فعالیت بیش از ۷۵۰۰ صنعتگر دارای مجوز در خراسان جنوبی

معاون صنایع دستی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی با بیان اینکه ۲۰  برنامه در هفته صنایع دستی در  استان برگزار می‌شود گفت: بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ صنعتگر دارای مجوز داریم اما گفته می‌شود بیش از ۱۲ هزار صنعتگر در استان  فعالیت دارند.

به گزارش “پیام خاوران” حسن علی فولادی صبح امروز در نشست خبری  به مناسبت  هفته صنایع دستی با اشاره به اینکه ۱۲۰ رشته صنایع دستی در خراسان جنوبی شناسایی شده است اظهار داشت: ۱۱ مرکز آموزش صنایع دستی مستمر در استان فعالیت دارند که بین یک هزار تا یک هزار و ۵۰۰ نفر  ظرفیت آموزش این مراکز است.

معاون صنایع دستی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی  گفت: سال گذشته  ۸۰ نمایشگاه فصلی در استان برگزار شد و  در مجموع ۱۹ بازارچه دائم در استان فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه  تعداد ۵ بازارچه در حال تکمیل شدن است خاطرنشان کرد: در ماه‌های آتی نمایشگاه سراسری و نمایشگاه منطقه‌ای صنایع دستی را نیز خواهیم داشت که هنرمندان در آن حضور می‌یابند.

فولادی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ صنعتگر استان بیمه تامین اجتماعی، روستایی و عشایری  شده‌اند بیان کرد: در حوزه حمایت از صنعتگران  تسهیلات و بسته‌های تعرفه‌ای و همچنین  امتیاز آب و برق و گاز ماهانه با تعرفه صنعتی در نظر گرفته شده است.

معاون صنایع دستی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی یادآور شد: ۴۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه در ۴ سر فصل در سال گذشته به صنعتگران پرداخت کرده‌ایم.

اعطای ۲۱۸ مجوزه در حوزه مشاغل خانگی  

فولادی با بیان اینکه برای اولین بار امسال ۲۱۸ مجوز  در حوزه مشاغل خانگی مستقل اعطا شد ادامه داد: برای حمایت از صنعتگران استان ۹۸ مجوز پشتیبان نیز صادر کرده‌ایم.

معاون صنایع دستی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی با اشاره به برگزاری پنجمین نمایشگاه سراسری در استان ادامه داد: در سال گذشته ۱۶۰ نفر به وزارتخانه برای بهره‌مندی از خدمات بیمه‌ای معرفی شدند.

بیشتر بخوانید   نشست تخصصی آموزه‌های زلزله بم در خراسان جنوبی باحضور سفیران بازآفرینی شهر بم 

فولادی خاطرنشان کرد:  تمام صنعتگران به بیمه روستایی و عشایری معرفی می‌شوند و تاکنون سه نفر از صنعتگران استان بازنشست شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه ۴ تفاهم نامه همکاری با مجموعه‌های مخالف داشته‌ایم؛ یادآور شد: در حوزه آموزش به  ۲۶۰ نفر از زندانیان آموزش داده شد و به آنها  مجوز تولید انفرادی و کارت شناسایی اعطا شده است.

برنامه‌های میراث فرهنگی در هفته صنایع دستی  

معاون صنایع دستی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی درباره برنامه‌های هفته صنایع دستی با اشاره به برپایی میز خدمت در محل مصلاهای نماز جمعه، مراسم کلنگ زنی پروژه مرکز آموزش و بازارچه صنایع دستی روستای جهانی توباقی خراشاد، برگزاری رویداد دو روزه کو آپ استودیو ویژه تولیدکنندگان برتر حوزه صنایع دستی ادامه داد: برپایی دومین نمایشگاه منطقه‌ای تولیدات صنایع دستی شرق استان – شهرستان سربیشه، برگزاری میز تخصصی صنایع دستی گوهرسنگ در روستای خور – شهرستان خوسف،  برپایی ششمین نمایشگاه منطقه‌ای صنایع دستی سوغات و شیرینی محلی شهرستان قاینات از جمله این برنامه‌هاست.

فولادی با اشاره به برپایی هفت شب بازار و بازارچه‌های موقت صنایع دستی، ادامه داد: نشست‌های بررسی مشکلات و چالش‌های تولیدی جوانان هنرمند در حوزه صنایع دستی نیز برگزار می‌شود.

۵۰۰ هزار دلار عواید فروش صنایع دستی استان 

وی با اشاره به مراسم تجلیل از پیشکسوتان و هنرمندان فعال صنایع دستی در هفته صنایع دستی، بیان کرد: مسابقه تولید زنده قلم زنی در محل باغ گلشن – شهرستان طبس، کارگاه آسیب شناسی تعاونی‌های صنایع دستی – شهرستان درمیان، آغاز هفتاد دوره آموزش مهارت‌های عمومی کوتاه مدت صنایع دستی از جمله برنامه‌های این اداره کل است.

بیشتر بخوانید   اعتبار تسهیلات اشتغال‌زایی بهزیستی خراسان جنوبی 300 درصد رشد داشته است

معاون صنایع دستی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی با اشاره به اهمیت صادرات صنایع دستی در توسعه استان  اظهار داشت: عواید فروش  از
صادرات گمرکی ۱۱۵ هزار دلار  بیشتر از  صادرات چمدانی است و  مجموعا ۵۰۰ هزار دلار عواید فروش صنایع دستی استان بوده است.

انتهای پیام/ ۱۰۷

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها