افزایش منابع بانکی استان برای ارائه تسهیلات فرزند آوری

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر افزایش منابع بانکی استان برای ارائه تسهیلات فرزند آوری گفت: فرزند آوری نباید امنیت شغلی بانوان را متزلزل سازد. 

به گزارش “پیام خاوران“، محمدرضا طالبی صبح امروز در پنجمین جلسه قرارگاه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اظهار داشت: با فرزندآوری امنیت شغلی بانوان در دستگاه‌های اجرایی نباید متزلزل شود لذا لازم است این موضوع توسط اداره کل بازرسی استانداری در سطح دستگاه‌های دولتی راستی آزمایی شود.

وی تصریح کرد: فرهنگ سازی در بحث فرزندآوری الزامی است و دستگاه‌هایی که در این زمینه تکلیف دارند باید برنامه‌های خود را اجرایی کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی بر پیگیری افزایش منابع بانکی استان برای ارائه تسهیلات فرزند آوری تأکید کرد و گفت: با توجه به بافت جمعیتی استان و کمبود منابع موجود باید پیگیری‌هایی در سطح کلان انجام شود که شاهد افزایش آمار پشت نوبتی دریافت وام نباشیم زیرا این موضوع منجر به یأس و ناامیدی می‌شود.

به گفته وی؛ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سامانه‌ای را جهت ارائه تسهیلات فرزندآوری راه‌اندازی کرده که  از طریق آن نوبت دهی تسهیل شده است.

طالبی تصریح کرد: بر اساس قانون باید برخی خدمات فرهنگی به صورت رایگان و نیمه بها به خانواده‌هایی که با بیش از سه فرزند و آنها که فرزند سوم شان متولد سال ۱۴۰۰ به بعد است ارائه شود که این موضوع در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس ابلاغیه معاون وزیر راه و شهر سازی باید از تبصره‌های قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به نفع مردم استفاده شود، متذکر شد: در این قانون برای شهر بیرجند که از نرخ باروری دو و نیم درصد برخوردار است  از آمار سازمان مدیریت و برنامه ریزی و مرکز آمار کشور و برای سایر شهرستان‌های استان از آمار اداره کل ثبت و  احوال استفاده  می‌شود.

بیشتر بخوانید   سایت تلفن همراه اول روستای اسکندر شهرستان درمیان راه اندازی شد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر اهمیت آموزش و اطلاع رسانی در زمینه فرزندآوری، اظهار داشت: چاپ بنرهای تبلیغ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت توسط دستگاه‌های مرتبط،  باید به لحاظ محتوایی به تأیید دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برسد.

طالبی با اشاره به بر رایگان بودن زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی، گفت: بانوان دانشجوی باردار یا آنهایی که کودک زیر سه سال دارند می‌توانند از آموزش مجازی استفاده کنند.

وی ادامه داد: نیاز است زیرساخت‌های لازم برای اسکان موقت همراه مادران باردار که در شهر بیرجند از خدمات بیمارستانی استفاده می‌کنند، فراهم شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی با ذکر این نکته که داشتن فرزند سالم از فرزندآوری مهمتر است خاطرنشان کرد: آموزش و مشاوره ژنتیک در کنار تبلیغات فرزندآوری باید مورد توجه باشد، زیرا معلولیت برای فرد، خانواده و جامعه رنج آور است.

به گفته وی؛ با توجه به اهمیت موضوع معلولیت، دستگاه‌های اجرایی باید وظیفه اعتقادی در این زمینه داشته باشند.

طالبی با اشاره به بالا بودن نرخ معلولیت در برخی از روستاهای شهرستان درمیان گفت: ضمن جدی گرفتن آموزش و مشاوره در این نقاط باید از بروز فاجعه جلوگیری کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی به ضرورت اجرای برنامه‌های تشویقی در زمینه فرزندآوری گفت و تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی باید افراد جوان اما با تعداد فرزند بالا را در مجموعه خود شناسایی کرده و از آنها تجلیل کنند که این موضوع در تشویق سایر افراد هم مؤثر خواهد بود.

طالبی با اشاره به اینکه معافیت از سربازی در تسهیلات ازدواج حذف و در تسهیلات فرزندآوری لحاظ می‌شود متذکر شد: این موضوع باید از طریق مجمع نمایندگان استان پیگیری و رفع شود زیرا این دو تسهیلات در راستای هم بوده و نباید تفاوتی بین آنها باشد.

بیشتر بخوانید    کمک به حل مشکلات اقتصادی مردم و محرومیت‌زدایی را وظیفه ‌خود می‌دانیم

در این نشست مقرر شد راهکارهای استفاده رایگان یا نیمه بهای خانواده‌های پر جمعیت از امکانات تفریحی و ورزشی و سینماها بررسی شود.

انتهای پیام/ ۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها