کاهش ۱۱ درصدی حوادث ناشی از کار در خراسان جنوبی

مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان جنوبی از کاهش ۱۱ درصدی حوادث ناشی از کار در استان خبر داد.

به گزارش “پیام خاوران“، ابراهیم رضازاده در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تعداد حوادث اتفاق افتاده در سال گذشته تعداد ۳۳ فقره اعلام شده که نسبت به سال ۱۳۹۹ با کاهش ۱۱ درصدی همراه بوده است.

وی افزود: بخش ساختمان همچون سنوات گذشته و با ۴۸ درصد، بیشترین سهم در وقوع حوادث را بخود اختصاص داده است و بعد از آن بخش معدن با ۲۱ درصد رتبه دوم را در استان دارد.

مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان جنوبی سن غالب حادثه دیدگان را بین ۲۰ تا ۴۵ سال اعلام کرد که ۸۸ درصد کل آن‌ها نیز متاهل و تمامی افراد نیز مردان بوده اند که بالا بودن میزان اشتغال مردان نسبت به زنان، اشتغال مردان در کار‌های سخت و دارای ریسک و خطر پذیری بالا وقدرت خطر و ریسک پذیری بالای مردان می تواند از دلایل بالا بودن حوادث در بین مردان باشـــد.

وی گفت: حدود ۵۵ درصد حوادث منجر به شکستگی و ۲۴ درصد منجر به فوت شده است.

رضازاده فراوانی حوادث فوتی بوقع پیوسته را در بخش‌های معدن و صنعت و ساختمان اعلام و پرمخاطره بودن این فعالیت‌ها خصوصا در حوزه معادن و شدت نتایج حوادث را مهمترین دلیل تاکید حوزه کاری بر رعایت نکات ایمنی توسط کارگران و نظارت دقیق توسط کارفرمایان اعلام کرد.

مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان جنوبی به انجام هفت هزار و  ۱۲۷ مورد بازرسی ادواری و موردی در طول سال ۱۴۰۰ از واحد‌های مشمول اشاره و بر شناسایی و اعمال نظارت‌های قانونی از کارگاه‌های پرخطر در راستای ارتقای ایمنی و کاهش حوادث و انجام بازرسی از کارگاه‌های پرخطر استان (شامل ساختمان – معدن و جایگاه‌های عرضه سوخت) به تعداد هزار و  ۴۷۲ مورد تاکید کرد.

بیشتر بخوانید   پوشش همراه اول درشهرستان طبس گسترش یافت

رضازاده با بیان اینکه عدم نظارت کارفرما و سهل انگاری و بی احتیاطی کارگران، در صدر علل اصلی بروز حوادث ناشی از کار در سال ۱۴۰۰ ، گفت: عدم نظارت کارفرما با حدود ۸۲ درصد و سهل انگاری و بی احتیاطی کارگران با حدود ۷۹ درصد از علل اصلی بروز حوادث ناشی از کار است.

انتهای پیام/ ۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها