیأت علمی گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: عوارض مهم اشعه یو وی در طولانی مدت دیده می‌شود و عمده عارضه آن تشدید رشد ناخنک، آب مروارید و مشکلات پوستی است. این امر به خصوص در افرادی که تحت اعمال جراحی عیوب انکساری قرار گرفته اند یا دچار خشکی چشم می باشند، بسیار مهم است و عدم استفاده از عینک آفتابی می تواند منجر به کدورت قرنیه شود.

بیشتر بخوانید   ترکیب جوهر نمک با وایتکس چه خطراتی دارد؟

دکتر صابرمقدم با ذکر این نکته که اثرات یو وی در سرطان شناخته شده است و در مناطقی که ارتفاع بالاتری از سطح دریا و تابش آفتاب طولانی‌تری دارند مبتلایان به این نوع سرطان بیشتر است، تأکید کرد: در منطقه خراسان حجم زیادی از بیماران با تومورهای سرطانی را داریم که در برخی از آنها آسیب‌های چشمی و اشعه یو وی دخیل بوده است.

وی بیان کرد: کسانی که در زیر سن 18 سال از چشم خود محافظت نکردند احتمال آسیب در سنین بالاتر را دارند و به تمامی خانواده‌ها توصیه می‌کنیم که ضمن مراقبت لازم از فرزندان خود، به 3 موضوع عینک آفتابی دارای یو وی 400، کرم ضد آفتاب با اس پی اف بالای 50 و کلاه با نقاب بزرگتر توجه نمایند.

منبع : وبدا

چاپ و دانلود PDF

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها