برنامه جامع تالاب کجی نمکزار نهبندان تدوین شد

برنامه مدیریت جامع تالاب کجی نمکزار نهبندان با رویکرد زیست بومی و با مشارکت تمامی ذینفعان دولتی و محلی و لحاظ کردن نظرات دستگاه‌های اجرایی مرتبط، توسط الهام یوسفی، استادیار گروه محیط زیست دانشگاه بیرجند گردآوری و تدوین شد.

احمد لامعی‌گیو رئیس دانشگاه بیرجند در گفتگو با خبرنگار “پیام خاوران” اظهار داشت: برنامه مدیریت جامع تالاب کجی نمکزار نهبندان به منظور جلوگیری از تخریب و آلودگی غیر قابل جبران تالاب‌ها، طبق آیین نامه اصلاحی هیئت محترم وزیران و بند ب ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه کشور با رویکرد زیست بومی و با مشارکت تمامی ذینفعان دولتی و محلی و لحاظ نمودن نظرات دستگاه‌های اجرایی مرتبط، توسط دکتر الهام یوسفی، استادیار گروه محیط زیست دانشگاه بیرجند تهیه و تدوین شد.

رئیس دانشگاه بیرجند گفت:  این دانشگاه به عنوان دانشگاهی جامعه محور و با هدف انجام پژوهش‌های کاربردی در زمینه مشکلات و نیاز‌های استان، قرارداد طرح تدوین “کتاب برنامه تالاب کجی نمکزار نهبندان” را در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ با اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان جنوبی منعقد کرد.

وی افزود: این طرح علاوه بر دریافت تأیید علمی و فنی از سازمان حفاظت محیط زیست کشور به تصویب کارگروه‌های برنامه‌ریزی آمایش و زیربنایی استان رسیده و پس از تأیید شورای برنامه‌ریزی و توسعه خراسان جنوبی جهت اجرا ابلاغ شد. خروجی این طرح به صورت دو کتاب و خلاصه طرح با عنوان مطالعات پایه و برنامه مدیریت جامع به امضاء اسـتاندار خراسان جنوبی و معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های کشور رسید و در روز ملی تالاب‌ها  توسط رئیس دانشگاه بیرجند، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان و فرماندار نهبندان رونمایی شـد.

لامعی بیان کرد: برنامه مدیریت جامع تالاب کجی ضمن تضمین بهره برداری خردمندانه از تالاب، تعهدی برای حفاظت و مدیریت تالاب بوده و به عنوان سند بالا دستی و بین بخشی تلقی می‌شود که نیازمند تعهد و عزم کلیه دست اندرکاران در مرحله اجرای برنامه‌ها و اقدامات است.

بیشتر بخوانید   ثبت نام مسابقات قرآن در خراسان جنوبی پایان یافت/ثبت نام ۲۲۶۳ نفر از استان

رئیس دانشگاه بیرجند عنوان کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان جنوبی این کتاب را به دستگاه‌های اجرایی استان ابلاغ کرد و درخواست ارسال گزارش دوره‌ای اقدامات مربوط به هر دستگاه را جهت انعکاس به ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور ارائه کرد.

انتهای پیام/ ۱۰۲

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها