عضو هیئت مدیره شورای ملی زعفران ایران عنوان کرد

خام فروشی؛ چالش اصلی زعفران ایران

  • کدخبر: 531
  • چهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷ - 21:09

عضو هیئت مدیره شورای ملی زعفران ایران یکی از چالش های اصلی زعفران را در کشور ایران خام فروشی عنوان کرد و گفت: از ۴۰۰ تن زعفران تولید شده، حدود ۶۰ تا ۷۰ تن در کشور مصرف بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن زعفران در سال در ایران صادر می شود.

سید علی حسینی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبریپیام خاوران اظهار داشت: متأسفانه امروز ما زعفران را به عنوان یک ماده خام می فروشیم درحالی که می توانیم ترکیبات معطر زعفران را استخراج کنیم و با چندین برابر قیمت بفروشیم.

وی یکی از چالش های اصلی زعفران را در کشور ایران خام فروشی عنوان کرد و افزود: از ۴۰۰ تن زعفران تولید شده، حدود ۶۰ تا ۷۰ تن در کشور مصرف می شود و مابقی قابلیت صادرات دارد.

عضو هیئت مدیره شورای ملی زعفران ایران با بیان اینکه در حال حاضر بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن زعفران در سال در ایران صادر می شود بیان کرد: متأسفانه کشور ایران در بازار تجاری سهم اندکی دارد.

حسینی تصریح کرد: چراکه کشورهایی که هدف های صادراتی ما هستند حدود ۴۷ کشور دنیا هستند در حالی که ما می توانیم آن را تا ۲ یا ۳ برابر افزایش دهیم و در این راستا باید تلاش بیشتری داشته باشیم تا جایگاه خود را بیشتر در دنیا توسعه دهیم.

وی خاطرنشان کرد: زیرا از ۱۷۰- ۱۸۰ کشور مستقل دنیا صادرات به ۴۷ کشور در حد کمی است آن هم برای کشوری که ادعا دارد بیش از ۹۰ درصد زعفران دنیا را تولید می کند بنابراین کشورهای هدف صادراتی ما بسیار کم است.

عضو هیئت مدیره شورای ملی زعفران ایران یادآور شد: بنابراین باید تلاش کنیم زیرا سطح زیر کشت ما به دلیل اینکه در نقطه کم آبی قرار گرفته ایم و بحران آب همیشه در کشور ما وجود دارد، سطح زیر کشت ما مرتب افزایش خواهد یافت و این می طلبد ما برای این گیاه کاری انجام دهیم و دنیا را بیشتر آگاهی دهیم که این محصول ما قابلیت تولید و صادرات بیشتری از آنچه که در حال حاضر است دارد.

بیشتر بخوانید   بهره‌برداری 32 پروژه راهداری خراسان جنوبی در دهه فجر

حسینی اظهار داشت: متأسفانه جوی در جامعه ما وجود دارد که تصور می کنند که صادر کنندگان ما زعفران را در کارتن ریخته و صادر می کنند در حالی که اینگونه نیست و ما زعفران را برابر با نیاز و خواسته مشتری صادر می کنیم و اگر مشتری و خریدار ما زعفران را در بسته بندی های ۱۰۰ میلی گرم و یا کمتر هم بخواهد ما قادر هستیم انجام دهیم اما بستگی به نیاز خریدار بسته بندی می کنیم و اینطور نیست که باید اجباراً زعفران را فله صادر کنیم.

وی افزود: ما باید بر روی ترکیبات عمده زعفران کار کنیم و این وظیفه و چالش ما است و باید به دنبال آن برویم و ببینیم اگر زعفران در صنعت داروسازی مورد استفاده قرار می گیرد و ترکیبات زعفران ما مورد نیاز بازارهای دنیا است چرا آن را استخراج نمی کنیم.

عضو هیئت مدیره شورای ملی زعفران ایران یادآور شد: ما می توانیم این  ترکیبات را به صورت خالص بفروشیم و ارزش افزوده بیشتری نصیب کشور کنیم و دیگر دغدغه افزایش تولید را نداشته باشیم.

حسینی با اشاره به اینکه این امر نیازمند حمایت، سرمایه گذاری،بازاریابی و بازار سازی است اظهارداشت: متأسفانه این برنامه ریزی در کشور ما انجام نشده است و درحال حاضر تمرکز ما بر این است زعفران را گرانتر بفروشیم و یا در بورس بفروشیم اما اصلا به این فکر نیستیم پیاز مازاد کشاورزان را چگونه درجه بندیم کنیم و بین کشاورزان متقاضی توزیع کنیم.

وی افزود: همچنین به این فکر نیستیم که صنایع تبدیلی زعفران را توسعه و از آن حمایت کنیم و یا بازارهای جدیدی را برای زعفران کشور محیا کنیم در حالی که این ها اولویت های نخست هستند.

بیشتر بخوانید   ضرورت شکل گیری کارگروه‌های فنی و تخصصی معدن در خراسان جنوبی

عضو هیئت مدیره شورای ملی زعفران ایران گفت: ما تنها تولید کننده زعفران در دنیا نیستیم بسیاری از کشورها به دنبال تولید زعفران هستند و ما رقبای جدی در این زمینه داریم که ما را تهدید می کنند.

حسینی با بیان اینکه شورای ملی زعفران ترکیبی از نخبگان بخش تولید و تجارت زعفران است بیان کرد: ما کارکشته ترین انسان ها را در شورای ملی زعفران داریم و زمانی که طرح و ایده ای ارائه می دهیم کسی گوش نمی دهد و تصور می کنند ما منافع عده خاصی را دنبال می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که اعضای شورای ملی زعفران هم تولیدکنندگان، هم صادر کنندگان و هم توزیع کنندگان هستند و ما منافع همه را نگاه می کنیم و کارشناسی می کنیم و هر سال یک یا دو جلسه عمومی داریم که با حضور اعضای هیئت‌ امنای شورای ملی زعفران برگزار می شود.

عضو هیئت مدیره شورای ملی زعفران ایران با بیان اینکه هیئت امنای شورای ملی زعفران عمدتا مسئولان کشوری هستند اظهار داشت: ما در آنجا این موارد را بیان می کنیم اما متأسفانه تاکنون هیچ اقدامی انجام نشده است.

انتهای پیام/

چاپ و دانلود PDF

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها