همزمان با هفته کتاب؛

3 کتابخانه در خراسان جنوبی افتتاح می شود

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی با بیان اینکه سه کتابخانه جدیدالاحداث هفته کتاب در استان افتتاح می شود، گفت: کتابخانه مرکزی بیرجند نیز در انتظار انتخاب مشاور قرار دارد و مشکل جانمایی زمین آن رفع شده است.

به گزارش پایگاه خبری “پیام خاوران“،  محمدرضا رضایی در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار اظهار داشت: هفته کتاب و کتابخوانی از 24 آبان آغاز می شود و تا اول آذر ماه ادامه خواهد داشت.

 

وی با بیان اینکه دستگاه های متفاوتی در امر توسعه بحث کتاب و کتابخوانی مشارکت دارند، افزود: نهاد کتابخانه های عمومی یکی از دستگاه های موثر برای توسعه بحث کتابخوانی در جامعه است.

 

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه برای ارزیابی کتابخانه های کشور شاخص های متعددی وجود دارد، ادامه داد: از جمله این شاخص ها می توان به تعداد کتابخانه های هر استان، تعداد اعضا، تعداد منابع و جمع زیربنای کتابخانه های هر استان نسبت به جمعیت آن است.

 

رضایی با توجه به اینکه 71 باب کتابخانه در خراسان جنوبی وجود دارد، افزود: از این تعداد 11 باب کتابخانه مشارکتی و 60 باب کتابخانه نهادی هستند و همچنین 55 هزار و 611 نفر در استان عضو کتابخانه های استان هستند که این تعداد نسبت به سال 93 حدود 11 درصد رشد داشته است و تعداد منابع موجود در کتابخانه های استان نیز 870 هزار و 701 نسخه کتاب است و 21 کتابخانه روستایی در استان وجود دارد.

 

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی به عنوان یک استان متمدن و فرهنگی مطرح است، گفت: با توجه به اینکه خراسان جنوبی یک استان کمتر توسعه یافته است ما در حوزه کتاب فراتر از شاخص ها عمل کرده ایم و امیدواریم گام های بهتر و موثرتری برداریم.

بیشتر بخوانید   جشنواره زرشک(10)|چالش‌های تبلیغات و بازاریابی محصولی استراتژیک به نام «زرشک»

 

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه یک میلیارد و 714 میلیون تومان اعتبار توانستیم سال گذشته برای تجهیز و توسعه کتابخانه های استان دریافت کنیم، افزود: بیش از 5 میلیارد تومان اعتبارات تملک و دارایی برای کتابخانه های استان مصوب شده است.

 

رضایی در ادامه بیان کرد: 2 میلیارد و 500 میلیون تومان از کمک های خیرین را توانستیم طی سه سال گذشته به کتابخانه های خراسان جنوبی جذب کنیم.

 

وی با توجه به اینکه طی هفته کتاب امسال 3 باب کتابخانه جدید الاحداث در استان خواهیم داشت، افزود: این کتابخانه ها در دستگرد با اعتبار 210 میلیون تومان، روستای پهنایی شهرستان قائن با اعتبار یکصد و 30 میلیون تومان و اولی الالباب بیرجند واقع است.

 

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی با بیان اینکه 2 باب کتابخانه هم پس از تجهیز و توسعه طی هفته کتاب امسال در استان بازگشایی مجدد خواهند شد، ادامه داد: 4 کتابخانه در استان با اعتبار 7 میلیارد و 900 میلیون تومان نیاز به بهسازی دارند.

 

رضایی در ادامه گفت: 7 کتابخانه شهری و روستایی با اعتبار 7 میلیارد و 680 میلیون ریال تا پایان سال به بهره برداری خواهند رسید و کتابخانه استاد سعیدی بیرجند نیز طی دهه مبارک فجر پس از اتمام بهسازی و توسعه فضای مطالعاتی به بهره برداری می رسد.

 

وی به کتابخانه مرکزی بیرجند اشاره کرد و افزود: مجری احداث این کتابخانه وزارت ارشاد است و مشکلات جانمایی زمین این کتابخانه برطرف شده است و در حال حاضر در حال انتخاب مشاور برای احداث کارخانه مرکزی بیرجند هستیم.

بیشتر بخوانید   واحد فرآوری طلای خونیک وارد فاز سرمایه گذاری شد

 

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی در ادامه بیان کرد: مکان کتابخانه مرکزی بیرجند در بلوار شهید ناصری واقع شده است و زیربنای حدود 11 متر مربع دارد و بعد از انتخاب مشاور وارد مراحل اجرا خواهیم شد.

 

رضایی با بیان اینکه نیم درصد سهم شهرداری ها در سطح استان از سال 93 تا 97 حدود  3 میلیارد و 900 میلیون تومان بوده است که باید واریز می کردند، افزود: از این مقدار 2 میلیارد و یکصد میلیون تومان را تاکنون واریز کرده اند.

 

انتهای پیام/ منبع: شبستان

چاپ و دانلود PDF

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها