قالی بافی خراسان جنوبی گرفتار در تار و پود مشکلات

بافت فرش در خراسان‌جنوبی از مهم‌ترین و اصیل‌ترین هنرهای دست هنرمندان خوش ذوقی بوده که گرفتار در مشکلات مختلف از جمله گرانی مواد اولیه، مشکلات صادراتی و پوشش بیمه ای قرار گرفته است.

به گزارش “پیام خاوران” با بالا رفتن از پله‌های کارگاه قالی بافی صدای تلاش و شور و هیجان کار را می‌شنوم چقدر این صدا حس خوبی دارد و به انسان حس غرور می‌دهد.

آری باید بر دستان این هنرمندان بوسه زد که خالق این همه زیبایی بر تار و پود فرش هستند.

فرش دستباف خراسان جنوبی قدمت طولانی دارد به طوری که برند قهستان و مود آن آوازه جهانی پیدا کرده و مورد پسند جهانیان چه از نظر کیفیت و چه از نظر زیبایی شده است.

بافت فرش در خراسان جنوبی هر چند این روزها حال خوشی ندارد و در این اوضاع نابه سامان اقتصادی و دل و دماغی برای بافنده در راستای تلاش پشت دارهای قالی نگذاشته اما بازهم این استان خشک که تجربه ۲۰ ساله در خشکسالی دارد چاره‌ای جز این کار را برای بافنده استان نمی‌گذارد که هر روز صبح زود حاضر شود و با بافت دانه دانه از تار و پود فرش چاره‌ای برای زندگی خود کند.

گرانی مواد اولیه، نبود حمایت دولت برای بهره‌گیری از بیمه تأمین اجتماعی، نبود بازار برای فروش فرش، امید نداشتن به آینده، تحریم‌ها و همه و همه جز مشکلاتی هستند که بافندگان خوش ذوق خراسان جنوبی را در مسیر تولید و چرخاندن چرخ اقتصاد خانواده‌هایشان خلل ایجاد کرده است.‌

دستمزد آن‌چنانی عاید بافندگان فرش نمی‌شود

زهرا بافنده یکی از بافندگان فرش در بیرجند در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: بیش از ۱۰ سال بوده که در حرفه فرش بافی مشغول فعالیت هستم و این هنر را از مادرم آموخته‌ام و آنچنان که از گذشتگانم می‌دانم این هنر نسل به نسل به ما رسیده است.

وی گفت: سه نفر هستیم که با ایجاد این کارگاه قالی بافی کوچک خانگی کمک خرجی برای خانواده خود هستیم هر چند هر چقدر تلاش کنیم دستمزد آن‌چنانی نداریم.

بیشتر بخوانید   مدیر گروه معماری زمانی پور مطرح کرد؛فعالیت 17 ساله  دکورسیون داخلی زمانی پور/ دستگاه های اجرایی استان ما را حمایت کنند

امید برای راه اندازی کارگاه بزرگ‌تر پوچ شد

بافنده با اشاره به اینکه اگر چه فرش دستباف استان شهره جهانی دارد و کیفیت آن بالا بوده اما متأسفانه قیمت چندانی بر روی آن نمی‌گذارند که شاید با هزینه مواد اولیه و غیره تفاوت چندانی نداشته باشد، یادآور شد: سرمایه اولیه راه اندازی این کارگاه را از نهاد حمایتی در قالب تسهیلات گرفته‌ایم، در ابتدای کار به این امید بوده‌ایم که این سرمایه را افزایش و کارگاه بزرگ‌تری راه بیاندازیم اما با شرایط موجود این کار غیرممکن است.

وی گفت: تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفتن بافندگان یکی از درخواست‌های مهم بافندگان فرش استان بوده، در این کارگاه تنها بنده بیمه هستم و دو نفر دیگر از این بیمه برخوردار نیستند.

دولت فکری اساسی برای رفع مشکلات بافندگان بکند مسکن‌ها کارساز نیست

بافنده فرش در استان ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات مهم بر سر راه بافندگان گرانی مواد اولیه بوده که نسبت به گذشته علی رغم افزایش سرسام‌آور کیفیت بالایی ندارد که این موضوع هم سبب افزایش قیمت فرش شده و هم رغبت بازار را برای خرید فرش کاهش می‌دهد.

وی در پایان خواست دولت فکری جدی به حال این هنر بکند وگرنه تزریق مسکن‌هایی همچون پرداخت تسهیلات راه به جایی نمی‌برد و مردم استان به ویژه بانوان در این اوضاع اقتصادی چاره‌ای جز رفتن به سمت این گونه اشتغال‌ها ندارند.

تولید ۱۸۰ هزار مترمربع فرش دستباف در استان طی سال گذشته

محمد حسن کامیابی مسک در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: در استان ۵۰ هزار بافنده فرش دستباف فعالیت دارد.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته حدود ۱۸۰ هزار مترمربع فرش دستباف در استان تولید شده که نسبت به سال قبل از آن تفاوت فاحشی نداشته است، تصریح کرد: ارزش تقریبی این فرش‌ها ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.

بیشتر بخوانید   حفظ آ‌رمان‌های نظام و انقلاب و توسعه و پیشرفت استان دو خط قرمز اهالی رسانه در خراسان جنوبی باشد

رئیس اتحادیه فرش دستباف خراسان جنوبی یادآور شد: عمده نقوش فرش دستباف در استان شامل ریز ماهی، خشتی، نائینی و طرح‌های ایلیاتی بوده که در رنگ‌ها و اندازه‌های متفاوت بافته می‌شود.

کامیابی مسک در بحث صادرات فرش دستباف استان گفت: آمار درستی از صادرات فرش در سال گذشته نداریم ولی به سبب تحریم‌ها میزان صادرات فرش در استان نسبت به سال‌های گذشته پایین آمده که باید فکری به حال آن شود.

وی به مهم‌ترین مشکلات پیش روی بافندگان فرش در استان اشاره داشت و افزود: گرانی مواد اولیه و بیمه تأمین اجتماعی از جمله این موارد بوده به طوری که در حال حاضر کمتر از ۳ هزار بافنده فرش در استان زیرپوشش بیمه هستند.

رئیس اتحادیه فرش دستباف خراسان جنوبی گفت: بر اساس منطق اقتصادی وقتی کسب و کاری دچار مشکل شده تولید کم می‌شود اما این منطق در مورد فرش دستباف استان صدق نمی‌کند چرا که در خراسان جنوبی کسب و کار دیگری که بافندگان به سمت آن بروند با وجود ۱۶ سال خشکسالی وجود ندارد و بانوان هنرمند استان مجبور هستند برای کمک خرج زندگی این کار را با وجود همه مشکلات پیش روی آن انجام دهند.

ثبت نام از بافندگان فرش دستباف برای بهره‌مندی از تسهیلات در سامانه مشاغل خانگی

الیاس جویبان در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: بافندگان فرش استان برای بهره‌مندی از تسهیلات می‌توانند در سامانه مربوطه مشاغل خانگی ثبت نام و به صورت مستقل و پشتیبان از این تسهیلات برخوردار شوند.

وی با اشاره به اینکه در پرداخت تسهیلات به بافندگان فرش متقاضی در استان مشکلی وجود ندارد، افزود: این تسهیلات بر اساس فرش بین ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان بوده با نرخ سود ۴ درصد است و برای هر بافنده یک دوره پرداخت می‌شود.

بیشتر بخوانید   محدودیت‌های ترافیکی مراسم 12 بهمن در بیرجند اعلام شد

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در رابطه با بیمه تأمین اجتماعی بافندگان فرش در استان گفت: در حال حاضر بیمه شده جدید پذیرفته نمی‌شود اما در صورت قطع بیمه افراد تحت پوشش امکان جایگزین فردی دیگر وجود دارد.

صادرات ۸۰ درصد از تولیدات فرش دستباف خراسان جنوبی

با بیان اینکه ۸۰ درصد فرش استان صادر می‌شود، بیان داشت: هر چند فرش استان به سبب تحریم‌ها به برخی از کشورهای صادر نمی‌شود اما متقاضیان فرش دستباف استان بیشتر کشورهای اروپایی و آلمان است.

جویبان ادامه داد: خوشبختانه با تغییر سبک زندگی بازار فرش دستباف نسبت به سال‌های قبل در ایران بهبود یافته و افراد بیشتری متقاضی فرش دستباف ایرانی هستند.

برگزاری ۱۱ دوره به بافی در استان

وی با اشاره به برنامه‌های حمایتی از فرش‌بافان استان گفت: امسال ۱۱ دوره به بافی برگزار می‌شود که تاکنون هشت دوره برگزار شده و مابقی در هفته‌های آینده برگزار خواهد شد.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی به المپیاد ملی فرش دستباف ویژه دانش آموزان و دانشجویان اشاره کرد و افزود: این المپیاد در مرحله استانی و کشوری برگزار شد و خوشبختانه استان در گروه دانش آموزی حائز رتبه شد.

جویبان از برگزاری دوره‌های تخصصی ویژه فرش دستباف در استان خبر داد و یادآور شد: یکی از این دوره‌ها برگزاری دوره تخصصی قالیشویی در استان است.

منبع: مهر

انتهای پیام/ 102

چاپ و دانلود PDF

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها