فرق پنبه مله با پنبه سفید چیست و چه مزایایی دارد؟

پژوهشگر ذخایر ژنتیکی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان جنوبی در این مطلب به شما می‌گوید که فرق پنبه مله با پنبه سفید چیست و چه مزایایی دارد.

به گزارش ” پیام خاوران ” آزیتا نخعی در حاشیه مراسم افتتاح دبیرخانه ملی شهر مله در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: پنبه قهوه‌ای نسبت به پنبه سفید، نرم‌تر است و بوی مطبوعی دارد.

 وی در زمینه مزایای پنبه رنگی عنوان کرد: با استفاده از پنبه‌های خودرنگ طبیعی، کارخانه‌های نساجی می توانند با مصرف آب و انرژی کمتر، هزینه پردازش را کاهش دهند.

 پژوهشگر ذخایر ژنتیکی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان جنوبی ادامه داد: پنبه رنگی طبیعی سازگار با محیط زیست است و باعث حذف آلاینده‌ها و رنگ‌های شیمیایی می‌شود و نسبت به تغییرات مقاوم‌تر است و حتی در معرض نور آفتاب تیره‌تر می‌شود.

 نخعی گفت: پنبه‌های رنگی قیمت بالاتری نسبت به پنبه سفید دارند و طبق گزارشات موجود در بین پنبه‌های قدیمی ایران تنها پنبه رنگی مشاهده شده پنبه ملّه است که قدمت دیرینه‌ای در منطقه خوسف دارد و از آن پارچه نفیسی به نام پارچه ملّه ساخته می‌شود.

 پنبه مله در لیست گیاهان بومی ایران ثبت می‌شود

 وی ادامه داد: متاسفانه در دهه‌های اخیر به دلیل کمیاب بودن و توجه به اقلام وارداتی سفید، این نوع پنبه ارزشمند در معرض خطر فرسایش ژنتیکی قرار گرفته است.

 پژوهشگر ذخایر ژنتیکی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان جنوبی با اشاره به اقدامات و فعالیت‌های انجام شده جهت احیا و تکثیر بذر پنبه مله عنوان کرد: از جمله اقدامات می‌توان به جمع آوری بذر ملّه، اجرای طرح ارزیابی و خالص سازی توده مله، ثبت و ارزیابی صفات زراعی و جداسازی بذر و در اختیار گذاشتن بذر مله به کشاورزان اشاره کرد.

بیشتر بخوانید   نکاتی ساده برای مقابله با کرونا در آشپزخانه + عکس

 نخعی با بیان اینکه پنبه مله از ظرافت خاصی برخوردار است گفت: کشش الیاف مله، انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سایر پنبه‌ها دارد و در آینده نزدیک رقم پنبه مله در لیست گیاهان بومی ایران ثبت خواهد شد.

 منبع : تسنیم

انتهای پیام/

 

 

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها