در جلسه امروز شورای شهر چه گذشت

ثبت هواپیمایی “اوج سپهر کویر” خراسان جنوبی/ شهرداربیرجند:حاضر نیستیم برای خرید ارگ بهارستان یک ریال بدهیم

گلایه شهردار بیرجند از نبود میدانی با نماد محصولات استراتژیک استان و راه‌اندازی نخستین ایرلاین هوایی خراسان جنوبی و تبدیل شدن بیرجند به عنوان پایتخت کویر از جمله مسائل مطرح شده درجلسه امروز شورای شهر بیرجند بود.

  • به گزارش پایگاه خبری” پیام خاوران ” رئیس هیئت مدیره شرکت مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران در جلسه امروز شورای شهر بیرجند اظهار داشت: باید برای تثبیت و تداوم جمعیت در استان به بحث گردشگری توجه شود.

اژدری بیان کرد: در دو سال گذشته هلدینگ توسعه گردشگری احیای کویر پی‌ریزی شده تا زیرساخت مورد نیاز بخش گردشگری استان با کمک دولت در جهت تامین زیرساخت اقدام شود.

 

وی توسعه موسسات حمل و نقل زمینی را جزو برنامه‌های این شرکت دانست و گفت: هدف اصلی تبدیل کردن استان به عنوان مقصد گردشگری در سطح ملی و بین المللی است.

 

رئیس هیئت مدیره شرکت مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران بیان کرد: نخستین هلدینگ هواپیمایی استان در ده روز گذشته با عنوان هواپیمایی کویر ایجاد و تا شش ماه آینده بهره‌برداری می‌شود.

 

اژدری گفت: احداث بیمارستان خصوصی برای ارائه خدمات پزشکی و درمانی به بیماران کشورهای همسایه از اهداف این شرکت است.

 

وی اظهار داشت: با همکاری شورای شهر قصد داریم کاری کنیم که بیرجند به پایتخت کویرنوردی ایران تبدیل شود.

 

رئیس هیئت مدیره شرکت مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران با اشاره به اینکه یکی از هدف‌گیری‌های این شرکت جذب سرمایه‌گذار برای هتل کویر است بیان کرد: فعالیت در حوزه احیا و توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی توسط این شرکت در یک سال گذشته آغاز شده و ایجاد هتل سنتی در محدوده بافت تاریخی بیرجند شروع و در حال بازسازی آن هستیم.

 

اژدری گفت: سعی کرده‌ایم تا صنایع دستی را به بازار جهانی وصل کنیم که وظیفه هلدینگ در این زمینه شناسایی نیازهای بازار است.

بیشتر بخوانید   فرار مالیاتی پزشکان بدون نسخه در خراسان جنوبی

 

برای رونق گردشگری بیرجند محدودیت منابع نداریم

 

شهردار بیرجند نیز در این جلسه اظهار داشت: در راستای ترویج قوی در استان و شهر بیرجند نیازمند یک ایده قوی هستیم.

 

جاوید با بیان اینکه مناطقی مانند بنده دره در اختیار شهرداری قرار گیرد تا در مدت چند ماه آن را به مکانی مناسب برای تفریح و گردشگری تبدیل کنیم افزود: تنها با وجود مطرح کردن یک قلعه تاریخی در بیرجند نمی‌توان انتظار جذب گردشگر داشت.

 

وی با بیان اینکه در حوزه مدیریت شهری برای رونق گردشگری بیرجند محدودیت منابع نداریم گفت: حاضر نیستیم برای خرید ارگ بهارستان یک ریال بدهیم چون میراث فرهنگی شهر و متعلق به مردم است.

 

شهردار بیرجند افزود: برای ایجاد فرهنگ‌سرا 5 میلیارد تومان و برای مدرسه شوکتیه 500 میلیون تومان اعتبار گذاشته‌ایم تا اجرای برنامه‌های فرهنگی در چهارچوب قواعد باشد.

 

جاوید با بیان اینکه باید برای اراضی موقوفه تدبیر اساسی شود افزود: باید با تدبیر اساسی اراضی موقوفه تبدیل به احسن شده و از این ظرفیت برای رفاه حال مردم استفاده کرد.

 

وی با گلایه از اینکه جای خالی نمادی از محصولات استراتژیک استان در میادین شهر بیرجند دیده می‌شود اظهار داشت: دستگاه‌های اجرایی انتظار نداشته باشند که برای همه امور شهرداری دست به جیب شود بلکه هر دستگاهی متناسب با حوزه خود می‌تواند از ظرفیت میدان‌های شهر برای معرفی محصولات استفاده کند.

 

شهردار بیرجند افزود: حدود 700 هکتار زمین بدون استفاده در محدوده صیاد شیرازی وجود دارد که روی گسل واقع شده و آمادگی داریم این اراضی را به باغ تبدیل کنیم.

بیشتر بخوانید   چهارمین رقابت های پهلوانی و زورخانه ای کارگری کشور در بیرجند آغاز می شود

 

جاوید تصریح کرد: ایجاد بازارچه سنتی در پنج هزار مترمربع با صرف 2 میلیارد تومان اعتبار، 100 هکتار پارک، ساخت فرهنگسرا و ایجاد یک میدان مرکزی از دیگر پروژه‌های در دست اجرای شهرداری است که به منظور تحول در سیمای شهر انجام می‌شود.

 

بسیاری از بناهای تاریخی استان موقوفه است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه بسیاری از بناهای تاریخی استان موقوفه است گفت: با همکاری اوقاف و امورخیریه استان می‌توان از این بناها برای رونق گردشگری و همچنین در راستای درآمد زایی موقوفات استفاده کرد.

 

حسن رمضانی با بیان اینکه تنها با مذاکره مشکل پروازهای استان رفع نمی‌شود بلکه باید اقدامات جدی صورت گیرد افزود: از اسفند 96 تا اخر اریبهشت 48 تور برای اقامت‌های استان در نظر گرفته شده که به علت کنسلی پروازها لغو شد.

 

وی یکی از مهمترین مشکلات زیرساختی در حوزه گردشگری را حمل نقل هوایی دانست و گفت: در حال حاضر پرونده آسبادها در خراسان جنوبی کاندیدای کشور برای ثبت جهانی است که اتفاقی مهم و ارزشمند است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی افزود: خراسان جنوبی سهم خود را از بازارهای گردشگری به دست نیاورده است.

امور شهری با نیت واقفان هماهنگی داشته باشد

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار داشت: بناهای تاریخی زیادی در استان وجود دارد که موقوفه هستند و در این راستا تفاهم نامه‌ای با میراث فرهنگی استان منعقد شده است.

 

حجت‌الاسلام بخشی‌پور افزود: تلاش کردیم تا جایی که امکان دارد از نیات واقفان عدول نشود و این بافت‌ها را احیا کنیم تا به عنوان نشانی از تاریخ این سرزمین معرفی و سبب رونق گردشگری شود.

بیشتر بخوانید   خبر خوش وزیر بهداشت/ موج سوم کرونا مهار شد/ ‌آینده بسیار روشن‌تری در مقابله با کرونا خواهیم داشت

 

وی بیان کرد: مشاورانی که می‌خواهند طرح تفصیلی شهر را اجرا کنند باید موافقت اوقاف را بگیرند چون مهم اجرای نیت واقف است و موقوفه شرایط خاص خود را دارد که باید امور شهری با نیت واقفان هماهنگی داشته باشد.

منبع :تسنیم

انتهای پیام/

 

چاپ و دانلود PDF

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها