تولید۴۵هزارمگاوات ساعت برق خورشیدی درخراسان جنوبی

مجری طرح انرژی‌های تجدید پذیر و کاهش تلفات شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: ۴۵ هزار و ۵۴۶ مگاوات ساعت برق از ابتدای طرح در اواخر سال ۹۵ تا پایان شهریورماه امسال در نیروگاه های انشعابی استان تولید شد.

علیرضا پوزشی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری ” پیام خاوران ”  با بیان اینکه در حال حاضر ۶۴۳ نیروگاه انشعابی در خراسان جنوبی فعال است اظهار داشت: ظرفیت تجمعی این نیروگاه ها بالغ بر ۸ هزار و ۴۹۷ کیلو وات است.

وی درآمد حاصل از این میزان انرژی را ۸۸ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: این میزان در دوره های دو ماهه به مالکیت نیروگاه ها پرداخت شده است.

مجری طرح انرژی‌های تجدید پذیر و کاهش تلفات شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: میزان انرژی تولید شده این نیروگاه ها از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه ۷ هزار و ۸۹۸ مگاوات ساعت و درآمد حاصل از این میزان انرژی ۲۳ میلیارد تومان بوده است.

پوزشی با اشاره به اینکه مجموع ظرفیت نیروگاه های انشعابی و خورشیدی ۲۶.۵ مگاوات است یادآور شد: از این میزان مجموع ظرفیت نیروگاه های انشعابی ۸ مگاوات و مجموع ظرفیت مزارع خورشیدی ۱۸.۵ مگاوات است.

وی اظهار داشت: پیک استان در مردادماه ۳۲۰ مگاوات بوده است که ۸ درصد پیک توسط نیروگاه های خورشیدی تامین شده است.

مجری طرح انرژی‌های تجدید پذیر و کاهش تلفات شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی افزود: طرح احداق نیروگاههای خورشیدی از پایان سال ۹۵ با انعقاد قرارداد آغاز شد و اولین نیروگاه خورشیدی در فروردین ماه ۹۶ در روستای دستگرد بیرجند به شبکه متصل شد.

وی گفت: در بحث قرارداد افرادی که حائز شرایط هستند و از نظر وام و استحکام ملک شرایط لازم را داشته باشند می توانند برای انعقاد قرارداد مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید   نقش بی بدیل اصحاب فرهنگ هنر خراسان جنوبی در مقابله با شیوع ویروس کرونا

پوزشی بیان کرد: از آذرماه ۱۴۰۱ تا پایان مهرماه امسال حدود یک هزار و ۲۵۰ درخواست از کمیته امداد، بهزیستی، بسیج سازندگی، فرمانداری ها، بخشداری ها و دهیاری های استان دریافت شده که پس از بررسی میدانی و انجام مراحل لازم نسبت به انعقاد قرارداد اقدام شده است.

وی از وجود ۴ مزرعه خورشیدی با ۱۸.۵ مگاوات در سطح استان خبر داد و خاطرنشان کرد: از این تعداد یک مزرعه ۱۰ مگاواتی در شهرستان خوسف، ۷ مگاواتی در سربیشه، یک مگاواتی در بشرویه و ۵۰۰ کیلوواتی در ارسک بشرویه فعال است.

پوزشی با اشاره به اینکه با توجه به میزان تابش خورشید در سال یک نیروگاه ۵ کیلوواتی در سال ۱۰ هزار کیلووات ساعت انرژی تولید می کند یادآور شد: مجموع درآمد یک نیروگاه ۵ کیلوواتی حمایتی با نرخ ۲ هزار و ۲۰۰ تومان ، ۲۲ میلیون وبا نرخ آزاد ۱۷٫۵ میلیون تومان در سال است.

مجری طرح انرژی‌های تجدید پذیر و کاهش تلفات شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: هزینه احداث نیروگاه ۵ کیلو واتی ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون تومان است.

انتهای پیام/

دانلود فایل PDF || چاپ خبر

ارسال نظر

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پربازدید ترین خبرها