افزایش سه برابری موارد مثبت هاری در خراسان جنوبی

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی از افزایش دو تا سه برابری موارد مثبت هاری در استان خبر داد.

به گزارش “پیام خاوران” محمدعلی بخشی ظهر امروز در کارگروه کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان اظهار داشت: از ابتدای سال جاری ۲۷ نمونه گاز گرفتگی حیوانات در استان انجام شده که ۱۴ مورد مثبت بوده است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی افزود: تعداد موارد هاری مثبت در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲ تا سه برابری داشته است.

وی با اشاره به واکسیناسیون هشت هزار و ۳۱۹ سگ نگهبان و گله همچنین هزار و ۳۶۴ قلاده سگ در پناهگاه‌های شهرداری استان گفت: سال ۱۴۰۰ هیچ موردی از این بیماری در استان نداشتیم ولی سال گذشته ۱۲ مورد شناسایی شد.

بخشی ادامه داد: مهمترین راه کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد از طریق عقیم سازی است و اگر منابع تغذیه آنها در مناطق شهری جمع آوری شود هرگز ورود سگ‌ها را به شهرها نخواهیم داشت.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی، شغال، گرگ، خفاش، روباه، راکون و راسوها را ناقلان هاری در طبیعت و سگ‌ها و گربه‌ها را ناقلان این بیماری در جوامع شهری و روستایی عنوان کرد و گفت: سرایت بیماری به حیوان یا انسان بیش از ۹۵ درصد از طریق گاز گرفتن یا خراش پوستی ناشی از پنجه کشیدن است.

علیرضا عباس‌زاده نیز در این جلسه افزود: موارد ابتلا به بیماری هاری در حیوانات که نتایج آزمایشگاهی آن مثبت بوده از ابتدای سال جاری ۱۴ مورد است که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش چشمگیری را نشان می‌دهد.

وی گفت: برای ساماندهی سگ‌های بلاصاحب، مراکز نگهداری این حیوانات در تمامی شهرستان‌های استان راه‌اندازی شده‌ است‌ با این وجود برخی افراد می‌خواهند زندگی مسالمت آمیز با سگ را در جامعه ترویج کنند.

بیشتر بخوانید   دانشگاه صنعتی بيرجند درختی نو با ريشه‌ای كهن| ناصر مهرشاد/ امیرهوشنگ حدادی

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی ادامه داد: اثر حیوانات ناقل بیماری بر زندگی انسان مشهود است و مهمترین آنها سگ‌های ولگردی که در سطح روستاها و شهرها پراکنده هستند لذا وظیفه ماست به منظور حفظ و حراست از جان مردم و رعایت بهداشت عمومی این حیوانات را کنترل کنیم و در این خصوص نیازمند مشارکت مردم هستیم.

وی خواستار تسریع در جمع آوری سگ‌های ولگرد توسط شهرداری‌ها شد و گفت: وجود این حیوانات را به دلیل مسایل بهداشتی و امنیت مردم نباید در سکونتگاه‌های انسانی داشته باشیم.

عباس‌زاده تصریح کرد: رهاسازی سگ‌های ولگرد بعد از عقیم سازی در سکونتگاهای شهری اشتباه است و باید در طبیعت رهاسازی شوند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی افزود: پیش نویس دستورالعمل ساماندهی سگ‌های ولگرد به دستگاه‌های متولی ارسال می‌شود تا در زمینه اجرای موفق طرح، نظرات و پیشنهادات خود را ارائه دهند.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/ ۱۰۲

چاپ و دانلود PDF

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها