ارسال پرونده روستای اصفهک برای ثبت جهانی به سازمان جهانی گردشگری

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت: پرونده روستای اصفهک برای ثبت جهانی به سازمان جهانی گردشگری ارسال شد.

به گزارش “پیام خاوران” هادی شاه‌وردی اظهار داشت: در مرحله اول ارزیابی و بازدید میدانی از روستای اصفهک به عمل آمد و کمیته‌های راهبردی توسعه گردشگری روستا در استان‌ها شکل گرفت و اکنون پرونده‌ این روستا با همکاری معاونت گردشگری وزارت تدوین و به سازمان گردشگری ملل متحد ارسال شد.

وی افزود: روستای اصفهک یکی از 8 روستای کاندیدا برای ارائه به سازمان جهانی است و روستای میمند کرمان، روستای کندلوس مازندران، روستای قلعه بالا سمنان، روستای پالنگان کردستان، روستای ابیانه اصفهان، روستای فهرج یزد و روستای بیشه لرستان دیگر روستاهایی هستند که به عنوان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در این رقابت جهانی شرکت خواهند کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت: سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO) از سال 2021 موضوعی را تحت عنوان دهکده‌های جهانی گردشگری مطرح و هدف از این اقدام را پیشبرد نقش گردشگری در حفاظت از روستاها عنوان کرده، بر این اساس موضوعاتی از جمله مناظر طبیعی، فرهنگی، ارزش‌ها و فعالیت‌های محلی شامل خوراک‌شناسی و حفظ هویت بومی روستاها مورد تاکید قرار گرفته است.

شاه‌وردی در مورد روش‌های ابتکاری و نوآوری صورت گرفته در روستای اصفهک در زمینه توسعه گردشگری گفت: احیای خانه‌های روستا، برگزاری تورهای امیدواری و پایلوت گردشگری نجوم از جمله روش‌های ابتکاری و نوآوری در این روستا است.

وی در مورد احیای خانه‌های روستا گفت: اصفهک با حدود هزار سال قدمت دارای بافت خشت و گلی است، در سال 1978 در روستای اصفهک زلزله‌ای مهیب باعث شد بخش زیادی از روستا از بین رفته و مردم جان خود را از دست بدهند. فرزندان قربانیان و افرادی که در آن سال‌ها زلزله را تجربه کرده بودند پس از 30 سال با ایجاد کارگاه خشت سازی و درک اصول معماری و توسعه پایدار، شروع به احیای خانه‌های پدری خود و تبدیل آن‌ها به اقامتگاه‌های بومگردی با معماری بومی کردند. آنها موفق به دریافت جایزه معمار سال آسیا شدند و هم اکنون، اصفهک به مقصد گردشگران تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید   کارگاه آموزش خبرنویسی در شرکت گاز خراسان جنوبی برگزار شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی در مورد برگزاری تورهای امیدواری بیان کرد: تلاش جوانان اصفهک در احیای خانه‌ها، تشکیل تعاونی و مشارکت آن‌ها در توسعه روستا پس از زلزله برای بسیاری از مردم الگو شد. به طوری که برای ترویج روحیه امیدواری میان زلزله‌زدگان کشور تورهایی به مقصد اصفهک با مفهوم تورهای امیدواری برگزار شد تا از آنها الگوبرداری شود.

وی بیان کرد: مردم روستای اصفهک، گردشگری را به عنوان محور توسعه روستای خود انتخاب کردند. آنها مرکز پژوهشی زلزله‌شناسی در روستا ایجاد کردند که محلی برای مباحث علمی دانشگاه‌ها شده است. آنها همچنین برنده جایزه  TO DO Award  آلمان شدند.

شاه‌وردی افزود: جوانان که مدیریت گردشگری اصفهک را برعهده گرفتند، با وضع قوانین خاص، از استقرار برج‌های نوری در کوچه‌های روستا جلوگیری کرده و آن ها را با فانوس‌های کوچک روشن می‌کنند تا از آلودگی نوری روستا کاسته شود. آن‌ها همچنین، روستای خود را به مرکز گردشگری نجوم و یکی از مناطق پایلوت پروژه آسمان تاریک تبدیل کردند. آنها با ایجاد یک میدان رصدخانه در روستا باعث شدند تورهای گردشگری نجوم به طور مستمر وارد این روستا شوند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت: گردشگری کویر و بیابان و گردشگری نجوم از خاص‌ترین فعالیت‌های گردشگری روستا است و اصفهک دارای محصولات کشاورزی و یک گونه خاص از نعنا با برند ویژه اصفهک است و راه‌اندازی 7 اقامتگاه بوم‌گردی و مراکز پذیرایی در بافت روستا از دیگر اقدامات ارزشمند جامعه محلی روستا است.

شاه‌وردی ابراز امیدواری کرد: با ثبت اصفهک به‌عنوان دهکده جهانی گردشگری، ظرفیت‌های بی‌نظیر استان خراسان جنوبی بیش از پیش به جهانیان معرفی شود.

بیشتر بخوانید   نوسازی و بهسازی انشعابات آب در دستور کار قرار دارد

انتهای پیام/ 102

چاپ و دانلود PDF

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها