مسئولان چاره اندیشی کنند؛

هر 8 ساعت يک هم استانی بيکار می شود

طبق گزارشاتي که از طريق شهروندان به روزنامه آوا رسيده است، تعداد مراجعات مردم براي برقراري بيمه بيکاري طي چند ماه اخير افزایش غیرعادی یافته است و شنيده ها حاکي از مراجعه بيش از 10 نفر در روز به اداره کل تعاون و کار براي برقراري بيمه بیکاری است.

به گزارش پایگاه خبری “پیام خاوران“، براساس آمار رسمي بيمه بيکاري براي 666 نفر در 7 ماهه ابتداي سال جاري  برقرار شده  که نسبت به سال گذشته با 567 نفر، 14 درصد رشد داشته است که بایک حساب سر انگشتی مي توان به اين نتيجه رسيد که از ابتداي سال تا انتهاي مهر ، هر روز 3 نفر و به عبارتی هر 8 ساعت يک نفر در استان بيکار مي شوند!

 

اگر اين روند تا پايان سال ادامه پيدا کند ، مي توان تخمین زد که  تا پايان  سال 97 و طي يک سال بين هزار تا هزار و 500 نفر بيکاران استان افزوده خواهد شد شايان ذکر است اين آمار فقط از برقراري بيمه بيکاري به دست آمده و با احتساب بيکاران بدون بيمه، شايد رقم واقعی بیکاری بسيار بالاتر از اين شود. جالب ان که در بسياري از موارد حتي کارفرما ها نيز بيکار شده اند.

 

در بررسي علل افزايش تعداد بيکاران ، يک منبع اگاه به آوا گفت : تعديل نيرو به دليل وضع نامناسب اقتصادي و  سياست هاي نادرست دولتي در حوزه توليد و صادرات از دلایل بروز این مشکل است.

 

به گفته وي نوسانات نرخ ارز و خراب شدن اوضاع اقتصادي بنگاه ها به ویژه به  بنگاه هاي کوچک، آسیب بیشتری زده و موجب شده در اولين گام  به سمت تعديل نيرو بروند  به گفته وی  بسياري از تصميمات ملي در حوزه تجارت  نظير ممنوعيت مقطعي صادرات برخي فرآورده هاي دامي و کشاورزي ،  ساختمانی نیز  باعث چالش در استان مرزي ما شده و صنايعي مثل زنجيره توليد مرغ و تخم و مرغ و سيمان و … را دچار مشکلات بسیار کرده است.

بیشتر بخوانید   سهم روستائیان در توزیع گوشت های تنظیم بازار مشخص شود/گلایه از افزایش قیمت ها

 

وي با اشاره به درک شرايط اقتصادي توسط متوليان در سايراستان ها ،  از بي توجهي مسوولان خراسان جنوبي به اين شرايط نام برد و افزود :متاسفانه  بانک ها  با اندک تاخيري در پرداخت اقساط به فکر مزايده و تملک اموال سرمايه گذاران مي افتند که اين نوع برخوردها در ساير استان ها کمتر ديده مي شود.

 

وي افزود: در بنگاه هاي خرد نيز سخت گيري هاي مالياتي و عوارضي و قوانين دست و پاگير برخي سازمان ها ، رونق اقتصادي  را به شدت کاهش داده است  و به تعطيلي واحد هاي کسبي زيادي انجاميده که آمار رسمي از اين وضع  به دليل پنهان و خاموش بودن آن  منتشر نمي شود.

 

انتهای پیام/ منبع: آوای خراسان جنوبی

چاپ و دانلود PDF

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها