مشترکان کم مصرف با اجرای یارانه برق پاداش می گیرند/ آیین‌نامه تعرفه برق از اول بهمن اجرا می‌شود

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت:بر اساس مصوبه دولت یارانه انرژی برق از این پس عادلانه و هدفمند خواهد بود.

به گزارش  پایگاه خبری “ پیام خاوران ” مهدی دادگر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مصوبه دولت در خصوص اجرای بند “ی” تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ درباره آیین‌نامه تعرفه برق از امروز اول بهمن اجرا می‌شود که بر اساس آن یارانه انرژی برق از این پس عادلانه و هدفمند خواهد بود.

وی گفت: آن دسته از مشترکان خانگی که در ماه‌های گرم سال نسبت به دوره مشابه سال گذشته کمتر برق مصرف کنند و میزان استفاده برق آن‌ها زیر الگوی تعریف شده باشد، مشمول تشویق‌های مصوبه هیئت دولت خواهند شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی بهینه سازی مصرف برق را از مهمترین هدف مصوبه هیات دولت اعلام کرد و افزود: در مناطق عادی که بیشتر مشترکان در این بخش‌ها سکونت دارند، الگوی تعیین شده ۲۰۰ کیلووات ساعت در ماه‌های غیرگرم ۳۰۰ کیلووات ساعت در ماه‌های گرم است که بر اساس ارزیابی‌های انجام شده نیاز‌های مصرف برق یک خانوار را به صورت کامل پوشش می‌دهد.

دادگر با اشاره به اینکه مشترکانی که الگوی مصرف بالاتری دارند تاکنون از یارانه بیشتری بهره مند می‌شدند افزود: بر اساس مصوبه جدید از این به بعد یارانه یکسانی که برای کل مشترکان در نظر گرفته شده به آن‌ها نیز تعلق خواهد گرفت و مشترکان پر مصرف بابت مصرف بالاتر از الگوی تعیین شده هزینه بیشتری پرداخت خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۲۰ درصد مشترکان استان در دسته مشترکان پر مصرف هستند گفت : این اقدام به منظور برقراری عدالت در توزیع یارانه‌های انرژی صورت گرفته و از آنجا که بیشترین برق مورد نیاز کشور توسط بخش خصوصی تولید می‌شود، دولت باید برق را با قیمت واقعی خریداری و با نرخ یارانه‌ای به مشترکان تحویل دهد که در این شرایط، مشترکانی که از برق بیشتری استفاده می‌کردند، از یارانه بیشتری نیز بهره مند می‌شدند.

بیشتر بخوانید   تمام خدمات برق از اول آذرماه غیرحضوری ارائه می شود

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: حدود ۳۱ درصد مشترکان استان در دسته کم مصرف هستند که قبض آن‌ها صفر صادر شده و حدود ۴۹ درصد مشترکان نیز در دسته خوش مصرف هستند که با کمی تغییر در رفتار مصرف میتوانند به دسته کم مصرف وارد شده و از مزایا و پاداش‌های این دسته بهره‌مند شوند.

دادگر با اشاره به اهمیت مدیریت مصرف در حفظ منابع ملی کشور تاکید کرد: صرفه جویی در مصرف انرژی برای همه ایام سال امری ضروری است و هر اقدام کاهش و یا اصلاح مصرف توسط مشترکان در هر یک از بخش‌های کشاورزی، صنعت، تجاری و خانگی می‌تواند به ماندگاری ذخایر منابع آبی و استفاده از این ذخایر در تابستان کمک کند؛ بنابراین توصیه ما این است که مشترکان به مسئله مدیریت مصرف توجه ویژه داشته باشند.

وی افزود : مشترکان میتوانند با رعایت راهکار‌هایی ساده مانند استفاده از روشنایی طبیعی در روز، عدم استفاده همزمان از لوازم برقی پر مصرف، انتقال زمان مصرف لوازمی مانند جاروبرقی و لباسشویی و ظرف شویی به ساعات کم باری و تنظیم دمای آسایش بر اساس استاندار‌های تعریف شده برای لوازم سرمایشی و گرمایشی علاوه بر کمک به اقتصاد خانوار، نقش مهمی در حفظ منابع ملی کشور ایفا نموده و خادمان خود را در صنعت برق برای تامین پایدار برق و هم میهنان خود را در استفاده مستمر از این نعمت یاری کنند.

انتهای پیام/

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها