رئیس جهاد کشاورزی سربیشه خبر داد:

آغاز ردیابی کانون‌های سن گندم در سربیشه

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه گفت: سن گندم مهم ترین عامل خسارت زای گندم و جو است که ردیابی کانون های آن اهمیت بسیاری دارد.

به گزارش پایگاه خبری پیام خاوران،مریم جوادی‌بایگی اظهار کرد: ردیابی کانون‌های سن گندم در سربیشه، مود و درح از اویل مهرماه آغاز شده و تا اسفندماه ادامه می ‌یابد.

 

وی ادامه داد: بعد از برداشت محصول این سن‌ها از مزارع به مراتع و دامنه کوه‌ها مهاجرت می‌کنند و در زیر بوته‌های گون تاغ درمنه و در لایه سطحی خاک‌های غنی در مسیر رودها پاییز و زمستان را می‌گذرانند، به طوری که گاهی صدها سن زیر بوته دیده می‌شود.

 

وی تصریح کرد: لازم است کشاورزان این مناطق را رصد و به کارشناسان حفظ نباتات اطلاع دهند چرا که کنترل سن گندم در یک هکتار، مکان زمستانگذران معادل ده‌ها هکتار مبارزه در مزرعه است.

 

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه اظهار کرد: علفکش  دو منظوره کلزا کنترل کننده علف‌های هرز پهن برگ و باریک برگ است.

 

جوادی‌بایگی ادامه داد: این علفکش قادر است علف‌های هرز هم خانواده کلزا نظیر خردل وحشی، شلمی، خاکشیر و کیسه کشیش که سایر علفکش‌ها قادر به کنترل آن‌ها نیستند را  نیز به خوبی کنترل کند.

 

وی تصریح کرد: سمپاشی پس از کاشت کلزا و بعد از آبیاری اول در مزارع دیم بارندگی اول و قبل از سبزشدن کلزا و علف‌های هرز انجام می ‌ شود.

 

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه با اشاره به اینکه بهتر است در صورت امکان پس از سمپاشی تا سه هفته آبیاری صورت نگیرد، اظهار کرد: این علفکش در زمان برگ‌های لپه‌ای(کوتیلدونی) کلزا نیز قابل استفاده است اما کارآیی آن کاهش می‌یابد.

 

جوادی بایگی با توصیه به استفاده از سمپاش‌های پشت تراکتوری (بوم دار) با نازل “تی جت”، خاطرنشان کرد: توصیه می ‌شود کشاورزان برای اطلاع از نوع سم و میزان مصرف آن با کارشناس حفظ نباتات یا کلینیک گیاهپزشکی مشاوره انجام دهند.

بیشتر بخوانید   3400 ‌تن خرما‌ در شهرستان طبس برداشت شد

 

انتهای پیام/ منبع : ایسنا

 

 

 

چاپ و دانلود PDF

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها