اولویت‌یابی سیاست دیپلماسی اقتصادی شهری در خراسان جنوبی

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری های خراسان جنوبی از اولویت‌یابی سیاست دیپلماسی اقتصادی شهری در استان خبر داد.

به گزارش “پیام خاوران“، سید محمد اسماعیل فاطمی در دیدار با دبیرکل مجمع مجالس آسیایی پیرامون دیپلماسی اقتصادی شهری بحث و تبادل نظر کرد.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری های خراسان جنوبی ضمن خوش آمدگویی به دبیرکل مجمع مجالس آسیایی گزارشی از روند فعالیت‌های سازمان در سال ۱۴۰۲ ارائه داد.

وی با اشاره به فعالیت گسترده سازمان در مرز ماهیرود بیان کرد: استفاده از ظرفیت مرزها یکی از عوامل مهم در توسعه مناطق مرزی و استان است. در این زمینه، استان خراسان جنوبی با داشتن موقعیت راهبردی بازرگانی-ترانزیتی و جاذبه‌های فراوان تاریخی و طبیعی، از توانایی و ظرفیت بالایی برای توسعه برخوردار است و در همین زمینه می توان از این پتانسیل مهم برای توسعه استان استفاده کرد.

فاطمی اضافه کرد: استفاده از ظرفیت‌های مرز و معدن و توجه به مسائل کلان اقتصادی استان، می‌تواند به توسعه منطقه و ایجاد اشتغال کمک کند که این موضوع به عنوان یک اولویت برای سازمان همیاری شهرداری ها در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری های خراسان جنوبی بیان کرد: دو عرصه را در سازمان همیاری در این دوره به جد پیگیر هستیم، نخست دیپلماسی اقتصادی است که بتواند فعالیت های استان را به سمت همکاری های اقتصادی سوق دهد که از جنس جذب سرمایه، سرمایه گذاری، تهاتر، صادرات خدمات و فروش محصولات است که در سال 1402 زیرساخت های لازم آماده شده و در سال 1403 وارد فاز عملیاتی تر وارد شده ایم. دوم اینکه دیپلماسی شهروندی است باتوجه به مرز مشترک استان با کشور افغانستان، استان در قبال شهروندان خارجی ای که در آن به صورت دائم و یا موقت و گذرا ساکن هستند، مسئول است و از ظرفیت سرمایه در اختیار این شهروندان خارجی باید استفاده کرد. این کار جدیدی است که امسال که در این دوره در نشست های مشترک با شهرداران به آن تاکید خواهد شد.

بیشتر بخوانید   ساخت بیمارستان روانی در خراسان جنوبی پیگیری شود

وی اظهار داشت: یقینا باتوجه به توسعه خراسان جنوبی با برنامه ریزی خلق پول به سمت لوکوموتیوهای اقتصادی، توسعه صنایع کوچک و متوسط توسط شهرداری ها و استفاده از ابزارهای خلاقانه و…. جهت ایجاد درآمد پایدار میتوان از بن بست های شهری جلوگیری کرد.

دیبرکل مجمع مجالس آسیایی نیز در این دیدار ضمن قدردانی از مجموعه سازمان همیاری شهرداری ها به عنوان یک نهاد عمومی که در دوره جدید شاهد ارتقا سطح کمی و کیفی فعالیت های سازمان بوده ایم بیان کرد: مجمع مجالس آسیایی یکی از مهمترین نهادهای بین‌المللی در سطح آسیا است که بسیار اثرگذار است و ما باید برای ابتکار عمل‌های آینده تلاشی وافر داشته باشیم و بتوانیم چشم‌اندازها و دیدگاه‌های مشترک خود را علی الخصوص از طریق ایجاد خواهر خواندگی با شهرهای آسیایی محقق سازیم.

محمدرضا مجیدی ضمن ابراز خشنودی از فعالیت های سازمان همیاری بخصوص در زمینه توسعه فعالیت های مرزی و معدنی بیان کرد: اگر بتوانم ظرفیت های بی بدیلی همچون آب، خاک، مناظر طبیعی و دیدنی که در این استان وجود دارد را احیا و به جامعه هدف بشناسانیم ، امکان ایجاد فرصت های گردشگری و ایجاد شهرک های تخصصی صنعتی با محوریت بخش خصوصی وجود خواهد داشت.

وی گفت: یکی از اولویت های ما در خراسان جنوبی جذب سرمایه گذار خارجی است و افزود: آنچه نیاز است یک نظام برنامه ریزی است که در این زمینه خداروشکر مدیران استان پای کار هستند و با برنامه ریزی انجام شده از این فرصت پیش آمده برای اقتصاد استان نهایت استفاده را انجام دهند.

لازم به ذکر است در ادامه این دیدار در مورد بالا بردن استاندارد محیط زیست شهری و استفاده از فرصت های گردشگری طبیعت و بیابان بحث و گفتگو شد.

بیشتر بخوانید   بازار داغ مبادله کالا در روزهای سرد زمستان/ افزایش ۵۰ درصدی سرمایه گذاری در سایت مرزی ماهیرود

انتهای پیام/ 102

چاپ و دانلود PDF

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها