معاون بهزیستی خراسان جنوبی:

بیش از 1600 نفر به مراکز مشاوره ژنتیک خراسان جنوبی مراجعه کرده اند

معاون بهزیستی خراسان جنوبی گفت: هزار و ۶۳۵ نفر طی شش ماهه ابتدای سال در خراسان جنوبی به مراکز مشاوره ژنتیک مراجعه کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری “پیام خاوران“، اعظم احمدی شادمهر از ارجاع هزار و ۶۳۵ نفر به مراکز مشاوره ژنتیک طی ۶ ماهه ابتدای سال در استان خبر داد و اظهار کرد: از این تعداد ۷۲۸ نفر ازدواج فامیلی داشته و ۲۸۷ نفر دارای فرزند معلول یا سابقه معلولیت بودند، همچنین ۶ مورد نیز سقط قانونی جنین انجام شد.

 

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خراسان جنوبی با بیان این که ۵ مرکز مشاوره ژنتیک در بیرجند و یک مرکز در قائن آماده ارائه خدمت به مراجعه کنندگان هستند، بیان کرد: جامعه هدف، زنان باردار با سن بالای ۳۵ سال، سابقه ازدواج فامیلی، مرده زائی، تولد کودک با چهره غیرطبیعی و احتمال ناقلی برای زوجین همچون تالاسمی هستند.

 

احمدی شادمهر با اشاره به این که در صورت عدم استطاعت مالی فرد، خدمات برای معلولان و خانواده درجه یک آن ها رایگان خواهد بود، ادامه داد: بهترین زمان برای مراجعه به مراکز مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج است.

 

وی گفت: برای هر یک از معلولان حاضر در مراکز تحت نظارت بهزیستی سالانه میلیون ها تومان هزینه نگهداری، درمان و توانمندسازی پرداخت می شود، بنابراین با جلوگیری از تولد کودکان معلول میلیاردها تومان در یک سال صرفه جویی شده است.

 

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خراسان جنوبی از سقط ۱۸ جنین معلول در سال ۹۶ با تشخیص متخصصان در استان خبر داد و اظهار کرد: اگر این جنین ها مورد بررسی و سقط قرار نمی گرفتند اکنون شاهد تولد کودک معلول و گرفتاری هزاران خانواده و شهروند برای تمشیت امور آنان و میلیاردها تومان هزینه برای جامعه و دولت بودیم.

بیشتر بخوانید   طرح توسعه ترمينال فرودگاه بین المللی بيرجند آغاز می شود

 

احمدی شادمهر بیان کرد: امسال طرح غربالگری اختلالات ژنتیک پایه دهم و یازدهم دبیرستان های دخترانه و پسرانه در ۶ شهرستان بیرجند، قائن، نهبندان، طبس، سربیشه و درمیان از ابتدای آبان شروع شد.

 

وی ادامه داد: در راستای این طرح ۴ کارگاه تربیت مربی منطقه ای در مهر ماه برگزار شد و ۱۰۰ معلم آموزش و پرورش تحت آموزش قرار گرفتند.

 

معاون امور توسعه پیشگیری با بیان این که در این طرح تا پایان بهمن باید حدود ۱۹ هزار دانش آموز تحت پوشش قرار بگیرند، اظهار کرد: سال گذشته ۱۸ هزار و ۴۳۳ دانش آموز تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.

 

انتهای پیام/ منبع : مهر

چاپ و دانلود PDF

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها