۲۰۰ مرکز افق در بقاع متبرکه کشور ایجاد شد/اجرای طرح قدم‌های آسمانی تا امام مهربانی در کشور

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف وامور خیریه گفت: ۲۰۰ مرکز افق در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی دربقاع متبرکه کشور راه اندازی شده که این مراکز افق مخفف اجتماعی، فرهنگی و قرآنی است.

به گزارش “پیام خاوران “، حجت الاسلام محمد نوروز پور شامگاه دوشنبه در نشست خبری اظهار داشت: ۲۷ صفر روز وقف نامگذاری شده که دلیل آن این است که پیامبراکرم(ص) بزرگترین و اولین واقف جهان اسلام هستند.

وی گفت: سازمان اوقاف در دهه وقف برنامه‌های خوبی داشته و نمایشگاه دستاوردها و خدمات وقف در موزه ملی تهران برپا می‌شود و در جوار آن نیز مراسم تجلیل از واقفین و هیأت امنای بقاع متبرکه انجام می‌شود.

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف وامور خیریه کشور با بیان اینکه نمایشگاه دستاوردهای وقف در سراسر کشور برپا می‌شود افزود: در خراسان جنوبی نیز این نمایشگاه در آستان مقدس امامزادگان باقریه(ع) بیرجند برگزار می‌شود.

وجود ۱۸۰ هزار موقوفه در کشور

نوروز پور تصریح کرد: در حال حاضر نیز ۱۸۰ هزار موقوفه در کشور وجود دارد که از این تعداد ۹۰ هزار وقف انتفاعی و مابقی نیز منفعتی است.

وی ادامه داد: وقف انتفاعی یعنی از محل موقوفه و خود ملک واقف جهت اجرای نیات واقفین انجام می‌شود و وقف منفعتی نیز یعنی ملک وقف شده از درآمد آن جهت جهت اجرای نیت واقف انجام شود.

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف وامور خیریه کشور خاطرنشان کرد: ۸ هزار و ۷۶۷ بقعه متبرکه در سامانه جامع بقاع متبرکه کشور ثبت شده که آرامگاه، امامزادگان، مشاهیر و علما شامل این بقاع متبرکه گفته می‌شود.

نوروز پور اظهار کرد: مباحث فرهنگی در بقاع متبرکه جریان دارد و در برنامه آرامش بهاری از مسافران و زائران در بقاع متبرکه پذیرایی می‌شود و سوگواری بصیرت عاشورایی و طرح نشاط معنوی و سوگواره یاس نبوی در طول سال برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه روز گذشته نیز زیارت ازبعید رسول الله(ص) و طرح لبیک یا رسول الله(ص) در بقاع متبرکه کشور برگزار شد افزود: یکی از مطالبات مقام معظم رهبری نیز بحث حفظ قرآن است و فرمودند ۱۰ تا ۱۵ میلیون نفر حافظ قرآن در کشور کم داریم.

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف وامور خیریه کشور گفت: سازمان اوقاف نیز در این راستا از ظرفیت بقاع متبرکه استفاده می‌کند و تاکنون نیز یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برای طرح حفظ قرآن ثبت نام کردند.

نوروز پور بیان کرد: توسعه خدمات اجتماعی در بقاع متبرکه یکی از کارهای مهم سازمان اوقاف است و بحث کاهش بیماری‌ها و آسیب‌های اجتماعی در بقاع متبرکه دنبال می‌شود.

وی تصریح کرد: ۲۰۰ مرکز افق در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی دربقاع متبرکه کشور راه اندازی شده که این مراکز افق مخفف اجتماعی، فرهنگی و قرآنی است.

راه اندازی مراکز افق در ۲۰۰ بقعه متبرکه کشور

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف وامور خیریه کشور با بیان اینکه مراکز افق سه واحد اجتماعی، فرهنگی و قرآنی دارد گفت: واحد اجتماعی موظف است در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی در حاشیه آن بقعه متبرکه و شهرستان تلاش کند.

نوروز پور بیان کرد: منابع مالی این مراکز افق منطبق با موقوفات و از محل اجرای نیات واقفین و کمک‌های مردمی و هزینه ۲۰ درصد فرهنگی بقاع متبرکه است.

وی با اشاره به بودجه فردی بقاع متبرکه افزود: بودجه فردی بقاع متبرکه کشور از ابتدای ربیع الاول امسال به صورت بقعه محور و استانی می‌شود که این بودجه بر اساس نظر هیات امنا است و در آن اولویت‌های بقاع متبرکه توسط هیات امنا مشخص می‌شود و برنامه‌ها و اولویت‌ها نوشته در استان و سازمان اوقاف تایید و در سامانه جامع بودجه فردی بقاع بارگذاری می‌شود.
مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف وامور خیریه کشور گفت: بقاع متبرکه و هیأت امنا در بحث اربعین حسینی نیز نقش پررنگی دارد و برای این ایام ۱۰۷ موکب بقاع متبرکه در مرزهای ایران و کشور عراق راه اندازی شده و این بقاع سه روز بعد از اربعین نیز فعالیت داشته است.

اجرای طرح قدم‌های آسمانی تا امام مهربانی در کشور
نوروز پور عنوان کرد: همچنین طرح قدم‌های آسمانی تا امام مهربانی در کشور انجام می‌شود که در این راستا پنج استان سمنان، گلستان، خراسان‌های شمالی، رضوی و جنوبی در این طرح شرکت کرده و زوار امام رضا(ع) که از این استان‌ها به سمت مشهدالرضا می‌روند پذیرایی می‌شوند.

وی با بیان اینکه بیش از ۵۰۰ هزار نفر برای پیاده روی به سمت مشهدالرضا ثبت نام کردند گفت: ۱۳۴ موکب در مسیر این استان‌ها برای پذیرایی از زائران حرم رضوی راه اندازی شده و امسال نیز ۱۰۰ هزار زائر پاکستانی از مرز میرجاوه وارد کشور شدند.

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف وامور خیریه کشور با بیان اینکه درآمد موقوفات کشور افزایش داشته است افزود: ۲ هزار و ۵۰۰ بقعه متبرکه در کشور مشغول به ساخت و ساز و تعمیر است و طرح عمرانی این بقاع از منابع مردمی، خیران و واقفین خیراندیش انجام می‎شود.

انتهای پیام/

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها