تسنیم گزارش میدهد:

خسارات به قنات‌ها تا محصولات کشاورزی که در باران شناور شدند

در کویر تشنه خراسان جنوبی به دلیل خشکسالی‌ها با اندک بارانی روان آب جاری می‌شود و در بارندگی‌های دو روز گذشته به ۱۷ رشته قنات بین ۱۰ تا ۳۵ درصد خسارت وارد شده و محصولات کشاورزان از جمله زرشک در آب شناور شده و خسارات زیادی به آنها وارد شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، کشاورزان استان خراسان جنوبی در حالی که خشکسالی‌های 19 ساله را پشت سر گذشته و با آن دست و پنجه نرم می‌کند از روز دوشنبه با آمدن باران از سویی خوشحال و از سویی دیگر غافلگیر شده‌اند.

زرشک‌کاران در تعدادی از روستاهای قاین به دلیل نبود بارگاه مجبورند محصول خود را بر روی زمین و در خرمن خشک کنند که با آمدن باران و جاری شدن روان آب محصول و دسترنج یکساله آنها در آب شناور شده است.

بارش تگرگ در زهان، بنمرود زهان، زیرکوه سبب بروز خسارات به کشاورزان شد

طبق گزارش‌های رسیده از روستای بنمرود با آمدن بارش تگرگ انبارهای زرشک مردم در آب فرو رفته و از سویی به دلیل اینکه هنوز فصل برداشت زرشک تمام نشده برخی محصول زرشک مردم رویدرختان باقی مانده و با آمدن تگرگ دسترنج یکساله مردم به یأسی بزرگ تبدیل شده و کشاورزان خواستار حمایت مسئولان هستند.

زرشک‌کاران روستای افین که این روزها در حال برداشت و خشک کردن محصول زرشک خود هستند از بارندگی‌ها خسارت دیدند و به دلیل نداشتن بارگاه خشک کردن زرشک مجبورند محصول خود را در فضای روبازی به نام خرمن و اغلب در کنار مزارع زرشک با آفتاب خشک کنند.

زرشک‌کاران بارها خواستار دریافت تسهیلات مناسب برای احداث بارگاه‌های سرپوشیده برای خشک کردن زرشک شده‌اند اما به گفته آنان تاکنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

کشاورزان و دامداران استان هشدارهای مدیریت بحران را جدی بگیرند

سیدابوالحسن میرجلیلی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: طی بارندگی روزهای اخیر آبگرفتگی 9 واحد مسکونی را داشته‌ایم و مشکل این واحدها رفع شده است اما خسارت 10 تا 35 درصدی به 17 رشته قنات وارد شده است.

بیشتر بخوانید   برای مدیریت کرونا سطح خدمات در پارک‌های خراسان جنوبی کاهش می‌یابد

وی با بیان اینکه شاهد وقوع رواناب در شهرستان‌های بیرجند، سربیشه، درمیان، نهبندان، زیرکوه و فردوس بودیم افزود: نسبت به حجم بارش‌ها، میزان خسارتی که توسط 18 اکیپ امدادی اعلام شده زیاد نبوده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: در این مدت بالغ بر 51 نفر از افراد گرفتار در سیلاب و 14 خودرو امدادرسانی شده است و در خسارت به باغات و مزارع کشاورزی بیشترین خسارت مربوط به محصول زرشک است.

میرجلیلی از مردم خواست هشدارهای مدیریت بحران را جدی بگیرند و در حریم و بستر رودخانه‌ها قرار نگیرند و از مسافرت‌های غیر ضرور خودداری کنند.

وی افزود: با توجه به پوشش گیاهی فقیر و نفوذ ناپذیری خاک در اغلب مناطق استان بروز روان آب قطعی است و از فردا تا یکشنبه آینده کاهش محسوس دما در استان پیش بینی می‌شود و دمای اکثر نقاط استان به صفر و در مناطق کوهپایه‌ای به زیر صفر می‌رسد.

وضعیت میزان بارندگی در استان خراسان جنوبی

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی نیز با اشاره به میزان بیشترین بارندگی‌ها در 48 ساعت گذشته گفت: در روستای درمیان 24 میلیمتر، آرین شهر 23، درخش و حاجی آباد 21، انارستانک 19، فتح آباد فردوس و محمد شهر 18، خلف بشرویه 17، عباس آباد فردوس و خضری 17، روستای کفاز سربیشه، بیرجند، چاهدراز و نوغاب حاجی آباد 16 میلیمتر، حجت آباد سربیشه، آلنگ نهبندان، فریز، کریمو و اسدیه 15 ، اسفزار، قدمگاه نهبندان، گزیک، خضری، سربشه و قاین 14 میلیمتر باران باریده است.

خندان‌رو افزود: باغستان فردوس و حصاردار 13 میلیمتر، فردوس، محمد آباد پسکوه، میغان، زهری و مود 12 میلیمتر، شاهکوه و چاه طالب 11، زهان 10 میلیمتر، سرایان، خوسف و ماهمیران 9، مختاران، کنگان و حسین آباد 8، سرند فردوس، خور، ابراهیمی و علی آباد زارعین 7، چیروک، سه قلعه و کلاته گاویج 6، دیهوک، سرند طبس و بشرویه 5، طاهر آباد 4، پی کوه طبس، تپه طاق و طبسین 3، زنوغان، خرو، کهنو و ماژان 2، و نهبندان، عشق آباد، ده محمد و رقه 1 میلیمتر باران باریده است.

بیشتر بخوانید   بیش از 60 هزار قلم کالای قاچاق سلامت محور در خراسان جنوبی منهدم شد

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی نیز گفت: در 48 ساعت گذشته 5 مورد سیل زدگی اعلام شد که بلافاصله 21 تیم متشکل از 71 نیروی امدادی و 13 خودرو به مناطق سیل زده اعزام شدند و به افراد گرفتار امداد رسانی کردند.

شهریاری افزود: زیرکوه، سربیشه، نهبندان، درمیان و بیرجند شهرستان‌های خسارت دیده از سیل در 48 ساعت گذشته هستند.

چاپ و دانلود PDF

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها