بخشی از قلعه تاریخی فورگ مرمت شد

استحکام‌ بخشی و مرمت بخش‌هایی از شاه‌نشین قلعه تاریخی فورگ شهرستان درمیان به اتمام رسید.

به گزارش “پیام خاوران“، امیر اسماعیل شهسواری صبح امروز در جمع خبرنگاران از اتمام استحکام‌ بخشی و مرمت بخشی از شاه‌نشین قلعه فورگ شهرستان درمیان خبر داد.

مسئول میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان درمیان با اشاره به اینکه این قلعه باشکوه بر بلندای روستای هدف گردشگری فورگ قرار گرفته و فضا‌های داخلی قلعه از شرق به غرب شامل ۳ قسمت است افزود: قسمت اول محل زندگی خدمه -انبار آذوقه و محل نگهداری احشام، در  قسمت دوم محل زندگی نظامیان، نگهبانان، محل نگهداری تدارکات نظامی و در سومین قسمت قلعه محل زندگی حاکم و اطرافیانش بوده است.

وی مهم‌ترین اقدامات انجام شده در قلعه فورگ را برای اهداف حفاظتی و مرمتی بنا عنوان کرد و گفت: در این فصل مرمت می‌توان به مرمت برج شرقی شاه‌نشین و ترمیم ناودان‌ها، اجرای اندود کاه‌گل قسمت شاه‌نشین، ترمیم قسمت‌هایی از سر درب‌های ورودی‌های داخل شاه‌نشین اشاره کرد.

شهسورای عنوان کرد: با توجه به فرسودگی بنا و همچنین حجم و گستردگی عملیات پژوهشی و مرمتی در این بنا، خواستار تخصیص بیشتر اعتبارات استانی و ملی به این بنای باشکوه هستیم.

وی بیان کرد: قلعه تاریخی فورگ مربوط به دوره افشاریه است و با شماره ۳۴۵۰ در ۲۸ اسفند ۷۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/ ۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر
بیشتر بخوانید   برگزاری جشن تکلیف فرزندان همکاران اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی+عکس

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها