مدیر صندوق بیمه کشاورزی خراسان جنوبی:

سرما و یخبندان عامل 70 درصد خسارت های وارده به محصول زرشک استان

مدیر صندوق بیمه کشاورزی خراسان جنوبی گفت: عامل 70 درصد خسارت های وارده به محصول زرشک استان در سال زراعی جاری (مهرماه 96 تاکنون) سرما و یخبندان بوده است.

به گزارش پایگاه خبری” پیام خاوران”  جواد غنچه گفت: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون عوامل متعددی از جمله سرما و یخبندان در فروردین ماه، سیل و تگرگ در اردیبهشت ماه، بادهای گرم تیر و مردادماه و اکنون نیز سرما و یخبندان پاییزه خسارت زیادی به محصول زرشک استان وارد کرده است.
وی بیان کرد: در چند شب گذشته دمای منهای یک تا منهای 6 درجه سانتیگراد در استان متغیر بوده لذا افت شدید دما و یخبندان سبب ترکیدگی دانه های زرشک و افت کیفیت آن شده است.
مدیر صندوق بیمه کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: برخی شهرستان ها که زودتر نسبت به برداشت زرشک اقدام کرده بودند خسارت کمتری وارد شده است.
وی با بیان اینکه در برخی مناطق تا 50 درصد دانه های زرشک روی درخت دچار آسیب یخبندان شده است گفت: این محصول بعد از برداشت قابلیت خشک کردن در بارگاه های زرشک را ندارد و باید به صورت زرشک های دانه اناری نگهداری شوند.
غنچه با تاکید بر اینکه زرشک های آسیب دیده تا یک سوم افت قیمت خواهند داشت یادآور شد: از سطح حدود 15 هزار هکتار باغات زرشک استان چهار هزار و 105 هکتار تحت پوشش بیمه کشاورزی قرار دارند.
وی 20 آبانماه را پایان سال بیمه ای محصول زرشک دانست و گفت: در محصول زرشک علاوه بر توفان، زلزله و تگرگ، سرما و یخبندان و بادهای گرم نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.
مدیر صندوق بیمه کشاورزی خراسان جنوبی تعداد بیمه گذاران زرشک استان را 9 هزار و 369 نفر اعلام کرد و افزود: سهم بیمه گذار برای این محصول امسال به طور میانگین در هر هکتار 100 هزار تومان است.
وی مجموع غرامت تایید شده محصول زرشک استان را تا قبل از خسارت یخبندان پاییزه، یک میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: مجموع خسارات محصول زرشک بعد از 20 آبانماه تکمیل و پرونده ها آماده پرداخت خواهد شد.
غنچه عنوان کرد: تعرفه های جدید بیمه محصول زرشک اکنون به استان ابلاغ شده لذا آندسته از کشاورزانی که تمایل به بیمه باغات خود را دارند بایستی به دفاتر خدمات بیمه مراجعه کنند.
وی ادامه داد: افرادی که در گذشته نیز محصولات باغی آنها بیمه بود و پارسال دچار خسارت شده اند بدون پرداخت هیچگونه حق بیمه ای می توانند از محل طلبشان به صورت تهاتر نسبت به بیمه باغات خود اقدام کنند.
زرشک یکی از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی بوده که منبع درآمدی 25 هزار بهره بردار را به خود اختصاص داده است.
بیش از 98 درصد زرشک ایران در این استان تولید می شود میزان برداشت زرشک امسال در استان 19 هزار و 100 تن پیش بینی شده است./منبع: ایرنا

بیشتر بخوانید   پروژه آبرسانی به محلات عشایری بمرود زیرکوه باحضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور افتتاح می شود

انتهای پیام/

چاپ و دانلود PDF

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها