مسئول شورای اسلامی شهر سرایان:

جشن طلای سرخ، نیمه دوم آبان در سرایان برگزار می شود

مسئول شورای اسلامی شهر سرایان گفت:
جشن برداشت زعفران، نیمه دوم آبان در سرایان به عنوان دومین قطب تولید زعفران استان برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری” پیام خاوران “مسئول شورای اسلامی شهر سرایان، برگزاری این جشن را از دستاوردهای سفرهای استانی اعضای شورای این شهر دانست که با مشارکت دانشکده کشاورزی، مدیریت جهاد کشاورزی، شورای اسلامی شهر و فرمانداری در روزهای اوج برداشت این محصول برگزار می شود.
«ابراهیم زاده» تقویت گردشگری، معرفی کیفیت مرغوب و ممتاز زعفران سرایان و آخرین دستاوردهای آموزشی، تحقیقاتی و ترویجی در حوزه زعفران را از اهداف برگزاری این جشن برشمرد و ادامه داد: افزایش روحیه نشاط و شادابی و برندسازی محصول از دیگر اهداف و برنامه هایی است که در این جشن پیگیری می شود.
علاوه بر این در حاشیه این جشن از یافته های پژوهشی دانشکده کشاورزی در زمینه زعفران و آموزش های کاربردی دانشجویان بهره برداری خواهد شد.
وی بازدید از نقاط گردشگری و معرفی این جاذبه ها را از دیگر برنامه های این مراسم دانست.
گردشگر مزرعه
وی از پیگیری «گردشگر مزرعه» از نقاط مختلف استان با رایزنی با آژانس های گردشگری استان خبر داد و با اشاره به برنامه ریزی برای برگزاری کارگاه الگوی آموزشی تهیه نگین زعفران در حاشیه جشن زعفران گفت: آموزش های لازم به منظور تهیه زعفران نگین به کشاورزان در زمینه افزایش ارزش افزوده این محصول ارائه می شود.
رئیس شورای اسلامی شهر سرایان به مرغوبیت زعفران سرایان به عنوان دومین تولید کننده استان اشاره و اضافه کرد: زعفران سرایان بر اساس آنالیزها و آزمایش های انجام شده مرغوب ترین نوع در کشور به لحاظ عطر و رنگ است.
بهترین در کیفیت
مدیر جهاد کشاورزی سرایان نیز با اشاره به شروع برداشت زعفران در 600 هکتار از مزارع روستاهای کوهپایه ای شهرستان گفت: کار برداشت زعفران از دو هزار و 600 هکتار از زمین های زیر کشت این محصول در سرایان آغاز شده است.
سلیمانی
با بیان این که سرایان از نظر کمی رتبه دوم استان را در تولید زعفران و از نظر کیفی براساس آزمایش های انجام شده  بهترین کیفیت را دارد افزود: زعفران سرایان از لحاظ کیفی در استان و خارج از آن بی نظیر است طوری که در طرح خرید توافقی زعفران توسط سازمان تعاون، به لحاظ کیفی و کمی رتبه اول را به خود اختصاص داد.
وی برگزاری جشن زعفران را به منظور معرفی بیشتر زعفران سرایان اعلام و پیش بینی کرد: امسال 12 تن زعفران خشک در این شهرستان برداشت شود. وی از پیگیری راه اندازی واحد بسته بندی زعفران در سرایان خبر و ادامه داد: متقاضی این واحد در انتظار دریافت تسهیلات است.
به گفته وی بهترین تجار زعفران در کشور سرایانی هستند و نشان بین المللی دارند.
6 هزار بهره بردار
وی با بیان این که در سرایان شش هزار بهره بردار به زعفران کاری اشتغال دارند افزود: با توجه به افزایش 15 درصدی سطح زیرکشت این محصول پیش بینی می شود در سال های آینده شاهد افزایش تولید در شهرستان باشیم.
به گفته وی امسال به دلیل این که 600 هکتار از مزارع زعفران سرایان در روستاهای کوهپایه قرار دارد، هشت دستگاه تانکر آب این مزارع را تامین می کنند./ منبع :خراسان
انتهای پیام/
چاپ و دانلود PDF
بیشتر بخوانید   شتاب صفر تا صد کرونا در خراسان جنوبی

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها